Velmi tristní statistiky antivirů pro Android odhalila bezpečnostní analytická společnost AV-Comparatives, která se porovnáváním antivirů zabývá dlouhodobě.
Přestože zabezpečení smartphonu pomocí antiviru není zrovna šetrné vůči baterii, uživatel má alespoň zvýšený pocit bezpečí; jak se však ukazuje, ten může být v mnoha případech mylný.
Více o kybernetické bezpečnosti:
- Víme, že navštěvujete erotické stránky, vydírá nový podvod
- Nejrozšířenější kybernetická hrozba dneška? Ransomware
- Hackeři prodávali přístup k systémům letiště, nikdo je nechtěl
AV-Comparatives otestovala 250 antivirových aplikací a zjistila, že jen 80 z nich – necelá třetina – splnila nepříliš vysoké standardy, které si společnost určila: detekci alespoň 30 % závadných aplikací (ze seznamu 2 000 nejběžnějších) z roku 2018 a žádné falešné pozitivní nálezy.
Tragický (a očekávaný) neúspěch amatérských antivirů
Některé z aplikací dokonce označily samy sebe za závadnou aplikaci a několik nedetekovalo vůbec žádné závadné aplikace (což je už skutečně zarážející).
V některých případech problém souvisel s tím, že vlastně vůbec nešlo o programy, které by projížděly kód aplikací: AV-Comparatives zjistila, že některé „antivirové aplikace“ pouze využívaly whitelisty a blacklisty (seznamy zakázaných a povolených názvů, aplikací apod.), dle kterých projížděly instalace v mobilu uživatele. To znamená, že mohou kupříkladu povolit všechny aplikace, jejichž soubory začínají na com.instagram; škodlivé programy však něco takového zfalšují zcela bez problémů.

Téměř identický vzhled řady antivirů pro Android. Zdroj: AV-Comparatives
Antivirové produkty, které testem prošly, z většiny patří pod velké značky, figuruje mezi nimi české AVG (Avast) a další velká jména jako Kaspersky, McAfee nebo Symantec. Těmto čtyřem firmám spolu s dalšími (Avira, Bitdefender, ESET, Trend Micro a další, viz odkaz) se dokonce podařilo odhalit všechny závadné aplikace z minulého roku, a ještě nevytvořit žádné falešné pozitivní nálezy.

A ještě jedna velmi podobná řada. Zdroj: AV-Comparatives
Neúspěšné antiviry obvykle pocházely od amatérů, případně od firem, které se nikterak kybernetickou bezpečností standardně nezabývají. 32 antivirových aplikací od doby testování navíc přestalo existovat na Play Storu, a to se test uskutečnil teprve v lednu.

A konečně, dva téměř identické antiviry z české produkce. Zde je však vysvětlení jednoduché, Avast nedávno AVG odkoupil. Oba antiviry prošly testem na výbornou. Zdroj: AV-Comparatives.
Mezi antiviry testovanými AV-Comparatives se mimo jiné objevily názvy typu „Weather Radar Forecast“ nebo „Best HD Wallpapers APPS“. Jejich selhání při testování nelze považovat za překvapivé. Fascinující je i téměř identický zjev mnoha antivirových programů; to lze částečně vysvětlit tím, že řada z nich používá stejný základní engine.