Novinky ze světa AI #29: Novinky od Microsoftu, přesnější předpovědi počasí a příchod singularity

Nedávné zprávy ukazují, že umělá inteligence již v mnoha ohledech zvládla s přehledem překonat své lidské protějšky. Může být její nadvláda nad naší civilizací blíže, než si myslíme?

K singularitě AI dojde do roku 2031, tvrdí vědec

Budoucnost umělé inteligence a její potenciál vyhnout se lidské kontrole si získává stále větší pozornost. Tentokrát se na ni zaměřil Ben Goertzel, vědec a výzkumník v oblasti AI, který je mimo jiné ředitelem společnosti SingularityNET. Právě singularita umělé inteligence, tedy stav, kdy svým výkonem a efektivitou překoná tu lidskou, se stala hlavním předmětem jeho bádání. Goertzel tvrdí, že k singularitě dojde dříve než za 10 let, čímž se svými odhady odchyluje od obecného přesvědčení odborné společnosti. Ostatní vědci zůstávají v těchto odhadech skeptičtí, jelikož AI má podle nich před sebou ještě poměrně dlouhou cestu s řadou překážek, než dokáže člověka překonat. Podle Goertzela je ale zapotřebí již nyní provést důkladnou analýzu současného stavu a podrobit vývoj umělé inteligence bedlivému sledování, jinak se singularity dočkáme již brzy – a sice v roce 2031.

Obrázek: Novinky ze světa AI #29: Novinky od Microsoftu, přesnější předpovědi počasí a příchod singularity

Podle odborníků je singularita lidské a umělé inteligence nevyhnutelná. Otázkou ovšem zůstává, kdy skutečně nastane. Zdroj: Pixabay

Umělá inteligence pomáhá ornitologům. Vzácné druhy ptactva pozná podle zpěvu, dokáže je i napodobit

Výzkumníci z kanadské univerzity v Monctonu vyvinuli průlomový nástroj pro hluboké učení AI známý jako ECOGEN, který dokáže identifikovat a také generovat realistické ptačí zpěvy. Cílem technologie je pomoci vědcům v monitorování a rozlišování vzácných druhů ptáků ve volné přírodě. Díky umělé inteligenci se tak ornitologům podařilo překonat pomyslnou propast v nástrojích pro tento audio monitoring, které mnohdy postrádají přístup k databázi již dostupných zvuků. ECOGEN touto knihovnou nejenže disponuje, ale může jí také aktivně rozšiřovat, aniž by bylo zapotřebí složitých terénních operací, případně narušení přirozeného prostředí zvířat. Vývojáři stojící za tímto nástrojem navíc věří, že jej bude brzy možné rozšířit i mimo ptačí říši. ECOGEN je dostupný v rámci open-source softwaru, a tak mohou biologové z celého světa zkoumat již nyní jeho potenciál.

Obrázek: Novinky ze světa AI #29: Novinky od Microsoftu, přesnější předpovědi počasí a příchod singularity

AI se nedávno naučila poměrně zdárně imitovat hlasy vzácných ptáků. Pomáhá tak v jejich lokalizaci i identifikaci. Zdroj: Unsplash

Předpovědi počasí zvládá AI od Googlu lépe než lidé

Model umělé inteligence GraphCast vyvinutý společností Deepmind, která spadá pod technologického giganta Google, se ukázal jako vysoce spolehlivým nástrojem v oblasti předpovědi počasí. Na jeho efektivitu si posvítili autoři studie v časopise Science, kteří tvrdí, že GraphCast v tomto ohledu výrazným způsobem překonal konvenční meteorologický systém Evropského centra pro střednědobou předpověď (ECMWF). AI z dílny Deepmind dokáže vytvořit přesnou desetidenní předpověď za méně než minutu a podle vědců představuje „průlom v předpovídání počasí“. Právě horizont jednoho týdne a delší je totiž v rámci meteorologie mnohdy stále tak trochu malou neznámou. Podíl na nepřesnostech v předpovědích nesou například i klimatické změny, které jsou v poslední době stále citelnější. Podle vývojářů má v tomto ohledu svá omezení i GraphCast, přesto ale jde o velmi účinný nástroj, který může učinit předpovědi počasí přesnější a spolehlivější. V porovnání se supervýkonnými počítači, které se predikci aktuálně věnují, je pak jeho výhodou i mnohem levnější provoz. Meteorologie se tak v dohledné době nejspíš dočká výrazného zlepšení.

Obrázek: Novinky ze světa AI #29: Novinky od Microsoftu, přesnější předpovědi počasí a příchod singularity

Dlouhodobou předpověď počasí lze i s moderními technologiemi přirovnat k věštění z koule. AI od Google Deepmind by to ale mohla změnit. Zdroj: Freepik

Umělá inteligence přinesla novou definici halucinace v Oxford Dictionary, který termín prohlásil za slovo roku

V nedávném přehledu novinek jsme psali mimo jiné o tom, že britský slovník Collins Dictionary označil AI slovem roku. Podobnou anketu dlouhodobě pořádá i jeho o něco populárnější konkurent Oxford Dictionary, který si pro slovo roku 2023 zvolil heslo halucinace. V souvislosti s tím pak do slovníku přidal i další definici halucinace, která odkazuje právě na tuto negativní vlastnost umělé inteligence. Když totiž AI halucinuje, zjednodušeně řečeno generuje falešné informace v přesvědčení, že jde o správné údaje. Vydavatelé Oxford Dictionary chtějí tímto způsobem upozornit na neustálou potřebu vlastního kritického myšlení při užívání nástrojů umělé inteligence. Přestože je totiž AI neocenitelným pomocníkem při práci s obrovským množstvím dat, u specifických a originálních příkazů má tendence halucinovat, a mnohem snáze se tak dostane na informační scestí.

Obrázek: Novinky ze světa AI #29: Novinky od Microsoftu, přesnější předpovědi počasí a příchod singularity

Nakladatelství slovníku Oxford Dictionary za slovo roku 2023 označili výraz halucinace. Zdroj: Freepik

Konference Microsoft Ignite: Přilétá Copilot, nové AI čipy i digitálního „uklízeče“

V tomto týdnu proběhla další velká akce zaměřená na pokroky v oblasti umělé inteligence, Microsoft Ignite 2023. V rámci eventu bylo představeno hned několik chystaných novinek, kterými chce Microsoft získat převahu nad svou konkurencí. Jednou ze změn je například přejmenování chatbota Bing Chat na Copilot. Kromě jména se však bohužel jazykový model žádného upgradu nedočkal, což je nejspíš škoda. Microsoft pak také oznámil vývoj dvou verzí vlastních AI čipů, kterými se chce zbavit závislosti na konkurenci. Čipy Azure Maia 100 a Azure Cobalt 100 by pak měly mít přímé propojení s platformou Copilot. Zajímavou novinkou je aktualizace populární videokonferenční aplikace Microsoft Teams. Ta umožní novou funkci nastavení pozadí pro vaše videohovory, kdy si za pomoci umělé inteligence budete moci skrýt nepořádek ve vašem pokoji. AI navíc bude regulovat i redukci šumu v rámci zvukových výstupů.

Obrázek: Novinky ze světa AI #29: Novinky od Microsoftu, přesnější předpovědi počasí a příchod singularity

Microsoft chystá pro své uživatele řadu novinek. Společným tématem je právě umělá inteligence. Zdroj: Pixabay

Uživatelům pak bude nově k dispozici i aplikace Windows AI Studio, ve které bude možné si nástroje umělé inteligence od Microsoftu optimalizovat a přizpůsobit na míru. Jeho součástí bude také implementace lokálních modelů Llama 2 či u Stability AI Stable Diffusion XL. Microsoft Ignite pak představil ještě řadu dalších, menších změn, které společnost čekají. Zda-li to ale bude na konkurenci stačit, se ukáže nejspíš až během příštího roku.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu