Novinky ze světa AI #22: Jak se staví Spotify k AI, autor Hry o trůny míří k soudu

Umělá inteligence opět rozděluje společnost. Přestože stále dokazuje, že její přínos pro nejrůznější odvětví průmyslu a služeb je neocenitelný, musí stále bojovat o svou pozici s vlastníky autorských práv či jejími zapřisáhlými odpůrci.

Amazon chystá miliardovou investici do konkurenta OpenAI

Společnost Amazon plánuje investovat až 4 miliardy dolarů do startupu Anthropic, který pracuje na vlastní verzi AI využívající například chatbota s názvem Claude. Amazon chce tímto obchodem získat výhodu v závodech ve zbrojení umělou inteligencí mezi giganty Microsoft, Google či Nvidia. Právě Microsoft podobným způsobem spolupracuje se společností OpenAI, která stojí za vývojem ChatGPT. Výsledkem dohody by pak měla být nová technologie pro čipy Trainium a Inferentia z dílny Amazonu, kterou chce společnost představit jako konkurenceschopnou alternativu k procesorům Nvidia, které jsou aktuální jedničkou na trhu. Společnost Anthropic má za sebou již poměrně dost úspěchů v této oblasti, a lze tak předpokládat, že tato miliardová spolupráce může výrazně zamíchat kartami.

Obrázek: Novinky ze světa AI #22: Jak se staví Spotify k AI, autor Hry o trůny míří k soudu

Společnost Amazon chce své AI čipy posílit technologiemi od startupu Anthropic. Zdroj: Freepik

Průzkum Univerzity Palackého a Microsoftu se zaměřil na využití umělé inteligence ve školách

V poslední době se v médiích stále častěji skloňují klady a zápory používání AI při výuce na základních i středních školách. Inovativní techniky, které tato techonologie neustále přináší, rozdělují společnost na dva tábory. Jasno s v tom pokusili udělat vědci z olomoucké Univerzity Palackého, kteří ve spolupráci se společností Microsoft zmapovali situaci mezi více než 2000 pedagogů. Ačkoliv jsou výsledky průzkumu jednoznačně nakloněny AI ve školách využívat, kritika a obavy zde zůstávají. Zhruba třetina učitelů pak umělou inteligenci aktivně využívá již dnes, strachu z kompletního nahrazení kantorů AI se však obává sotva 7 % respondentů. I další otázky v rámci studie přinesly zajímavé odpovědi, které veřejnosti lépe přiblíží pohled na umělou inteligenci ve výuce. Kompletní rozbor je k dispozici online.

Spotify nehodlá AI interprety omezovat, naopak přináší nové funkce

Generální ředitel společnosti Spotify Daniel Ek v rozhovoru pro BBC potvrdil, že skladby vytvořené pomocí umělé inteligence nebudou na streamovací platformě zakázány. Problematika AI hudby na platformě se stala ožehavým tématem poté, co se zde objevily písně s klonovanými hlasy zpěváků The Weeknda a Drakea, které po svém vydání rychle nabíraly miliony přehrání. Podle Eka budou problémy s umělou inteligencí a jejím využitím v hudebním průmyslu ve společnosti rezonovat ještě několik let, plošná omezení na Spotify však zatím neplánuje. Přesto vyjádřil znepokojení ohledně využití AI pro imitování hlasů známých umělců za účelem profitu z jejich jména.

Obrázek: Novinky ze světa AI #22: Jak se staví Spotify k AI, autor Hry o trůny míří k soudu

Vedení společnosti Spotify zatím umělou inteligenci spíše podporuje než omezuje. Zdroj: Freepik

Aby vedení Spotify své stanovisko k umělé inteligenci ještě více upevnilo, oznámilo chystané nové funkce platformy, mezi něž patří zejména možnost AI překladů anglických podcastů do jazyka posluchače. Aktuálně je nový systém testován, přičemž v nadcházejících týdnech budou k dispozici anglické, francouzské a španělské překlady. Funkce překladu navíc budou moci využívat jak platící předplatitelé, tak uživatelé bezplatné verze aplikace Spotify.

Americká NSA založila nové AI bezpečnostní centrum

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) představila plány na zřízení bezpečnostního centra pro umělou inteligenci. Tato iniciativa má za cíl dohlížet na integraci a rozvoj schopností AI v rámci obranných a zpravodajských služeb USA. Úkolem organizace tak bude v prvé řadě využít umělou inteligenci v boji proti technologickým hrozbám, které jsou v dnešní době považovány za velmi vážné. V oblasti kybernetické bezpečnosti se navíc objevují zvýšené obavy ze jména ze strany Číny, jejíž hackeři pravidelně útočí na americké či jiné spojenecké instituce. Spojené státy tak ve spolupráci s Japonskem vydaly obecné varování, jehož výsledkem je i plánované bezpečnostní centrum.

Obrázek: Novinky ze světa AI #22: Jak se staví Spotify k AI, autor Hry o trůny míří k soudu

Spojené státy vznikem nového bezpečnostního centra potvrzují, že kybernetické útoky jsou stále vážnou hrozbou. Zdroj: Freepik

George R. R. Martin podal žalobu na umělou inteligenci

Není tomu tak dávno, co jsme v našem přehledu AI novinek zmiňovali snahy světových autorů domoci se spravedlnosti před soudem v rámci sporu se společností OpenAI, která měla knižní díla využít ve strojovém učení své umělé inteligence. Na seznam žalobců se nedávno přidal také George R. R. Martin, autor populární knižní ságy Píseň ledu a ohně, na jejíž motivy vznikl jeden z nejoblíbenějších seriálů poslední doby Hra o trůny. Spisovatelé sjednocení pod skupinu The Authors Guild ve svém prohlášení tvrdí, že jsou připraveni bojovat všemi možnými prostředky. Tento případ je podle nich jen první vlaštovkou, která následně spustí lavinu dalších stížností a žalob nejen vůči OpenAI, ale i jiným společnostem, u nichž hrozí podobné případy zneužití autorských práv.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Hledáte nejlepší chytré hodinky pro muže? Vybrali jsme za vás
Hledáte nejlepší chytré hodinky pro muže? Vybrali jsme za vás
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?