Japonsko se definitivně loučí s disketami, trvalo to přes 30 let

Je to konec jedné éry. Japonská Digitální agentura oznámila, že konečně ukončila používání zastaralých disket ve vládních počítačových systémech. Tento krok završuje více než tři desetiletí trvající cestu od vrcholu popularity disket až po jejich úplné vyřazení.

Japonský ministr pro digitalizaci Taró Kono triumfálně prohlásil: „28. června jsme vyhráli válku proti disketám!“ Konovy snahy o modernizaci japonských vládních technologií začaly v roce 2022, kdy zjistil, že přibližně 1 900 vládních procedur stále využívá zastaralé technologie jako diskety, faxy, CD a MiniDisky.

Obrázek: Japonsko se definitivně loučí s disketami, trvalo to přes 30 let

Diskety měly řadu nevýhod, ale ve své době byly velmi oblíbené. Dodnes je řada institucí i jednotlivců po celém světě používá. Jejich cena navíc z důvodu konce výroby roste. Foto: Unsplash

Diskety budou brzy minulostí

Diskety, které se poprvé objevily v 70. letech 20. století, prošly zajímavým vývojem. Od původních 8palcových verzí se přes 5,25palcové dostaly až k nejznámějším 3,5palcovým disketám. Dnešní uživatelé už diskety znají spíše jen jako obrázek ikonky pro uložení souboru. Na vrcholu své popularity v 90. letech byly diskety všudypřítomné, ale s nástupem CD, DVD a později USB flash disků začaly rychle ustupovat.

Zajímavostí je, že Japonsko není jedinou zemí, která se s disketami loučila s tak velkým zpožděním. Americká armáda používala 8palcové diskety pro svůj systém Strategic Automated Command and Control System (SACCS) až do roku 2019. Tento systém ze 70. let 20. století přijímal jaderné spouštěcí kódy a odesílal nouzové zprávy vojenským centrům.

Obrázek: Japonsko se definitivně loučí s disketami, trvalo to přes 30 let

Diskety najdete i na ISS. Jejich čas ale postupně pomíjí. Foto: Se souhlasem NASA

Proč by někdo používal diskety v roce 2024?

I když se může zdát nepochopitelné, proč některé instituce lpěly na tak zastaralé technologii, je třeba si uvědomit, že v některých případech šlo o stabilitu a bezpečnost. Staré systémy byly často izolovány od internetu a tedy méně zranitelné vůči kybernetickým útokům. Stejně tak bylo pro vlády někdy absurdně drahé starou technologii nahradit, tak ji raději (stejně absurdně), udržovaly při životě.

S definitivním odchodem disket z japonské vládní administrativy (s výjimkou jednoho systému pro monitorování recyklace vozidel) se uzavírá významná kapitola v historii výpočetní techniky. Pro mnohé z nás to znamená nostalgické ohlédnutí za dobou, kdy zvuk vkládání diskety do mechaniky byl součástí každodenního života. Nicméně pokrok nelze zastavit a efektivnější a bezpečnější technologie si právem našly své místo na trhu.

Zdroj: Engadget

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Obrázek: Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
8.4/10
Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Skládačky netáhnou: Motorola předběhla Honor, Samsung se potýká s klesajícím podílem na trhu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
Jak ušetřit za Oneplay? S OKU trikem se zákazníkům daří získat i 40 % slevu
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma