Recenze: Canon EOS 90D je solidní zrcadlovka za solidní cenu

DSLR střední třídy EOS 90D od Canonu je dalším z mnoha, mnoha modelů řady EOS – ty se mimochodem vydávají už od roku 1987 a zahrnují jak DSLR, tak bezzrcadlovky.

Ač mirrorless fotoaparáty postupně nahrazují stárnoucí zrcadlovky, stále jde o velmi mocné stroje, které mají co nabídnout. Canon dlouhodobě slibuje, že DSLR budou své místo na trhu mít i nadále a EOS 90D je důkazem, že si skutečně i dnes mohou najít své fanoušky.

Nejprve, protože to je u zrcadlovek samozřejmě důležité, si řekněme, pro koho je tento masivní stroj zajímavý. Ačkoliv využití mezi profesionály by i našel, je zamýšlen hlavně pro nadšené amatéry, kteří už hledají dostatečně výkonné, relativně univerzální tělo. Přízvisko „poloprofesionální“ se tu hodí perfektně.

Pro podrobné specifikace doporučujeme navštívit stránky výrobce

Obzvláště lákavý pak EOS 90D bude pro ty, kteří už mají zkušenost s předchozími fotoaparáty od Canonu a ideálně pro ty, co mají spoustu objektivů na výměnu. Konec konců, o ty jde především.

Jak padne do ruky?

Samotný design těla, rozložení tlačítek a podobně, je pro Canon typická, což není na škodu – když to funguje, proč to měnit? Rozložení předchozího modelu EOS 80D je prakticky stejné.

Poněkud problematická ale může pro některé být váha, 701 gramů včetně baterie. V ruce působí tělo opravdu těžce a obzvlášť při focení v přírodě se docela pronese. Na obdobné fotoaparáty téhle třídy ale nejde o nic neobvyklého, ostatně předchozí model byl ještě o špetku těžší.

Být o trochu větší a těžší má navíc svou podstatnou výhodu – zatímco u menších bezzrcadlovek má člověk s většíma rukama problém nemačkat omylem jiná tlačítka a celkově fotoparát pohodlně držet, tady podobný problém skutečně nehrozí. Ergonomie je skvělá a ovládání intuitivní, hlavně, pokud „tradiční recept“ Canonu dobře znáte. Některá tlačítka jsou trochu jinde, než je člověk zvyklý, hlavně, pokud přechází třeba z Nikonu, ale nejde o nic, na co by si nešlo rychle navyknout. Část tlačítek je programovatelných, což se může hodit.

Kvalita výroby se při několikatýdenním testování zdála dostačující, tělo má být také lehce voděodolné – ale jako u jakéhokoliv foťáku bych přesto doporučil rozumnou míru opatrnosti.

LCD displej, který EOS 90D má, lze různě naklánět a nahýbat, což je dnes už běžná součást fotoaparátů této kategorie. Dotykový displej je jasný, praktický a – což je důležité – nestalo se mi, že bych na něj omylem sáhl. Osobně jsem si na něj zvykl vcelku rychle, to je ovšem notně subjektivní záležitost.

Obrázek: Recenze: Canon EOS 90D je solidní zrcadlovka za solidní cenu

Fotografie s maximálním přiblížením za otřesných podmínek (ranní hodina, zataženo, mlha) zvládl fotoaparát a objektiv (CANON EF-S 18-135 mm f/3,5-5,6 IS USM) překvapivě pěkně. Níže stejně podmínky.

Vytknout lze jen jeden slot na SD kartu, vícero se jich ale běžně vyskytuje až u vyšší cenové kategorie. Nechybí USB, HDMI a 3,5mm porty.

Umí fotit?

Kvalita obrazu, pokud pomineme samotnou kvalitu objektivu (foceno s univerzálním Canon EF-S 18-135 mm f/3,5-5,6 IS USM) a schopnosti fotografa, vede si EOS 90D podle očekávání. RAW hodně pomůže, ale i JPEG fotky, nijak předem nenastavované, vyplývající z továrního nastavení fotoaparátu, nejsou nijak hrozné; byť by míra šumu mohla být o něco nižší.

Barvy jsou přesné, dynamický rozsah je slušný a snímač s vysokým rozlišením umožňuje dostatečný prostor pro manévrování při pozdějším upravování, zvětšování či uřezávání fotografií. Ostření samo o sobě nelze než pochválit, a to jak při náhledu klasicky přes optický hledáček, tak při Life View (živém náhledu, tedy skrze LCD displej).

Tělo nabízí velkou spoustu nastavení v menu, kterým by se dalo probírat dlouhé hodiny, včetně různých filtrů. Vše si lze nastavit ku libosti. Potěší hlavně nadšence, kteří mají pro fotoaparát konkrétní využití, kde potřebují vysokou míru přizpůsobitelnosti – právě nabídnout dokáže.

4K Video a bonusy navíc

Mezi příjemné funkce navíc patří možnost konverze RAW souborů na jiný formát přímo ve fotoaparátu. Ačkoliv je určitě stále lepší vše převádět v počítači, rychlá „polní“ možnost převodu souborů se hodit může.

Technologie iTR, kterou EOS 90D má, umožní snadno sledovat obličej lidí. To funguje překvapivě dobře i při rychlých pohybech.

Obrázek: Recenze: Canon EOS 90D je solidní zrcadlovka za solidní cenu

Zároveň se tím ukazuje jeden z hlavních důvodů, proč může někdo chtít 90D koupit – totiž na točení videí, na které se hodí víc, než bych zprvu čekal. Výborná je výdrž baterie, takže ani s tím není problém, i 4K video by měl fotoaparát zvládnout na slušnou dobu; fotografií oficiálně dokáže na jedno nabití vyfotit kolem 1 300, v praxi to bude ještě o pár stovek více.

Co se týče kvality videa jako takové, není špatná. Zdráhám se říct, že je skutečně dobrá – dá se najít podstatně lepší kvalita, hlavně u profesionálních strojů, ale pro běžného uživatele i nadšence je dostačující. Ve 4K lze nahrávat rychlostí 30 FPS, u FHD jde až o 60 FPS. Dotykové LCD navíc příjemně zjednodušuje ostření při natáčení.

90D zvládá také kontinuální snímání cca 10 snímků za sekundu, nicméně úplně praktická funkce není; vyrovnávací paměť zařízení je dosti nízká a kontinuálně fotit tak jde jen v krátkých vlnách. Průměrnému uživateli by to moc vadit nemuselo, pozitivum to však není.

EOS 90D se také zvládne připojit k mobilu skrze Wi-Fi a Bluetooth, Canon k tomu dodává software Camera Connect na iOS a Android. Použití je docela jednoduché a pro ty, kteří konektivitu potřebují, EOS 90D postačí.

Verdikt a hodnocení

Příjemný fotoaparát pro nadšence či poloprofesionály jde sehnat za 32 tisíc korun a více. Za snesitelnou cenu jde sehnat vcelku univerzální stroj vhodný do mnoha různých podmínek, který potěší primárně zkušené uživatele Canonu – obzvláště ty, co mají větší a těžší objektivy, masivní tělo je k nim vyloženě vhodné.

Kritika je spíš v maličkostech: Buffer by mohl pracovat rychleji, tělo může být pro někoho dost těžké, a jen jeden slot na SD kartu nemusí všem dostačovat. Kvalita 4K videa odpovídá cenové kategorii a tělo samo o sobě nemá stabilizaci obrazu – většina objektivů Canonu ale ano.

Celkově tak fotoaparát doporučujeme a udělujeme hodnocení 85/100. Drobnou výhodou je, že fotoaparát se prodává od poloviny minulého roku, je tedy relativně nový a další „obnova“ této řady se tak dočkáme zřejmě až v roce 2022 – předchozí model, EOS 80D, vyšel v roce 2016.

Samozřejmě, tou největší otázkou je, zda DSLR potřebujete. Na mirrorless se zvyká rychle. Pokud se chcete držet zrcadlovek, do toho; EOS 90D je dobrou volbou.

Společnost Canon nám fotoaparát zapůjčila na testování.

Canon EOS 90D
 • Grafika - %
  0%
 • Zpracování prostředí - %
  0%
 • Hratelnost - %
  0%
 • Multiplayer - %
  0%
85%

Dobrá zrcadlovka v éře mirrorless

Zrcadlovka poslouží těm, co chtějí natáčet 4K videa za rozumnou cenu, těm, kteří mají starší EOS modely a těm, co mají hodně objektivů a chtějí univerzální tělo na focení. Za cenu 32 tisíc korun nebo o něco málo víc jde EOS 90D bezpečně doporučit.

Klady

 • Výdrž baterie
 • 4K video
 • Ergonomie, design
 • Univerzálnost

Zápory

 • Buffer
 • Chybějící stabilizace obrazu
 • Jen jeden slot na SD kartu
 • Váha

Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?