Chcete krásnou profilovku? Populární aplikace NewProfilePic může být hrozbou, varují experti

Aplikace na úpravu profilových fotografií NewProfilePic je hitem. Umělá inteligence během několika kliknutí vygeneruje z nahrané fotografie obrázek, za který by se nemusel stydět ani profesionální grafik. Podobně jako u dalších aplikací jsou i zde experti skeptičtí. Panují zde obavy z bezpečnosti uživatelských dat a zacházení s nimi. Proč si dát pozor?

Jako lavina se na sociálních sítích začaly objevovat nové profilové fotografie, které mají jedno společné. Vypadají opravdu dobře, ale stojí za nimi algoritmy služby s neznámým původem. NewProfilePic.com dokáže z nahrané fotografie vygenerovat krásnou kresbu, nebo alespoň upravit fotografii tak, aby vypadala co nejlépe. Tvůrci se chlubí pokročilou umělou inteligencí a líbivými výsledky. Uživatelé si ale stěžují na stržené peníze a experti varují před možnými riziky.

Jak aplikace NewProfilePic funguje?

Aplikace má vedle své online varianty také verzi pro chytré telefony s Apple iOS a Androidem. Uživatelům stačí nahrát fotografii se svým obličejem, nechat chvíli algoritmus pracovat a následně už mohou vesele sdílet upravené fotografie. Co se děje s uživatelskými daty je velmi těžké ověřit, ostatně stejně jako u konkurenčních služeb a sociálních sítí, které řada z nás běžně používá.

Při nahrání odchází fotografie na vzdálené servery služby NewProfilePic, kde jsou analyzovány a na jejich základě dochází k vygenerování nových upravených obrázků. Tvůrci v podmínkách služby uvádí, že data jsou mazána a dlouhodobě sbírána jsou jen ta, ke kterým dají uživatelé svolení.

Obrázek: Chcete krásnou profilovku? Populární aplikace NewProfilePic může být hrozbou, varují experti

Stačí nahrát fotografii a během chvilky může vypadat dobře doslova každý. Původní foto najdete pro srovnání zde. Foto: Se souhlasem Michał Józefaciuk, The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland

Jaká jsou rizika?

Již dříve experti u podobných služeb varovali před používáním především z důvodu odesílání potenciálně citlivých dat třetí straně. Zde by šlo konkrétně o fotografie obličeje svázané s detaily o uživatelích. Otazníky visí ve vzduchu také kvůli původu společnosti Linerock Investments, která za aplikacemi stojí. Jedno z jejích sídel totiž bylo v Rusku, kde byla původně zaregistrována i doména služby.

Z databáze Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (International Consortium of Investigative Journalists) vyplývá, že společnost Linerock Investments Ltd je vedle adresy v Moskvě také napojena na Britské Panenské ostrovy a její tvůrci tak o velkou transparentnost pravděpodobně neusilují.

Problémovým se v tuto chvíli zdá být také koncept předplatného, který dává uživatelům čas na bezplatné vyzkoušení (v aplikaci je možné odemknout prémiové funkce) a po uplynutí doby strhne peníze z účtů nepozorných uživatelů. Jak potvrzují uživatelské recenze na Google Play, nejde o vzácný případ a uživatelé zapomínají předplatné vypínat poměrně často. Nepříjemným překvapením je pak stržení stovek Kč. Při zapnutí lze nicméně tuto obrazovku přeskočit a využívat aplikaci se základními funkcemi bez nutnosti platit.

Tvůrci NewProfilePic nabízí v obchodech s aplikacemi také aplikace ToonMe, Photo Lab Picture Editor & Art a další.

Jak aplikaci bezpečně používat?

Pokud doopravdy toužíte po upravené profilové fotografii, měli byste být při vytváření obezřetní a minimalizovat případná budoucí rizika. Zde můžeme doporučit např. využití aplikace či online služby bez provedení registrace a bez propojení s účty na sociálních sítích.

Pokud někomu nevadí, že může svá data odevzdávat k neznámým účelům, pravděpodobně aplikaci s klidným svědomím použije. Potvrzuje to i fakt, že změněné profilové fotografie jsme nalezli i u zaměstnanců bezpečnostních společností typu ESET, které před podobnými aplikacemi v minulosti varovaly.

V roce 2019 se stala velkým hitem aplikace FaceApp, která ukazovala vrásčité obličeje uživatelů a umožnila jim virtuálně zestárnout. Vrásky ale dělala i bezpečnostním expertům.

Tvůrci aplikace NewProfilePic se brání a argumentují, že nejsou a nikdy nebyli napojeni na vládní organizace z Ruska, ani jiných zemí. Na základě zjištěných informací tedy nelze jistě tvrdit, že by šlo o pochybnou službu či podvod. Jsou zde však varovné signály, které by měly uživatele přinejmenším motivovat k co největší opatrnosti.

Zdroje: pho.to, Independent, inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší