V dnešním přehledu novinek týkajících se umělé inteligence se blíže podíváme například na nový AI nástroj na sociální síti X či na připravovaný internetový vyhledávač, na kterém pracuje OpenAI. Nechybí však ani zmínka o nejnovějším úspěchu softwaru AlphaFold 3 v oblasti farmacie.
- 1. Nově vyvinuté rozhraní pozná, kdy umělá inteligence halucinuje
- 2. Chatbot Grok dokáže generovat chytré souhrny zpráv z platformy X
- 3. Konkurence pro Google Search? OpenAI podle všeho chystá vlastní vyhledávač poháněný umělou inteligencí
- 4. Společnost IbisPaint představila nástroj chránící obsah před zneužitím autorských práv AI
- 5. AI software AlphaFold od Google DeepMind je revolučním nástrojem v designu léčiv
Nově vyvinuté rozhraní pozná, kdy umělá inteligence halucinuje
Tým amerických vědců se ve svém nedávném výzkumu zaměřil na vývoj nástroje pro detekci a redukci halucinací ve velkých jazykových modelech (LLM). Ačkoliv se tyto modely neustále zdokonalují, scénáře, kdy umělá inteligence generuje nesmyslné, nepřesné či zavádějící informace, jsou i dnes na denním pořádku. Nové rozhraní KnowHalu fungující na principu dvoufázového ověřovacího procesu by mělo zajistit vyšší přesnost a relevanci výstupů LLM. Systém nejprve vyselektuje informace, které mohou být věcně správné, nejsou ale relevantní k dotazu uživatele. Ve druhé fázi jsou pak data analyzována v procesu ověřování faktů.
KnowHalu je podle srovnávacích testů v rozpoznávání halucinací výkonnější než většina podobných nástrojů na trhu. Jeho autoři nyní pracují na zdokonalení technologie a potenciálnímu využití například pro ověřování vědeckých či lékařských informací generovaných AI.
Chatbot Grok dokáže generovat chytré souhrny zpráv z platformy X
Na konci minulého týdne byla představena nová funkce Stories on X (Příběhy na X), která umožní uživatelům této sociální sítě procházet si souhrny zpravodajských událostí, které na ní byly zveřejněny. Algoritmus přitom nebude vycházet z článků třetích stran, nýbrž přímo z jednotlivých příspěvků. Umožní mu to propojení s umělou inteligencí Grok, která je součástí ekosystému xAI. Funkce je již nyní k dispozici pro předplatitele služby Premium, přičemž dle slov Elona Muska, který stojí v čele oznámení novinek ze světa xAI, se bude postupně dále zdokonalovat. Nástroj Stories tak lze považovat za nástupce dřívější funkce Moments, který si mohou pamatovat především někdejší uživatelé původního Twitteru. V tomto případě však souhrny připravovali lidští moderátoři. Bude tedy AI úspěšnější?
👀 Now available: Stories on X, powered by Grok AI 👀
See what the world is talking about with Stories on X, curated by @grok. now available for Premium subscribers in the Explore tab!
web & iOS only for now– let us know your feedback pic.twitter.com/Iv6zk9WugU
— Engineering (@XEng) May 3, 2024
Konkurence pro Google Search? OpenAI podle všeho chystá vlastní vyhledávač poháněný umělou inteligencí
Společnost OpenAI se v posledních dnech podle všeho připravuje na spuštění nového internetového vyhledávače posíleného umělou inteligencí. Vyplývá to z příspěvků na jednom z online fór, dle nichž firma vytvořila doménu search.chatgpt.com a příslušné SSL certifikáty. OpenAI se tak nejspíš přímo postaví do pozice konkurenta hlavních hráčů v tomto segmentu v podobě vyhledávače Google, Microsoft Bing či Perplexity AI, která má rovněž vlastní vyhledávač s umělou inteligencí. Informaci o chystaném vyhledávači nepřímo potvrdili také někteří influenceři, kteří na web upozornili na svých sítích.
Search (dot) ChatGPT (dot) com
May 9th.
— Pete (@nonmayorpete) May 2, 2024
V době sepisování tohoto článku je výše uvedená doména zatím neaktivní. Uživatel @nonmayorpete však v souvislosti s příspěvkem na platformě X věnujícímu se těmto potenciálním únikům uvedl datum 9. května. Je tedy možné, že OpenAI vyhledávač spustí velmi brzy.
Společnost IbisPaint představila nástroj chránící obsah před zneužitím autorských práv AI
V rámci AI novinek jsme již několikrát upozornili na narůstající počet soudních sporů týkajících se ochrany obsahu tvůrců před případným zneužitím k tréninku umělé inteligence bez jejich souhlasu. Této problematice se rozhodla věnovat firma IbisPaint, která tento týden představila novou funkci AI Disturbance. Nástroj dokáže aplikovat do vizuálního obsahu šum, který AI zabrání v případné replikaci původního obrázku. Uživatelé si navíc mohou nastavit úroveň tohoto „narušení“, přičemž čím vyšší intenzita šumu, tím méně se obrázky vytvořené umělou inteligencí podobají originálu.
Funkce AI Disturbance je integrována přímo do kreativního programu IbisPaint, společnost však nabízí i externí nástroj Glaze, který pro změnu brání nežádoucímu kopírování souborů. Možná se tak konečně blížíme k účinnému řešení zneužívání autorských práv ze strany umělé inteligence.
AI software AlphaFold od Google DeepMind je revolučním nástrojem v designu léčiv
Jeden z největších pokroků ve světě umělé inteligence za uplynulý týden se poněkud překvapivě odehrál na poli vědy a medicíny. Zásluhy na něm má nová verze programu AlphaFold vyvíjeného společnostmi Google DeepMind a Isomorphic Labs. Tento model prokázal unikátní schopnost předpovídat struktury komplexních biomolekulárních systémů. Úspěch přitom slavily i předchozí verze, které díky katalogizaci stovek milionů proteinů přispěly například k vývoji vakcín proti malárii či léků na nádorová onemocnění. AlphaFold 3 dokáže s vysokou přesností a spolehlivostí předvídat složité trojrozměrné struktury nejen proteinů, ale například i samotné DNA. Díky tomu mohou vědci mnohem lépe předvídat možné interakce těchto biomolekul s novými léčivy, které vyvíjí.
Tato metodika cíleného designu je v rámci moderní farmacie jednou z nejúčinnějších technik vývoje nových biologicky aktivních látek. Umělá inteligence by tak mohla výrazným způsobem zefektivnit příchod nových léků na trh, a umožnit také léčbu nemocí, na které byla stávající medicína dosud krátká. Společnost Isomorphic Labs již v tomto ohledu spolupracuje s několika farmaceutickými firmami na řešení reálných problémů spojených s vývojem nových léčiv, což jen podtrhuje význam tohoto AI nástroje.