Ovládají hackeři váš telefon? Víme, jak to zjistit

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů. Zachycujeme na ně každodenní okamžiky, spojujeme se skrze ně s přáteli, ale také nakupujeme, vyřizujeme vše možné i nemožné a pracujeme. Není výjimkou, že je používáme častěji a intenzivněji než počítače. A často do nich také “sypeme” citlivé informace, včetně čísla platební karty, rodného čísla či jiných osobních údajů. Jste si ale jisti, že k těmto informacím nemá přístup nikdo cizí?

Určitě každý z nás již zaslechl o nějakém případu, kdy hackeři skrze telefon zneužili citlivá osobní data, vybrali bankovní účty a další. Říkali jste si, že se Vám to nikdy nemůže stát? Asi byste se divili. Ta šance je vyšší, než byste čekali.

Obecně můžeme říct, že telefony Apple s operačním systémem iOS jsou k napadení hackery méně náchylné, než telefony s operačním systémem Android. Neznamená to ale, že jablíčkáři jsou bez rizika a mohou používat jejich mobily bezhlavě.

Jak můžete svůj telefon nakazit?

Častou cestou, kterou hackeři proniknou do vašeho telefonu, je skrze aplikace, které do svého telefonu stahujete. Uživatelé mobilních telefonů často stahují aplikace, které nejsou ověřené. Může se jednat o hry, ale i aplikace, které slibují nejrůznější vychytávky a funkce.

Další cestou je otevření některých odkazů, které Vám můžou přijít do SMS zprávy, ale i skrze nejrůznější chatovací aplikace. Tyto případy se šíří v posledních měsících opravdu velkou rychlostí. Zprávy, které “nakažené” odkazy obsahují, totiž vypadají čím dál věrohodněji a přijdou Vám i od osob, u kterých byste si řekli, že otevření odkazu bude bezpečné.

Obrázek: Ovládají hackeři váš telefon? Víme, jak to zjistit

Stačí chvíle nepozornosti a můžete přijít o soukromí i finance. Foto: Freepik

Jak poznat hacknutý mobil?

Nasadili jsme Vám brouka do hlavy a nejste si jisti, jestli Váš telefon spolu s Vámi nesdílí nezvaný host? Napovědět Vám mohou následující “příznaky”

Vyskakují na Vás podezřelá okna (pop-up)?

Tato okna se objevují náhodně, jsou podezřelá (s podezřelým obsahem) a obtěžující.

Baterie se vybíjí rychleji, než obvykle

Samozřejmě, životnost baterie klesá a její výdrž je ovlivněna mnoha proměnnými. Pokud je ale z ničeho nic výdrž baterie znatelně nižší, může to být další známka toho, že už Vám telefon neposkytuje příliš soukromí.

Hovory a zprávy, o kterých nevíte

Pokud zjistíte, že z Vašeho telefonu odchází zprávy a hovory, o kterých nevíte, že byste iniciovali, s největší pravděpodobností se nejedná o Vaši děravou hlavu nebo nepříčetnost, ale může za tím vším stát virus.

Obrázek: Ovládají hackeři váš telefon? Víme, jak to zjistit

Napíchnutý telefon je hrozbou i z pohledu financí. Foto: Freepik

Horší výkon a nespolehlivost

Neustálé zasekávání, zamrzávání, padání aplikací, nebo dokonce samovolné vypínání a restarty telefonu jsou také varovným ukazatelem toho, že s Vaším telefonem není něco úplně v pořádku. Hlásit problém může i nadměrné přehřívání telefonu. Škodlivý software totiž může běžet na pozadí telefonu, aniž byste to zpozorovali.

Aplikace, které jste si nestahovali

Dalším znakem, že telefon neovládáte sami, může být i objevení se aplikací, které jste vy nestáhli. Jít může o tzv. stalkerware, tedy šmírovací software.

Podezřelá aktivita na sociálních sítích

To samé platí i o příspěvcích na sociální sítě. Sdílení příspěvků, komentování a další aktivita, o které vy nevíte, je pravděpodobně zapříčiněna proniknutím nezvaného hosta k Vašim slabým místům.

Zvýšená spotřeba dat

Spotřeba dat je najednou neúměrná a vy netušíte, co děláte špatně? Pozor, i to je jedním z varovných signálů.

Žádné SMS zprávy a hovory

ikdo Vám nevolá, SMS zprávy Vám nechodí? Nepropadejte depresím, nejste na světě sami a ani nejste poslední přeživší po pádu meteoritu, jen máte pravděpodobně “nemocný” telefon.

Jak odstranit virus z telefonu?

Zjistili jste, že virus v telefonu pravděpodobně máte? Zkuste následovné.

  1. Odstraňte všechny aplikace, které Vám nejsou povědomé a které považujete byť i jen minimálně za podezřelé.
  2. Stáhněte si mobilní antivirus. Tyto aplikace, některé i zdarma, Vám mohou pomoci zjistit, zda není Váš telefon napaden, případně mohou pomoci rovnou virus z telefonu odstranit.
  3. Restartujte svůj telefon. Ideálně úplně – prožeňte ho továrním napadením. Jen si nezapomeňte vše pořádně zazálohovat.
  4. Změňte hesla. Všechna hesla, která máte v telefonu uložená nebo s ním nějak spojená, změňte. A snažte se, ať je každé jiné. A neuhádnutelné.
  5. Dejte vědět svým kontaktům. Informujte je, že Váš telefon byl napaden a ať neklikají na podezřelé věci, které jim od “Vás” přijdou.
Obrázek: Ovládají hackeři váš telefon? Víme, jak to zjistit

Šmírák nemusí být někdo cizí. Často se snaží šmírovacích aplikací využít partneři či partnerky. Rostoucí nátlak a snaha o absolutní kontrolu může vést až k fyzickému násilí. Foto: Freepik

Jak napadení předcházet?

Ne vždy to jde, často i přes největší opatrnost se někdo do Vašeho telefonu dostane, ale prevence, která pomůže toto riziko minimalizovat, existuje.

Je to jednoduché. Vyvarujte se klikání na podezřelé odkazy, stahování neověřených aplikací, navštěvování neseriózních webů a také se vyhněte připojování se na veřejné Wi-Fi sítě. Svá hesla pravidelně měňte a neukládejte si čísla platebních karet. Ideálně si kde to jde, nastavte dvoufázové ověření.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Překlad psího štěkotu a záchodový držák na smartphone? Nejlepší aprílové žertíky ze světa technologií v roce 2025
Překlad psího štěkotu a záchodový držák na smartphone? Nejlepší aprílové žertíky ze světa technologií v roce 2025
Obrázek: Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Obrázek: Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Obrázek: Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Obrázek: Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Obrázek: Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Obrázek: Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem