Nekupujte si obyčejný, sestavte si chytrý alarm na míru s produkty Xiaomi

Jak zabezpečit domácnost tak, abyste mohli i na dálku bezpečně říct, zda se v ní děje něco podezřelého? A jak si sestavit vlastní alarm, který dokáže zachytit záznam zloděje a zároveň ho okamžitě odradí?

Pocit bezpečí a ochrany majetku je jednou z našich základních lidských potřeb. Není divu, že trh se zabezpečovacími systémy a alarmy každoročně kvete. Bohužel ale řada komerčních řešení často neodpovídá přesně našim individuálním potřebám a cenové rozpětí se pohybuje od tisíců až po desítky tisíc korun.

Obrázek: Nekupujte si obyčejný, sestavte si chytrý alarm na míru s produkty Xiaomi

Zloději dnes spoléhají na to, že většina lidí aktivní alarm vůbec nemá. Foto: Freepik

Mnoho levnějších sad trpí omezenou funkcionalitou nebo pochybnou kvalitou. Na druhé straně zase profesionální systémy nabízejí přebujelé funkce, které v domácím prostředí často ani nevyužijeme. Ideální ochrana majetku by měla kombinovat jednoduchost zapojení, cenovou dostupnost a přizpůsobitelnost.

Hledání ideálu

Pro majitele domů a bytů je obvykle klíčové zajistit perimetrickou ochranu vstupních bodů pomocí pohybových čidel a kontaktních senzorů na oknech a dveřích. Neméně důležitá je ale také vnitřní ochrana proti vniknutí vetřelce (nejčastěji zloděje), kde sehrávají hlavní roli pohybová čidla a případně kamerové systémy.

Opravdovým ideálem je pak synergie mezi alarmem, čidly a kamerou – čidla alarm upozorní na narušení a kamera poskytne vizuální kontrolu situace na dálku. Toto řešení ale často naráží na vyšší pořizovací náklady komerčních produktů. S trochou kutilství se však dá bez problémů dosáhnout velmi zajímavých výsledků. Stačí přitom na první pohled nesouvisející produkty od jednoho oblíbeného výrobce elektroniky – Xiaomi.

Obrázek: Nekupujte si obyčejný, sestavte si chytrý alarm na míru s produkty Xiaomi

Hub je pomyslným řídícím centrem pro vaši chytrou domácnost. Výhodu má mj. v tom, že odlehčí vaší domácí Wi-Fi a zkvalitní komunikaci chytrých prvků. Foto: Se souhlasem Xiaomi

Řešením pro vytvoření pokročilého a zároveň cenově dostupného systému pro ochranu domácnosti je pořízení jednotlivých prvků tzv. chytré domácnosti a jejich automatizace a propojení. Při vhodném nastavení se totiž dokáží chovat jako plnohodnotný alarm schopný detekovat narušitele, zaznamenat jeho pohyb a dokonce ho aktivně odradit od dalšího postupu.

Z čeho poskládat vlastní alarm?

Vzhledem k oblíbenosti produktů značky Xiaomi a širokému portfoliu bychom pro sestavování chytrého bezpečnostního systému využili právě jejich zařízení. Mozkem takové sestavy by byl BLE Hub sloužící pro propojení a ovládání chytrých Bluetooth zařízení.

Konkrétně bychom zvolili Xiaomi Smart Home Hub 2, což je centrální jednotka umožňující bezproblémové propojení různých typů inteligentních zařízení, vysílání pokynů a spouštění přednastavených scén. Stačí připojit všechna zařízení k centrální jednotce a ta se postará o veškerou komunikaci. Zařízení tak můžete ovládat na dálku pomocí mobilního telefonu, např. letošní novinky Xiaomi 14, a to i když nejste doma.

Obrázek: Nekupujte si obyčejný, sestavte si chytrý alarm na míru s produkty Xiaomi

Senzory a další chytrá zařízení se snadno propojí s centrálou a následně je možné vytvářet pokročilé scénáře. Foto: Se souhlasem Xiaomi

S Hub 2 bychom propojili především čidla Mi Door and Window Sensor 2 a Mi Motion Sensor určená k detekci otevření dveří/oken a pohybu v místnosti. Dále bychom přidali také chytré žárovky, které mohou působit jako efektní odstrašující prvek. A ještě líp, kdo má od Xiaomi i chytrou televizi, může potenciálního zloděje odradit i jejím zapnutím.

Chytrý alarm tvoří chytrá zařízení a chytré scénáře

Skutečnou sílu chytré domácnosti pro účely zabezpečení domova získáme až chytrým propojením zmíněných zařízení. Xiaomi ekosystém umožňuje vytvářet komplexní automatizované scénáře reagující na určité události.

Obrázek: Nekupujte si obyčejný, sestavte si chytrý alarm na míru s produkty Xiaomi

Připojíme-li ke Smart Home Hubu 2 ještě chytré senzory Xiaomi, získáme možnost nastavit scény, kdy se například při detekci pohybu senzorem rozsvítí světla, začne hrát hudba přes chytrý reproduktor či se dokonce zapne televize. Vše pohodlně nastavíme v aplikaci Xiaomi Mi Home a pokud přidáme ještě zmíněné kamery, je z domácnosti velmi komplexně zabezpečený prostor.

Stačí provést jednoduchou instalaci senzorů Mi Door and Window Sensor 2 do dveří a oken, umístit kameru Mi Home Security Camera 360° ke vchodu i do kritických interiérových prostor, rozmístit chytré žárovky do důležitých místností a případně připojit i další chytrou elektroniku jako TV, robotický vysavač či reproduktor.

 

Poté už jen zbývá v aplikaci vytvořit požadované scénáře. Můžeme si například nastavit, že v určitých časech, kdy obvykle nikdo není doma, budou senzory pohybu spouštět speciální režim. Při detekci narušitele se rozsvítí světla, zapne televize a spustí se hlasitá hudba, což by mělo vetřelce účinně vyrušit a odradit od dalšího pokračování prohlídky domácnosti. Nutné je samozřejmě myslet i na situace, kdy máte domácí mazlíčky a další členy domácnosti.

Výhodou řešení od Xiaomi je, že jejich Smart Home Hub má podporu funkce Alarm již v základu. Umožňuje tedy vytvářet zabezpečovací scénáře skutečně na míru s využitím propracovaných časových plánů a podmínek.

Obrázek: Nekupujte si obyčejný, sestavte si chytrý alarm na míru s produkty Xiaomi

Domácí hlídač umí navíc nahradit třeba chůvičku. Xiaomi má i venkovní modely. Foto: Se souhlasem Xiaomi

Nejen alarm. Se stejnými prvky můžete automatizovat chod domácnosti

Vytvoření podobného chytrého zabezpečovacího systému na míru sice vyžaduje trochu více přemýšlení a počáteční nastavení, nabízí však celou řadu výhod oproti komerčním řešením.

Za cenu, za kterou mnohé zabezpečovací firmy nabízejí poměrně jednoduchá a omezená řešení, získáte s produkty chytré domácnosti přizpůsobitelný systém šitý na míru vašim potřebám. Navíc nebudete omezeni pouze na bezpečnostní funkce, ale můžete si s dalšími prvky užít kopec automatizace a zábavy.

Obrázek: Nekupujte si obyčejný, sestavte si chytrý alarm na míru s produkty Xiaomi

Venkovní kamera je dalším z prvků, který se vyplatí do scénářů zahrnout. Poradí si s detekcí pohybu a dokáže poskytnout cenné důkazy pro policii. Foto: Se souhlasem Xiaomi

Xiaomi ekosystém umožňuje vytvářet širokou řadu scénářů pro zvýšení pohodlí, úsporu energií či zábavu. Nastavte si třeba automatické rozsvěcení při západu slunce, ovládání klimatizace na dálku, koordinovaný úklidový plán robotického vysavače nebo přehrávání oblíbené hudby a podcastů hned jak přijdete domů. Možnosti jsou skutečně nepřeberné.

Jediným předpokladem je trocha počáteční kreativity k nastavení požadovaných automatizací a scén. Ty pak ale dokáží výrazně zefektivnit řadu každodenních činností a zautomatizují rutinu. S chytrou domácností získáte kontrolu nad svým bydlením na dosah prstu a vše si přizpůsobíte přesně podle svých preferencí. Žádná komerční sada zabezpečení vám takovou volnost nenabídne.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu