Stalkerware: Šmírování partnera aplikací ukrytou v telefonu je časté, jak ho odhalit?

Šmírovací aplikace dokáže zjistit vše o chování oběti. Agresor vidí dění na obrazovce, soukromé zprávy, přesnou polohu a na dálku dokáže klidně i spustit kameru na mobilním zařízení. Nejčastějším šmírujícím je úzkostlivý rodič nebo žárlivý partner. Jak stalkerware poznat a jak se bránit?

Stalkerware pochází od slov stalking (šmírování) a malware (škodlivý software). Opravdového rozmachu se dočkal s rozšířením chytrých mobilních telefonů, díky pandemii koronaviru navíc došlo k rapidnímu nárůstu počtu případů šmírování dětí i partnerů.

Co je stalkerware? Vidí vás, slyší vás a vy nic netušíte

Žárlivý partner, agresivní rodič i sexuální predátor může využít stalkerware ke sledování oběti bez jejího vědomí. Nejčastěji sledovací aplikace instalují do telefonů žárlivé osoby nebo úzkostliví rodiče. Ti díky informacím z aplikace vědí vše o pohybu oběti, jejích aktivitách, soukromých zprávách, telefonátech i navštívených webových stránkách. Online světem to však většinou nekončí, stalkerware v mnoha případech souvisí i s fyzickým násilím.

Stalkerwarové aplikace se dokáží dobře skrývat. Neinformují oběť o své instalaci, na ploše se nenachází žádná ikona a vše běží bez notifikací a dalších upozornění.

Ačkoliv může koncept v mnohém připomínat tzv. rodičovské aplikace, rozdíly zde jsou. „Tím hlavním rozdílem je fakt, že dítě o rodičovských aplikacích ví a rodič je obvykle používá s jeho souhlasem. Takové aplikace také ve většině případů zobrazují notifikace, či jiný informační prvek o tom, že je zařízení v danou chvíli monitorováno. Stalkerware je většinou skrytý, uživatel jej nenajde v běžném přehledu aplikací a projevit se může pouze zpomalením zařízení nebo rychlejším úbytkem baterie. Používání stalkerwarových aplikací jako formu rodičovské kontroly určitě nedoporučujeme, jelikož jde o zásadní zásah do soukromí dítěte,“ zmínil pro inSmart.cz odborník na kybernetickou bezpečnost Ondřej David, vedoucí výzkumu mobilních hrozeb společnosti Avast.

Obrázek: Stalkerware: Šmírování partnera aplikací ukrytou v telefonu je časté, jak ho odhalit?

Rostoucí nátlak na partnera či partnerku a snaha o absolutní kontrolu může vést až k fyzickému násilí. Foto: Freepik

Pokud chce rodič vědět o aktivitách dítěte vědět, měl by s ním především komunikovat a aktivně se o něj zajímat. Důležité je také navození důvěrné atmosféry, které ze zdravé komunikace plyne. „Pokud chce rodič mít větší přehled, může využít některou z aplikací pro rodičovskou kontrolu, nicméně i v takovém případě by s jejím nainstalováním mělo dítě souhlasit a mělo by vědět, co to pro ně obnáší,“ upozorňuje David.

Pandemie koronaviru způsobila nárůst počtu případů domácího násilí a stejně tak došlo k nárůstu spywaru a stalkerwaru. Podle Avastu došlo v globálním měřítku k nárůstu o 55,2 % a v Česku dokonce o 79,5 %. Důvodem může být mj. snazší přístup k telefonu partnera.

České uživatele v současné době ohrožuje řada dalších hrozeb, klientům bank volají podvodníci v rámci propracovaného vishingu ukrytí za pravá telefonní čísla a SMS podvod na zákazníky České pošty krade čísla platebních karet.

Jak odhalit stalkerware?

Tvůrci šmírovacích aplikací si za své produkty nechávají náležitě zaplatit. Populární jsou např. aplikace Hoverwatch a SpyTrac, ale k dostání jsou podobných nástrojů desítky. Šmírovací nástroj poskytuje informace, které by bylo jinou cestou těžké získat a umožňuje sledujícímu oběť kontrolovat. Ačkoliv tedy není trestné poskytování samotné aplikace, může být trestné její použití. I přesto počet případů šmírování stalkerwarem neustále roste.

Oběť má jen pramálo indicií jak stalkerware bez specializovaného nástroje poznat. Častým projevem je zpomalení zařízení, rychlejší vybíjení a čerpání dat na pozadí. Odborníci obecně doporučují používání hesel či biometrického ověřování tak, aby neměl agresor možnost aplikaci do zařízení potají nainstalovat.

Obrázek: Stalkerware: Šmírování partnera aplikací ukrytou v telefonu je časté, jak ho odhalit?

Šmírování není správným řešením nedůvěry k partnerovi. Naopak může vést k mnohem větším problémům. Foto: Freepik

Pro odhalení stalkerwaru poslouží i antivirové aplikace, která dokáže podobné šmírovací aplikace detekovat a upozornit oběť. Za zmínku stojí např. české aplikace Avast Mobile Security (zdarma), AVG AntiVirus Free (zdarma) či slovenský ESET Mobile Security (placený), které patří mezi nejlepší antivirová řešení na svět a dokáží šmírovací nástroje odhalit.

Jak je to u rootnutých zařízení?

Odborníka na kybernetickou bezpečnost jsme zeptali i na situaci, kdy je mobil tzv. rootnutý. „Rootnutá zařízení (nebo zařízení, která mají povolený “superuživatelský/administrátorský” přístup) mají z našeho pohledu záměrně narušené bezpečnostní prvky, které svým uživatelům a aplikacím poskytuje samotný systém Android. Na takových zařízeních je pak možné v administrátorském (root) režimu provádět prakticky libovolné změny a jejich celková bezpečnost  je kompromitována. Stalkerware je jen jedním z rizik, které takovým zařízením hrozí. Doporučujeme proto se od “rootování” zařízení držet dál, pokud k němu nemáte velmi specifický důvod a nejste si vědomi všech s tím spojených rizik,“ dodává Ondřej David z Avastu.

Co dělat v případě, že mě partner šmíruje?

Pokud máte podezření, že vás partner šmíruje, můžete použít některý z mobilních antivirů. Ty dokáží stalkerware detekovat a informovat o tom uživatele telefonu. Pokud se vaše podezření potvrdí, pořádně si rozmyslete další kroky. V extrémních případech může vést odhalení agresora k fyzickému napadení oběti.

Proto odhalenou aplikaci smažte jen v případě, že vám nic nehrozí. V opačném případě můžete vyhledat pomoc, např. v podobě české organizace Bílý kruh bezpečí posytující pomoc obětem domácího násilí. Ke kontaktování pomoci však určitě nepoužívejte sledované zařízení, oslovit můžete někoho ze svého okolí.

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší