Novinky ze světa AI #54: Řešení halucinací, nový internetový vyhledávač i vývoj léčiv

V dnešním přehledu novinek týkajících se umělé inteligence se blíže podíváme například na nový AI nástroj na sociální síti X či na připravovaný internetový vyhledávač, na kterém pracuje OpenAI. Nechybí však ani zmínka o nejnovějším úspěchu softwaru AlphaFold 3 v oblasti farmacie.

Nově vyvinuté rozhraní pozná, kdy umělá inteligence halucinuje

Tým amerických vědců se ve svém nedávném výzkumu zaměřil na vývoj nástroje pro detekci a redukci halucinací ve velkých jazykových modelech (LLM). Ačkoliv se tyto modely neustále zdokonalují, scénáře, kdy umělá inteligence generuje nesmyslné, nepřesné či zavádějící informace, jsou i dnes na denním pořádku. Nové rozhraní KnowHalu fungující na principu dvoufázového ověřovacího procesu by mělo zajistit vyšší přesnost a relevanci výstupů LLM. Systém nejprve vyselektuje informace, které mohou být věcně správné, nejsou ale relevantní k dotazu uživatele. Ve druhé fázi jsou pak data analyzována v procesu ověřování faktů.

Obrázek: Novinky ze světa AI #54: Řešení halucinací, nový internetový vyhledávač i vývoj léčiv

Navzdory technologickému pokroku AI stále trpí halucinacemi. Vědci se je snaží včas odhalit a odstranit. Foto: Pixabay

KnowHalu je podle srovnávacích testů v rozpoznávání halucinací výkonnější než většina podobných nástrojů na trhu. Jeho autoři nyní pracují na zdokonalení technologie a potenciálnímu využití například pro ověřování vědeckých či lékařských informací generovaných AI.

Chatbot Grok dokáže generovat chytré souhrny zpráv z platformy X

Na konci minulého týdne byla představena nová funkce Stories on X (Příběhy na X), která umožní uživatelům této sociální sítě procházet si souhrny zpravodajských událostí, které na ní byly zveřejněny. Algoritmus přitom nebude vycházet z článků třetích stran, nýbrž přímo z jednotlivých příspěvků. Umožní mu to propojení s umělou inteligencí Grok, která je součástí ekosystému xAI. Funkce je již nyní k dispozici pro předplatitele služby Premium, přičemž dle slov Elona Muska, který stojí v čele oznámení novinek ze světa xAI, se bude postupně dále zdokonalovat. Nástroj Stories tak lze považovat za nástupce dřívější funkce Moments, který si mohou pamatovat především někdejší uživatelé původního Twitteru. V tomto případě však souhrny připravovali lidští moderátoři. Bude tedy AI úspěšnější?

Konkurence pro Google Search? OpenAI podle všeho chystá vlastní vyhledávač poháněný umělou inteligencí

Společnost OpenAI se v posledních dnech podle všeho připravuje na spuštění nového internetového vyhledávače posíleného umělou inteligencí. Vyplývá to z příspěvků na jednom z online fór, dle nichž firma vytvořila doménu search.chatgpt.com a příslušné SSL certifikáty. OpenAI se tak nejspíš přímo postaví do pozice konkurenta hlavních hráčů v tomto segmentu v podobě vyhledávače Google, Microsoft Bing či Perplexity AI, která má rovněž vlastní vyhledávač s umělou inteligencí. Informaci o chystaném vyhledávači nepřímo potvrdili také někteří influenceři, kteří na web upozornili na svých sítích.

V době sepisování tohoto článku je výše uvedená doména zatím neaktivní. Uživatel @nonmayorpete však v souvislosti s příspěvkem na platformě X věnujícímu se těmto potenciálním únikům uvedl datum 9. května. Je tedy možné, že OpenAI vyhledávač spustí velmi brzy.

Společnost IbisPaint představila nástroj chránící obsah před zneužitím autorských práv AI

V rámci AI novinek jsme již několikrát upozornili na narůstající počet soudních sporů týkajících se ochrany obsahu tvůrců před případným zneužitím k tréninku umělé inteligence bez jejich souhlasu. Této problematice se rozhodla věnovat firma IbisPaint, která tento týden představila novou funkci AI Disturbance. Nástroj dokáže aplikovat do vizuálního obsahu šum, který AI zabrání v případné replikaci původního obrázku. Uživatelé si navíc mohou nastavit úroveň tohoto „narušení“, přičemž čím vyšší intenzita šumu, tím méně se obrázky vytvořené umělou inteligencí podobají originálu.

Obrázek: Novinky ze světa AI #54: Řešení halucinací, nový internetový vyhledávač i vývoj léčiv

Funkce Disturbance AI dostupná v rámci programu IbisPaint by mohla ochránit vytvořený obsah před zneužitím umělou inteligencí. Foto: Unsplash

Funkce AI Disturbance je integrována přímo do kreativního programu IbisPaint, společnost však nabízí i externí nástroj Glaze, který pro změnu brání nežádoucímu kopírování souborů. Možná se tak konečně blížíme k účinnému řešení zneužívání autorských práv ze strany umělé inteligence.

AI software AlphaFold od Google DeepMind je revolučním nástrojem v designu léčiv

Jeden z největších pokroků ve světě umělé inteligence za uplynulý týden se poněkud překvapivě odehrál na poli vědy a medicíny. Zásluhy na něm má nová verze programu AlphaFold vyvíjeného společnostmi Google DeepMind a Isomorphic Labs. Tento model prokázal unikátní schopnost předpovídat struktury komplexních biomolekulárních systémů. Úspěch přitom slavily i předchozí verze, které díky katalogizaci stovek milionů proteinů přispěly například k vývoji vakcín proti malárii či léků na nádorová onemocnění. AlphaFold 3 dokáže s vysokou přesností a spolehlivostí předvídat složité trojrozměrné struktury nejen proteinů, ale například i samotné DNA. Díky tomu mohou vědci mnohem lépe předvídat možné interakce těchto biomolekul s novými léčivy, které vyvíjí.

Obrázek: Novinky ze světa AI #54: Řešení halucinací, nový internetový vyhledávač i vývoj léčiv

Drug design je vědeckou oblastí, která přináší kýžené ovoce mnohdy až po letech výzkumu. AI nástroj AlphaFold by tento čas mohl mnohonásobně zkrátit. Foto: Unsplash

Tato metodika cíleného designu je v rámci moderní farmacie jednou z nejúčinnějších technik vývoje nových biologicky aktivních látek. Umělá inteligence by tak mohla výrazným způsobem zefektivnit příchod nových léků na trh, a umožnit také léčbu nemocí, na které byla stávající medicína dosud krátká. Společnost Isomorphic Labs již v tomto ohledu spolupracuje s několika farmaceutickými firmami na řešení reálných problémů spojených s vývojem nových léčiv, což jen podtrhuje význam tohoto AI nástroje.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu