Jak zabezpečit domácnost tak, abyste mohli i na dálku bezpečně říct, zda se v ní děje něco podezřelého? A jak si sestavit vlastní alarm, který dokáže zachytit záznam zloděje a zároveň ho okamžitě odradí?
Pocit bezpečí a ochrany majetku je jednou z našich základních lidských potřeb. Není divu, že trh se zabezpečovacími systémy a alarmy každoročně kvete. Bohužel ale řada komerčních řešení často neodpovídá přesně našim individuálním potřebám a cenové rozpětí se pohybuje od tisíců až po desítky tisíc korun.
Mnoho levnějších sad trpí omezenou funkcionalitou nebo pochybnou kvalitou. Na druhé straně zase profesionální systémy nabízejí přebujelé funkce, které v domácím prostředí často ani nevyužijeme. Ideální ochrana majetku by měla kombinovat jednoduchost zapojení, cenovou dostupnost a přizpůsobitelnost.
Hledání ideálu
Pro majitele domů a bytů je obvykle klíčové zajistit perimetrickou ochranu vstupních bodů pomocí pohybových čidel a kontaktních senzorů na oknech a dveřích. Neméně důležitá je ale také vnitřní ochrana proti vniknutí vetřelce (nejčastěji zloděje), kde sehrávají hlavní roli pohybová čidla a případně kamerové systémy.
Opravdovým ideálem je pak synergie mezi alarmem, čidly a kamerou – čidla alarm upozorní na narušení a kamera poskytne vizuální kontrolu situace na dálku. Toto řešení ale často naráží na vyšší pořizovací náklady komerčních produktů. S trochou kutilství se však dá bez problémů dosáhnout velmi zajímavých výsledků. Stačí přitom na první pohled nesouvisející produkty od jednoho oblíbeného výrobce elektroniky – Xiaomi.
Řešením pro vytvoření pokročilého a zároveň cenově dostupného systému pro ochranu domácnosti je pořízení jednotlivých prvků tzv. chytré domácnosti a jejich automatizace a propojení. Při vhodném nastavení se totiž dokáží chovat jako plnohodnotný alarm schopný detekovat narušitele, zaznamenat jeho pohyb a dokonce ho aktivně odradit od dalšího postupu.
Z čeho poskládat vlastní alarm?
Vzhledem k oblíbenosti produktů značky Xiaomi a širokému portfoliu bychom pro sestavování chytrého bezpečnostního systému využili právě jejich zařízení. Mozkem takové sestavy by byl BLE Hub sloužící pro propojení a ovládání chytrých Bluetooth zařízení.
Konkrétně bychom zvolili Xiaomi Smart Home Hub 2, což je centrální jednotka umožňující bezproblémové propojení různých typů inteligentních zařízení, vysílání pokynů a spouštění přednastavených scén. Stačí připojit všechna zařízení k centrální jednotce a ta se postará o veškerou komunikaci. Zařízení tak můžete ovládat na dálku pomocí mobilního telefonu, např. letošní novinky Xiaomi 14, a to i když nejste doma.
S Hub 2 bychom propojili především čidla Mi Door and Window Sensor 2 a Mi Motion Sensor určená k detekci otevření dveří/oken a pohybu v místnosti. Dále bychom přidali také chytré žárovky, které mohou působit jako efektní odstrašující prvek. A ještě líp, kdo má od Xiaomi i chytrou televizi, může potenciálního zloděje odradit i jejím zapnutím.
Chytrý alarm tvoří chytrá zařízení a chytré scénáře
Skutečnou sílu chytré domácnosti pro účely zabezpečení domova získáme až chytrým propojením zmíněných zařízení. Xiaomi ekosystém umožňuje vytvářet komplexní automatizované scénáře reagující na určité události.
Připojíme-li ke Smart Home Hubu 2 ještě chytré senzory Xiaomi, získáme možnost nastavit scény, kdy se například při detekci pohybu senzorem rozsvítí světla, začne hrát hudba přes chytrý reproduktor či se dokonce zapne televize. Vše pohodlně nastavíme v aplikaci Xiaomi Mi Home a pokud přidáme ještě zmíněné kamery, je z domácnosti velmi komplexně zabezpečený prostor.
Stačí provést jednoduchou instalaci senzorů Mi Door and Window Sensor 2 do dveří a oken, umístit kameru Mi Home Security Camera 360° ke vchodu i do kritických interiérových prostor, rozmístit chytré žárovky do důležitých místností a případně připojit i další chytrou elektroniku jako TV, robotický vysavač či reproduktor.
Poté už jen zbývá v aplikaci vytvořit požadované scénáře. Můžeme si například nastavit, že v určitých časech, kdy obvykle nikdo není doma, budou senzory pohybu spouštět speciální režim. Při detekci narušitele se rozsvítí světla, zapne televize a spustí se hlasitá hudba, což by mělo vetřelce účinně vyrušit a odradit od dalšího pokračování prohlídky domácnosti. Nutné je samozřejmě myslet i na situace, kdy máte domácí mazlíčky a další členy domácnosti.
Výhodou řešení od Xiaomi je, že jejich Smart Home Hub má podporu funkce Alarm již v základu. Umožňuje tedy vytvářet zabezpečovací scénáře skutečně na míru s využitím propracovaných časových plánů a podmínek.
Nejen alarm. Se stejnými prvky můžete automatizovat chod domácnosti
Vytvoření podobného chytrého zabezpečovacího systému na míru sice vyžaduje trochu více přemýšlení a počáteční nastavení, nabízí však celou řadu výhod oproti komerčním řešením.
Za cenu, za kterou mnohé zabezpečovací firmy nabízejí poměrně jednoduchá a omezená řešení, získáte s produkty chytré domácnosti přizpůsobitelný systém šitý na míru vašim potřebám. Navíc nebudete omezeni pouze na bezpečnostní funkce, ale můžete si s dalšími prvky užít kopec automatizace a zábavy.
Xiaomi ekosystém umožňuje vytvářet širokou řadu scénářů pro zvýšení pohodlí, úsporu energií či zábavu. Nastavte si třeba automatické rozsvěcení při západu slunce, ovládání klimatizace na dálku, koordinovaný úklidový plán robotického vysavače nebo přehrávání oblíbené hudby a podcastů hned jak přijdete domů. Možnosti jsou skutečně nepřeberné.
Jediným předpokladem je trocha počáteční kreativity k nastavení požadovaných automatizací a scén. Ty pak ale dokáží výrazně zefektivnit řadu každodenních činností a zautomatizují rutinu. S chytrou domácností získáte kontrolu nad svým bydlením na dosah prstu a vše si přizpůsobíte přesně podle svých preferencí. Žádná komerční sada zabezpečení vám takovou volnost nenabídne.
Zdroj: Redakce inSmart.cz