DoNotPay aneb umělá inteligence jako advokát

Využívání AI pro usnadnění nejrůznějších procesů v lidských životech neustále roste. Ve Spojených státech se nyní chystají využít umělou inteligenci i při soudním procesu jakožto poradní hlas. Má chatbot DoNotPay šanci uspět?

V roce 2022 zaznamenala popularita umělé inteligence používané zejména pro tvorbu grafiky či úpravě fotek naprostý boom. Téměř každý nadšenec do technologií chtěl vyzkoušet, jak by vypadal jeho obličej či fotografie známé osobnosti po zásahu AI, a takto generované obrázky tak prakticky zaplavily internet. Na konci roku pak neméně velkou vlnu obliby sklidil chatbot ChatGPT od OpenAI, který namísto grafických souborů pracoval na bázi textu, a byl tak schopen generovat různé eseje či odpovídat na komplexní otázky.

Obrázek: DoNotPay aneb umělá inteligence jako advokát

Umělá inteligence již zvládá mimo jiné i řešení přestupků. Zaměřit se má také na reálné soudní sporty. Zdroj: Freepik

Chatbot DoNotPay se prezentuje jako kombinace AI a Robina Hooda

V USA již několik let funguje obdobný chatbot s označením DoNotPay. Ambiciózní projekt založil v roce 2015 tehdy 19tiletý student Joshua Browder, který se během studií často potýkal s problémy s pokutami za parkování. Při bližším zkoumání právní problematiky těchto pokut si uvědomil, že samotný proces je poměrně přímočarý, a rozhodl se přijít s technologií, která bude zprostředkovávat komunikaci lidí s úřady tak, aby mohli v následujícím správním řízení peníze za pokuty získat zpět.

Postupem času se portfolio chatbota DoNotPay rozšířilo i na další právní oblasti, a aktuálně je tak přes platformu možné řešit například reklamace zboží, vrácení letenek či vstupenek či procesy související s migrací do USA. Sám Browder pak toto AI označuje za Robina Hooda dnešní doby, a jeho potenciál se nyní hodlá demonstrovat i v poli.

Poradní hlas u skutečného soudního líčení

V několika příštích týdnech by se měl DoNotPay zapojit i do reálného soudního řízení. Ačkoliv účastníci soudního sporu nechtějí předem podávat příliš detailní informace o tom, čeho se bude spor týkat, zdá se, že by mělo jít o spory dvou osob za překročení nepřiměřené rychlosti, přičemž jednotlivá líčení budou probíhat odděleně ve dvou nespecifikovaných městech.

Samotná interakce pak bude probíhat přes Apple AirPods, která budou mít advokáti umístěné v uchu, a která jim bude v reakci na aktuální vývoj procesu poskytovat rady, jež si pak budou moci vzít k srdci či nikoliv. Nutno říci, že používání takového sluchátka je v americké justici tak trochu šedá zóna – použití telefonů či jiné elektroniky totiž zpravidla není před soudem povoleno. Browder tak zvolil metodu kličky v podobě Airpodů, které maskuje za pomůcku pro lidi se sluchovým postižením.

Obrázek: DoNotPay aneb umělá inteligence jako advokát

Modernizace soudnictví za pomoci využití AI je jedním z klíčových cílů projektu DoNotPay. Zdroj: Freepik

V budoucnu by pak Browder rád prosadil plošné zrušení používání elektrických zařízení tohoto typu v soudních místnostech. Jeho snem je pak stvořit fyzického robota, který by byl schopen komunikovat s vyvinutou platformou DoNotPay, a mohl by tak vystupovat prakticky jako plnohodnotný obhájce.

Vše se nyní bude odvíjet od průběhu, a zejména pak závěru inkriminovaných soudních líčení. Pokud se ukáže, že chatbot je schopen přinést obhajobě cenné a užitečné rady, mohlo by se jednat o průlom v oblasti právní vědy a její aplikace nejen v USA, ale výhledově také po celém světě.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?