Světem umělé inteligence čím dál více hýbou AI agenti. Ti se postupně propracovávají i do běžně dostupných chatbotů, a posilují tak jejich schopnosti. Fascinaci však vzbudil také Netflix, který AI nástrojům svěřil nelehký úkol.
- 1. Netflix využil AI pro generování záběrů pro svůj seriál
- 2. Nový model společnosti Alibaba nabízí pokročilé programovací funkce
- 3. Gemini a ChatGPT si odnesly zlato z matematické olympiády
- 4. ChatGPT získává integrované funkce AI agenta
- 5. Meta se brání evropským předpisům. Ty přitom cílí na transparentnost služeb
Netflix využil AI pro generování záběrů pro svůj seriál
Spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Netflix Ted Sarandos nedávno potvrdil, že platforma pro jeden ze svých originálních seriálů využila umělou inteligenci. Konkrétně se jedná o postapokalyptický sci-fi mysteriózní thriller The Eternaut. V první sezóně, která měla premiéru 30. dubna, je scéna, ve které se budova v argentinském Buenos Aires zřítí, když do ní narazí vlak. Namísto tradičního natáčení a přidání efektů pomocí VFX se Netflix obrátil na AI a celá scéna byla generována synteticky.
Jde o vůbec první případ, kdy Netflix přiznal použití AI při produkci svých originálních pořadů. Platforma touto strategií zdůrazňuje, že videogenerátory dnes již dosahují takové úrovně vyspělosti, že tuto technologii lze použít pro produkci filmů a pořadů ve velkém měřítku. Záběry v seriálu The Eternaut byly podle Sarandose vytvořeny desetkrát rychleji než při použití tradičních nástrojů. Umělá inteligence zároveň dokázala tvůrcům ušetřit značné náklady. Netflix podle všeho plánuje tyto nástroje používat i v rámci dalších chystaných projektů.
Nový model společnosti Alibaba nabízí pokročilé programovací funkce
Společnost Alibaba tento týden představila nový model umělé inteligence zaměřený na programování. Nástroj zvaný Qwen 3 Coder disponuje hned několika schopnostmi na úrovni agenta – kromě kódu dokáže například sloužit jako internetový vyhledávač či chytrý asistent. Výkonem má být model srovnatelný s Claude Sonnet 4 od americké společnosti Anthropic.
Nový model Qwen 3 Coder vybavený funkcemi agenta se zaměřuje na pomoc s kódováním. Foto: Freepik
Qwen 3 Core je k dispozici jako open-source na platformách Hugging Face a GitHub prostřednictvím licence Apache 2.0 umožňující akademické i komerční užití. Funkce kódování jsou uživatelům k dispozici prostřednictvím příkazového řádu Qwen Code, díky kterému lze kód nejen opravovat, ale rovnou i testovat v integrovaném vývojovém prostředí (IDE).
Gemini a ChatGPT si odnesly zlato z matematické olympiády
Letošní ročník Mezinárodní matematické olympiády (IMO) má za sebou poměrně dlouhou tradici. Soutěže, která se poprvé konala v roce 1959 v Rumunsku, se běžně účastní studenti z více než 100 zemí. Tentokrát se do ní ale zapojily i jazykové modely. A ty se za své výkony rozhodně nemusely stydět – Gemini a ChatGPT totiž dokázaly na olympiádě získat nejcennější kov.
Umělá inteligence si podmanila matematickou olympiádu. Úspěch slaví Google i OpenAI. Foto: Pixabay
Oba chatboti byli schopni vyřešit pět ze šesti otázek v souladu s pravidly testu, a to bez jakékoli lidské interakce. Zatímco v případě Gemini byl pro použit model Deep Think, OpenAI nasadila do hry dosud nepojmenovaný experimentální výzkumný model. Ten se soutěže navíc účastnil neoficiálně, což může naznačovat, že se možná brzy dočkáme uvedení nového AI nástroje zaměřeného právě na řešení matematických a logických úloh.
ChatGPT získává integrované funkce AI agenta
Společnost OpenAI minulý týden představila nového agenta umělé inteligence, který posílil funkce rozhraní ChatGPT. Univerzální AI nástroj ChatGPT Agent disponuje vlastním virtuálním počítačem pro procházení webu a vyhledávání informací, stejně jako IDE pro programování. Podle OpenAI představuje novinka sjednocení funkcí služeb Operator a Deep Research, které již na trhu nějaký čas existují. Chatbot pak do celého rozhraní vnáší především uživatelský komfort.
ChatGPT can now do work for you using its own computer.
Introducing ChatGPT agent—a unified agentic system combining Operator’s action-taking remote browser, deep research’s web synthesis, and ChatGPT’s conversational strengths. pic.twitter.com/7uN2Nc6nBQ
— OpenAI (@OpenAI) July 17, 2025
ChatGPT Agent může komunikovat a interagovat s webovými stránkami, filtrovat informace na základě pokynů uživatele či využívat připojení k aplikacím třetích stran, jako jsou Gmail a GitHub. Nechybí tedy ani možnost vytváření rezervací či schůzek v koordinaci s kalendářem. Agent by měl být také schopen řešit složitější úkoly než jeho předchůdci. Nástroj je v současné době k dispozici předplatitelům Plus, Team a Pro.
Funkci již pro vás testujeme a brzy přineseme detailní pohled na schopnosti a funkce.
Meta se brání evropským předpisům. Ty přitom cílí na transparentnost služeb
Evropská komise začátkem měsíce představila svůj Kodex zásad umělé inteligence pro obecné účely (GPAI), jehož cílem je pomoci průmyslu dodržovat pravidla Aktu o umělé inteligenci. Dokument, s jehož podpisem již souhlasily například firmy OpenAI či Mistral, se však nesetkal s příliš vřelým přijetím ze strany společnosti Meta. Ta prostřednictvím svého ředitele pro globální záležitosti Joela Kaplana v příspěvku na sociální síti LinkedIn oznámila záměr kodex GPAI nepodepsat.
Evropská unie usiluje o kontrolu nad umělou inteligencí. Některým firmám v čele se společností Meta se to ale nelíbí. Foto: Freepik
Kaplan ve svém prohlášení uvedl, že „Evropa se v oblasti AI ubírá špatným směrem.“ Dokument, který se zaměřuje především na transparentnost, ochranu autorských práv a celkovou bezpečnost, představuje pouze jakýsi návod pro společnosti zabývající se vývojem AI technologií, a jeho dodržování není právě vymahatelné. Podle Kaplana však kodex překračuje rámec zmíněného Aktu o AI. Kromě Mety se proti postupu Evropské komise v oblasti regulace umělé inteligence ve svém otevřeném dopise nazvaném „Stop the Clock“ ohradily také společnosti Airbus, Mercedes-Benz či Philips. Skutečnost, že přímí konkurenci Mety s podpisem problém nemají, pak vnáší do světa umělé inteligence nové napětí.