Přijdou traktoristé o práci? Samořídící elektrický traktor od New Holland zaseje i sklidí

Chytré systémy pro autonomní řízení zemědělské techniky nejsou ničím novým. Společnost CNH Industrial nyní představila prototyp elektrického lehkého traktoru se samořídícími funkcemi, New Holland T4 Electric Power. Co nabídne?

Stroj slibuje nulové emise, tišší provoz než dieselové modely a podle výrobce také nižší provozní náklady při současném zkrácení doby, kterou zemědělci stráví za volantem. Senzory a kamery na střeše pomáhají vozidlu plnit úkoly, vyhýbat se překážkám a pracovat v souladu s ostatními zařízeními na poli. Traktor lze dokonce ovládat z telefonu.

Traktor na elektřinu? V kombinaci se soláry může jít o zemědělství budoucnosti

Motor T4 Electric Power o výkonu 120 koní dosahuje maximální rychlosti 25 km/h srovnatelné s běžnými traktory. Baterie je dostatečně velká, aby zvládla celodenní práci „v závislosti na profilu mise“, uvádí CNH. To naznačuje, že traktor bude možná potřebovat v polovině dne dobít baterii, ale to nemusí být nutně problém, když T4 může dosáhnout plné baterie za hodinu pomocí běžně dostupných rychlonabíječek. Především u agrovoltaických systémů, kde jsou solární panely nad polem a zvyšují tak výnosnost půdy, by šlo o zajímavou symbiózu.

Obrázek: Přijdou traktoristé o práci? Samořídící elektrický traktor od New Holland zaseje i sklidí

Plně elektrický traktor se značkou New Holland by mohl už v roce 2024 brázdit pole ekologicky smýšlejících zemědělců. Foto: Se souhlasem CNH

Podobně jako řada moderních elektromobilů může traktor sloužit jako velká powerbanka na kolech. Má klasické zásuvky pro připojení běžného nářadí, jako jsou vrtačky, a slouží jako záložní zdroj energie pro případ nouze. Můžete k němu připojit hydraulické, mechanické a další PTO doplňky. Masová výroba modelu T4 Electric Power se očekává na konci roku 2023, další modely jsou na cestě.

Elektřinu raději ne? Pak je tu model na plyn z výkalů dobytka

Pro zemědělce, kteří dávají přednost klasickým pohonným hmotám, je tu také ekologická varianta. Nový traktor T7 Methane Power LNG (na obrázku uprostřed) je označován jako jeden z prvních traktorů na zkapalněný zemní plyn na světě. Může jezdit na biometan získávaný z hnoje hospodářských zvířat. Místo toho, aby se metan dostával přímo do atmosféry a přispíval ke klimatickým změnám, mohou ho zemědělci využít jako palivo k pohonu svých zařízení.

Obrázek: Přijdou traktoristé o práci? Samořídící elektrický traktor od New Holland zaseje i sklidí

Dobytek produkuje velké množství metanu, který lze zachytávat a používat jako palivo. Foto: Se souhlasem CNH

Snížení emisí CO2 u farmy se 120 kusy dobytka údajně odpovídá emisím 100 domácností, aniž by se snížil výkon, který je podobný výkonu naftového motoru. T7 LNG nemá datum uvedení na trh a je charakterizován pouze jako „předprodukční prototyp“.

Ceny nejsou k dispozici, a ty mohou být důležité, když zemědělci často musí pracovat s napjatým rozpočtem. Společnost CNH však sází na to, že její technologie v konečném důsledku zákazníkům ušetří peníze. T4 Electric údajně snižuje provozní náklady až o 90 % díky konstrukci s nulovou spotřebou paliva a nižší údržbě a jeho tichý pohon umožňuje pracovat v noci i blíže ke zvířatům. T7 LNG zase umožňuje farmám vyrábět vlastní palivo, hnojivo a prodávat přebytečnou elektřinu. Pěstitelům potravin by se tak mohla vrátit alespoň část jejich investice a zároveň by snížili svůj dopad na planetu.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu