Je norská předpověď počasí opravdu přesnější? Tipy na nejlepší aplikace

Norská předpověď počasí je mezi lidmi pojmem. Mnozí jí věří více než předpovědi lokální a považuji ji za nejpřesnější model pro nejbližší dny. Podívali jsme se na nejlepší aplikace na mobil s norskou předpovědí. Jaké to jsou?

Na úvod je nutné poznamenat, že podle českých meteorologů to s tzv. norskou předpovědí počasí není tak horké a přesnost je stejná jako u předpovědí lokálních. Podle vyjádření ředitele Českého hydrometeorologického ústavu je česká předpověď pro Česko dokonce přesnější, neboť vyhodnocuje jak evropská data, tak i data lokální. Neplatí to však vždy a v mobilu se vyplatí nosit vícero aplikací pro srovnání.

Fenomén norské předpovědi

Jak tedy vznikl fenomén norské předpovědi? Tak trochu za to může samotný Český hydrometeorologický ústav, který se svou vlastní aplikací dlouho otálel a nechal tak české uživatele napospas zahraničním službám a soukromým projektům. ČHMÚ za poslední roky svou pozici výrazně posílil a díky vydaným aplikacím Meteoradar, Meteor, ČHMÚ a ČHMÚ+. Radarovou aplikaci společně s předpovědí počasí lze doporučit jako přesný ukazatel srážek a počasí v konkrétních lokalitách.

Obrázek: Je norská předpověď počasí opravdu přesnější? Tipy na nejlepší aplikace

Chcete vědět, zda bude za půl hodiny pršet? Pak je lepší volbou než předpověď počasí radar ukazující aktuální pohyb mračen. Foto: Pixabay

Proč nejsou Norové lepší?

Zpět k norské předpovědi. Norové ve svých předpovědích využívají i data z jiných zemí. Díky tomu jsou schopni sestavit velmi přesný model. „Jediní Norové berou výsledky z evropského centra, které platí stejně tak Rakušani, Češi i oni, a prezentují v rámci své aplikace pod hlavičkou Norského meteorologického ústavu a norské televize. Řada lidí pak říká: Jdu se podívat na Nory, co dávají,“ kritizoval přístup Norů ředitel ČHMÚ Mark Rieder pro Aktualne.cz v roce 2019. Rieder za nejpřesnější model považuje český Aladin.

Ze zkušenosti s norskými aplikacemi si troufneme slova Riedera potvrdit. Kombinace aplikací Meteoradar a Meteor poskytuje velmi přesné výsledky a navíc je plně v češtině. Především Meteoradar dokáže přesně ukázat, zda mrak skutečně míří do vaší lokality a kdy lze očekávat konec srážek. Za zmínku z českých aplikací stojí i česká aplikace Windy.com, za kterou stojí zakladatel Seznamu, Ivo Lukačovič. Nejpřesnější počasí tak ukáže spíše než jedna aplikace jejich kombinace.

Meteor meteoradar
Meteor meteoradar
Tvůrce: Androworks
Cena: Zdarma
‎Meteoradar
‎Meteoradar
Tvůrce: InMeteo, s.r.o.
Cena: Zdarma

Norská předpověď počasí: Nejlepší aplikace zdarma

Pokud však přeci jen chcete sáhnout po norské předpovědi počasí jako takové, dobrou volbou je oficiální aplikace Yr.no, která prochází neustálým vývojem a vylepšeními. Ta je k dispozici zcela zdarma a dostupná je ve webové verzi, na Android i iOS.

Yr
Yr
Tvůrce: NRK
Cena: Zdarma
‎Yr.no
‎Yr.no
Tvůrce: NRK
Cena: Zdarma

Jako alternativu je možné zmínit dánskou aplikaci Weather From DMI and YR kombinující data z norské předpovědi s předpovědí dánskou. Aplikaci mnozí vyzdvihují za přehledné rozhraní a rychlejší načítání. K dispozici je taktéž zdarma pro nejpoužívanější mobilní platformy.

Jak vzniká nejpřesnější předpověď počasí? Důvodů vysoké přesnosti norské předpovědi počasí je více. Jedním z nich je dlouhá historie severských meteorologických ústavů, které měly zásadní roli pro úspěch mořeplavby. Na přesné předpovědi jsou závislé i ropné těžební plošiny na moři. Norská předpověď kombinuje data z různých modelů, satelitů a měřících stanic, díky čemuž se přesnost rapidně zvyšuje.

Časté otázky:

Jak přesná je norská předpověď počasí?

Norská předpověď počasí je velmi přesná díky velkému množství kvalitních modelů, které Norové spojují dohromady. Nejpřesnější předpověď poskytují norské modely na cca 7-10 dní dopředu.

Nejpřesnější předpověď počasí

Za nejpřesnější předpověď počasí z Norska je považována ta na adrese Yr.no. K dispozici je i ve formě bezplatné aplikace a online služby. Velmi přesné jsou i české služby Windy.com a Meteoradar. Ideálním postupem je kombinace vícero služeb naráz – radaru pro krátkodobý výhled a týdenní předpovědi.

Nejlepší aplikace na počasí zdarma

Velmi přesné výsledky nabízí české služby a aplikace Windy.com a Meteoradar. Ze zkušenosti lze doporučit instalaci vícero aplikací a modelů naráz.

24 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka

Vřele doporučuji http://www.meteo.pl – kam se v přesnosti hrabou Norové…..

Jirka

Mě přijde dobrý – dá se přepnout do angličtiny a hlavně je předpověď fakt dobrá. Porovnávám to s Nory už asi 15 let a jsou tak o 80% přesnější. A o to přece v předpovědi jde, nebo ne?:-)

Jan

Naprosto souhlasím. S meteo.pl máme ty nejlepší zkušenosti.

Josef

u nás pro Jižní Moravu je lepší ČHMÚ

Daniel

Ten Aladin neví ani jak bylo před hodinou, natož zítra. Teploty celkem vychází, ale předpověď srážek vůbec. A to ani na čas na tento den. Aktualizuje tak 2x za den. Lepší je, podívat se z okna.

Petr

Nory už nepoužívám, nestojí za nic. V PC mám VentuSky a v telefonu placenou verzi https://play.google.com/store/apps/details?id=de.wetteronline.wetterapp&hl=cs
Rozdíl v jejich předpovědích je minimální, nebo žádný.

Václav

Norove meli jeden cas takovej divnej vypadek…cca rok stali za prd ale pak se zase neco zmenilo a ted jsou superpresny

Václav

Yr.no je mnohem presnejsi. DLOUHODOBE POUZIVAM (min 10let)pri planovani motovyletu nejen u nas ale po evrope. Nezridka se mi v clanku reklamovany METEORADAR se kterym taky dlouho porovnavam spletl a norove meli opacny nazor…diky tomu ze jsem je poslechl tak jsem nezmokl. Jedine k cemu je dobry jsou ty kratke… Číst více »

Jirka

Jak jsem psal již výše – meteo.pl a Yr.no srovnávám už cca 15 let. Poláci jsou jednoznačně přesnější – viz dnešek. Norové v naší oblasti na dnešek takřka nic, Poláci předpovídali celkem slušný přeháňky – a prší, přesně podle Poláků. I podle času jednotlivých přeháňěk. A tak je to pořád… Číst více »

Deny

U nás Norové předpověděli několi dní dopředu na dnešek přeháňky a sekli se jen o hodinu, zatímco radar, který má být přesnější, byl tradičně úplně mimo.

Ivo

Myslím, že všechny aplikace jsou podobně přesné či nepřesné, pokud opravdu potřebuju vědět naprosto přesně jak bude, tak je nejlepší srovnat více zdrojů a tak nějak to zprůměrovat, nebo se podívat jaký názor převažuje.

Ladislav Minarčík

V současnosti podle mne nejlepší aplikace je Počasí Meteo.cz. Je pro Android. Za pár korun lze koupit i Pro+ verzi. Zkuste a uvidíte.

Milan

Mě se osvědčila německá WETTER ON LINE, i když přívalové deště předvídá taky na poslední chvíli.

Radka

Yr.no jsou dobré orientačně na 10 denní výhled a jejich výhodou je to, že fungují pro celý svět. Na okamžité srážky je nejlepší se podívat na radar a jeho pohyb za poslední hodinu.

Lukas

Přesně tak, za opravdu přesný považuji pouze radar. Zbytek tak na 80 %.

Libor

Bydlím u letiště=100% dostupnost aktuální situace pro CHMU z principu nutnosti detailního monitoringu počasí pro řízení letového provozu. A když prší, tak CHMU appka ukazuje pohodu=oblačno, ale Norové vědí, že tady prší. Sakra, jak se ti Norové dozvěděli, ze tady prší, když to CHMU nevi? No asi je to spíše… Číst více »

Matěj

Ten polský web je naprosto tragickej. Nic horšího jsem dlouho neviděl. Hrůza…. Ostatně jako všechno z Polska.

Daniela

Tak jsem se schválně na ten polský web podívala a je to fakt hrůza. Používám švýcarskou předpověď meteoblue, srovnává několik modelů, přehledná grafika, dá se nastavit přímo jakékoliv místo. Dokáží rozlišit vysokou a nízkou oblačnost, pravděpodobnost srážek, nárazy větru atd. Norské yr.no je naprosté zoufalství.

Jirka

Můžu se zeptat, co je tak tragickýho na tom polským webu?
Kliknout na mapu oblasti která mě zajímá a pak v naprosto přehledným grafu mám teploty, srážky(včetně sněhových), rychlost a směr větru, výšku oblačnosti, možnost bouřek, výskyt mlhy,….
A ještě k tomu je přesnější, než Norskej web.
Díky za odpověď

Jirka

Já si příiš nepotrpím na ten „design“ a reklamy ignoruju na webwch i v televizi. Kliknete, že chcete model UM a na mapě si vyberete oblast, pro kterou vás počasí zajímá – a vyskočí okno s perfektně přehledným grafem na dva a půl dne. Se všemi údaji. A to mě… Číst více »

Deny

Norové jsou skvělí, mnohem lepší než naši, kteří kolikrát ani radarem nejsou tak přesní jako yr den či dva předem.

Tomas

Norové nejsou špatní, ale podle mě je v poslední době pro ČR nejpřesnější aplikace od Meteosource, která prý pomocí strojového učení kombinuje data z více modelů: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.meteosource.weather.forecast.local.radar

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?