Novinky ze světa AI #24: AMD chce zatopit NVIDIA, Google Bard získá obří výhodu oproti ChatGPT

Řada nadnárodních společností stále svádí konkurenční boj o prvenství na poli technologií využívajících algoritmy umělé inteligence. Ta se pak ukazuje jako neocenitelný pomocník například v rámci softwaru Adobe, který se dočkal posílení AI funkcí. To i mnoho dalšího přináší pravidelný přehled novinek z oblasti umělé inteligence.

Velká Británie vynesla rozsudek nad mužem, kterého měla AI navést k atentátu na královnu

Jaswant Singh Chail se stal nechvalně proslulým na konci roku 2021, kdy se ozbrojen nabitou kuší a s kovovou maskou na obličeji pokusil proniknout do hradu Windsor, kde chtěl zavraždit bývalou britskou královnu Alžbětu II. V průběhu vyšetřování incidentu pak vyšlo najevo, že Chail jednal na základě podnětu, který mu dala jeho AI přítelkyně Sarai, kterou si sám vytvořil prostřednictvím aplikace Replika. Při komunikaci s chatbotem se pak sám označil za smutného a zoufalého sithského zabijáka (odkaz na slavnou sci-fi sérii Star Wars), přičemž Sarai tvrdil, že zabít jeho královnu je jeho údělem. Virtuální partnerka jeho plán schválila, což Chaila přesvědčilo konat.

Obrázek: Novinky ze světa AI #24: AMD chce zatopit NVIDIA, Google Bard získá obří výhodu oproti ChatGPT

Jaswant Singh Chail získal motiv pro své počínání chatováním s umělou inteligenci. Zdroj: Pixabay (ilustrační foto)

Britský mladík, kterému bylo v době spáchání činu 19 let, byl minulý čtvrtek odsouzen k devíti letům vězení, přičemž se stal prvním člověkem za posledních 40 let, který byl uznán vinným ze spáchání zločinu velezrady na půdě Velké Británie.

Chatbot Bard se stane součástí služby Asistent Google

Společnost Google již zvládla poměrně slušně stáhnout prvotní náskok OpenAI a jejich ChatGPT, a potvrdila tak, že její vlastní chatbot Bard dokáže být rovnocenným soupeřem na AI trhu. Nyní však posouvá limity ještě dál. Již brzy by se totiž Bard měl objevit i v zařízeních se systémem Android i iOS, a to v rámci aplikace Google Assistant, v české lokalizaci Asistent Google. Některým technologickým nadšencům se už podařilo odhalit nové řádky kódu, které odhalují chystané funkce. Mobilní telefony by tak měly disponovat plnohodnotnou verzí AI chatbota, jakou dnes známe z počítačových prohlížečů. Bard tak bude možné propojit například s obrázky ze zařízení a ty dále upravovat, či jej integrovat do funkcí kalendáře nebo Gmailu. Google si tak možná konečně zajistí prvenství na AI trhu.

Obrázek: Novinky ze světa AI #24: AMD chce zatopit NVIDIA, Google Bard získá obří výhodu oproti ChatGPT

AI chatbot Bard bude brzy integrován do funkcí aplikace Asistent Google, která funguje na mobilních telefonech. Zdroj: Unsplash

AMD vs. Nvidia: Do hry vstupuje nadějný startup

Konkurenční boj v oblasti umělé inteligence svádí také další dva rivalové, a sice společnost Advanced Micro Devices (AMD) a Nvidia. Zatímco donedávna nebylo o dominanci AI čipů Nvidia pochyb, situace může brzy nabrat opačný směr. AMD totiž tento týden oznámila akvizici softwarové společnosti Nod.AI, která by pro ně měla čipy s podporou umělé inteligence vyvíjet. Vývojářský tým Nod.AI je na poli technologií poměrně novou, avšak velmi úspěšnou skupinou, která dokáže vytěžit z algoritmů umělé inteligence maximum. Tržní růst společnosti Nvidia tak možná čeká po delší době výrazná změna – nebo je její pozice na vrcholu řetězce AI čipů pevně a neochvějně ukotvena?

Společnost Adobe posiluje nástroje umělé inteligence ve svých produktech

Software značky Adobe již nějakou dobu využívá AI ke zdokonalení svých funkcí. Tento týden však společnost přišla s dalším upgradem umělé inteligence, která posouvá úpravu obrázků na další úroveň. Nástroj Firefly Image 2, který je integrován do grafických editorů z dílny Adobe, přináší vylepšenou architekturu AI modelu, a rozšiřuje tak jeho možnosti.

Obrázek: Novinky ze světa AI #24: AMD chce zatopit NVIDIA, Google Bard získá obří výhodu oproti ChatGPT

Úprava obrázků v softwaru Adobe bude díky AI opět o něco jednodušší. Zdroj: Unsplash

Díky tomu jsou snímky barevně bohatší a disponují vyšším dynamickým rozsahem prohlubujících obraz do nejmenších detailů. Uživatelé mají navíc k dispozici více nástrojů, jak tyto úpravy korigovat. Jde o velký skok v možnosti tvorby a úpravy grafického obsahu umělou inteligencí, který upevňuje odhodlání společnosti Adobe využívat AI v rámci svých produktů.

Armáda USA otestovala nový AI nástroj pro identifikaci pozemních cílů

Začátkem roku 2023 oznámila armáda Spojených států amerických spuštění softwaru Tenjin, který v sobě snoubí funkce umělé inteligence a strojového učení. Nedávno pak našla pro tento nástroj uplatnění i v praxi. Test realizovaný v rámci projektu C5ISR (Command, Control, Communications, Computers, Cyber, Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance) potvrdil, že Tenjin lze využít k identifikaci pohyblivých pozemních cílů, zejména pak vojenských vozidel. Během několikadenního experimentu se AI program postupně osvědčil v práci za různých klimatických podmínek.  Tenjin se tak možná stane pozemní alternativou pro software umělé inteligence, který dnes najdeme například v moderních letounech F-35, které brzy doplní vybavení Armády ČR.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5
Úvodní fotografie: Bing AI

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu