Novinky ze světa AI #27: AI navrhla novou Tatru a je slovem roku. Kam směřuje?

Začátek listopadu se v rámci AI nesl především v duchu celosvětového summitu o umělé inteligenci, který určil budoucí směr vývoje této technologie. Mezitím se však na světlo světa dostala například nová Tatrovka, kterou AI pomáhalo vyvíjet, či software, který dokáže s pomocí machine learningu identifikovat husy velké.

Britský AI summit přinesl jednotný pohled na umělou inteligenci

V tomto týdnu se ve Velké Británii konala jedna z nejočekávanějších AI událostí letošního roku. Z iniciativy britského premiéra Rishiho Sunaka, který se po brexitu snaží upevnit pozici své země v rámci světové politiky, byl uspořádán globální summit zaměřený na řešení otázky bezpečnosti technologií využívajících umělou inteligenci. Akce se kromě zástupců světových velmocí účastnili také reprezentanti technických společností, které s AI během vývoje pracují. Překvapivým vyústěním summitu pak byla semknutost v rámci pohledu na umělou inteligenci – země EU totiž byly zajedno s USA i s konzervativní Čínou, jejíž politika okolo AI není v poslední době příliš transparentní. Účastníci konference se tak shodli na tom, rychlý a nekontrolovaný rozvoj umělé inteligence je skutečným bezpečnostním rizikem, a jednotlivé státy i národní a nadnárodní instituce by se tak měly aktivně snažit toto tempo dohnat a ideálně i předstihnout, aby se hrozba neregulované AI nemusela nikdy naplnit. V nejbližších letech se tedy nejspíš ukáže, do jaké míry se cíle AI summitu podařilo naplnit.

Obrázek: Novinky ze světa AI #27: AI navrhla novou Tatru a je slovem roku. Kam směřuje?

Velká Británie tento týden hostila jeden z nejvýznamnějších summitů týkajících se otázky bezpečnosti umělé inteligence. Zdroj: Se souhlasem Wikimedia Commons

Rakouští vědci vyvinuli AI software rozpoznávající tváře hus

Ano, čtete správně. Ačkoliv se výzkumníci věnující se práci s umělou inteligencí v poslední době předhánějí v tom, kdo světu přinese nejuniverzálnější AI nástroj, vědci z Vídeňské univerzity se rozhodli jít tak trochu proti proudu. Inspirací pro jejich práci byl rakouský zoolog Konrad Lorenz, který se během své kariéry zabýval mimo jiné studiem vzorců chování husy velké. Lorenz se se subjekty svého výzkumu sžil natolik, že později dokázal bez potíží identifikovat konkrétní jedince na základě unikátních rysů v jejich tváři. Jelikož se jeho znalostem hus dnešní vědci jen stěží dokázali rovnat, rozhodli se využít výhod strojového učení, a vyvinuli tak software, který rozpoznává husy podle vzhledu, zejména pak podle zobáku. Na databázi pracovali několik let, a nyní se jim podařilo dosáhnout 97% přesnosti. Nástroj prý bude použit k dalšímu studiu chování hus, přičemž později by se mohl rozšířit i na další členy zvířecí říše.

Obrázek: Novinky ze světa AI #27: AI navrhla novou Tatru a je slovem roku. Kam směřuje?

AI dokáže identifikovat konkrétní jedince husy velké na základě charakteristických rysů v jejich tváři. Zdroj: Pixabay

Tatra připravuje nový kamion, na jehož vývoji se spolupodílí umělá inteligence

Leden 2024 s sebou přinese další ročník populárního závodu terénních vozidel Rallye Dakar. Jde o unikátní událost, v rámci které se výrobci kamionů snaží představit světu to nejlepší ze svých dílen. Málokoho pak překvapí, že na tomto náročném závodu se již několik desítek let daří i českým reprezentantům, kteří pravidelně usedají za volat závodních speciálů kopřivnické automobilky Tatra. Ta se navzdory dlouholeté tradici snaží jít neustále kupředu, což reflektuje i model, který by měl na nadcházejícím Dakaru startovat. Ten je ve vývoji zhruba dva roky, přičemž tým Tatra Buggyra ZM Racing, který na něm pracuje, se neštítil vzít si na pomoc s doladěním některých detailů AI či technologii virtuální reality. Výpočty proudění vzduchu či rozložení váhy na nápravě se pak odráží v celkovém tvaru a velikosti kamionu. Podle konstruktérů týmu není radno se umělou inteligencí řídit bezhlavě, a stále je zapotřebí alespoň trocha selského rozumu, přesto však AI slouží jako inspirace pro to, kudy vývoj Tatry směřovat. Uvidíme, jak si povede na startu Rallye Dakar, který vychází na 5. ledna 2024.

Obrázek: Novinky ze světa AI #27: AI navrhla novou Tatru a je slovem roku. Kam směřuje?

Nový kamion z dílny automobilky Tatra inspirovaný výpočty umělé inteligence se příští rok zúčastní terénního závodu Rallye Dakar. Zdroj: Se souhlasem společnosti Tatra

Výraz „AI“ se stal slovem roku

Ačkoliv jde z mluvnického významu spíše o zkratku, rozhodli se vydavatelé populárního britského slovníku Collins Dictionary tento termín označit titulem slovo roku. Podle redakce je umělá inteligence v roce 2023 intenzivně diskutovaným tématem, které i dnes nachází své příznivce i odpůrce, a slovo AI tak do značné míry skutečně reflektuje průběh celého roku. AI tak zvítězila v konkurenci pojmů nepo baby užívaného pro označení dětí celebrit, které se po vzoru svých rodičů rozhodly následovat cestu showbyznysu, a debanking, který vznikl v reakci na mrazení bankovních účtů lidem s finančními či jinými problémy za účelem prevence poškození banky. Obě témata byla letos v Británii taktéž poměrně často omílána, na boom umělé inteligence však na žebříčku popularity nakonec nestačilo.

Obrázek: Novinky ze světa AI #27: AI navrhla novou Tatru a je slovem roku. Kam směřuje?

Termín AI byl britským slovníkem Collins Dictionary vyhlášen slovem roku. Zdroj: Unsplash

Instagram vám nejspíš brzy umožní vytvořit si vlastního AI avatara

Do funkcí populární sociální sítě Instagram vývojáři s velkou pravděpodobností brzy přidají tzv. AI přítele. Toho si budou moci uživatele libovolně upravit, a dokonce s ním i konverzovat. Na chystané změny nedávno poukázal jeden z vývojářů platformy Alessandro Paluzzi. Vašemu virtuálnímu příteli budete moci vybrat nejen vzhledové, ale i povahové vlastnosti – může tedy být uzavřený, kreativní či motivující. Jakmile si jej pak vytvoříte k obrazu svému, můžete s ním začít chatovat, sdílet fotky či jej vyzývat k překonání různých cílů, které ve finále přinesou přínos především vám samotným.

Instagram zatím plány o implementace AI avatara nepotvrdil, a je možné, že jde pouze o testovací prototyp, který se ke koncovým uživatelům nikdy nedostane. Je však příjemné vidět, jaké možnosti umělá inteligence sociálním sítím potenciálně nabízí.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat