Novinky ze světa AI #57: OpenAI nechce krást, AI ve vesmíru i lepidlo na pizze

Zajímá vás, jak umělá inteligence nedávno odpověděla na otázku „Kolik kamenů mám sníst?“, či jak lze schopnosti strojového učení využít k záchraně vymírajících druhů? Odpovědi na tyto a další otázky související s AI najdete v tomto přehledu novinek.

OpenAI uzavírá klíčové dohody o spolupráci. Ve hře jsou vlastníci médií a možná i Apple

Šéf společnosti OpenAI Sam Altman tento týden potvrdil navázání obsahového a produktového partnerství s mediálními společnostmi The Atlantic a Vox Media. Domácí stáj AI ChatGPT tak rozšiřuje portfolio své spolupráce s tvůrci zpravodajského obsahu, aby mohla své jazykové modely dále trénovat bez rizika porušení autorských práv. Společnost Vox Media, která vlastní mimo jiné časopisy The Verge a Vulture, uvedla, že OpenAI jí na oplátku pomůže vyvíjet produkty pro její spotřebitele a reklamní partnery. Podobnou dohodu přitom s Altmanovou firmou nedávno uzavřel i konglomerát News Corp., který je vlastníkem prestižního deníku Wall Street Journal.

Obrázek: Novinky ze světa AI #57: OpenAI nechce krást, AI ve vesmíru i lepidlo na pizze

OpenAI si navazováním nových spoluprací upevňuje své postavení na trhu s technologiemi umělé inteligence. Foto: Unsplash

Tím ale možná výčet lukrativních spoluprací OpenAI nekončí. Objevují se zprávy o tom, že došlo k uzavření dohody i se společností Apple. Technologický gigant se aktuálně usilovně snaží uspokojit potřeby svých zákazníků v oblasti umělé inteligence, a je tedy možné, že zařízení s nakousnutým jablkem ve znaku budou brzy podporovat nástroje jazykových modelů GPT. K případnému odhalení dohody by pak mohlo dojít v rámci akce Worldwide Developers Conference (WWDC) 2024, která je naplánována na 10. června.

Umělá inteligence na Youtube Music dokáže rozpoznat píseň, kterou jí zabroukáte

Aplikace YouTube Music pro operační systém Android představila novou funkci, která uživatelům umožní vyhledávat skladby, které jim uvízly v hlavě, na základě prostého broukání. Funkce Hum to Search byla do programu přidána v rámci updatu 7.02, a je přístupná prostřednictvím nové ikony vlnovky v pravém horním rohu obrazovky, hned vedle mikrofonu. Po úspěšném zadání vyhledávacího dotazu se klasicky zobrazí základní informace o skladbě, včetně možnosti si ji přehrát či uložit.

Samotná funkce přitom není v ekosystému Google žádnou novinkou – představena byla již v roce 2020 v rámci internetového vyhledávače, a postupně si našla cestu například i do mobilních telefonů Pixel. Spojením sil s Youtube Music je však její užívání mnohem jednodušší a uživatelsky přívětivější. Díky strojovému učení lze navíc předpokládat postupně zlepšování funkce identifikace jednotlivých skladeb.

Obrázek: Novinky ze světa AI #57: OpenAI nechce krást, AI ve vesmíru i lepidlo na pizze

Rozpoznávání písní nebylo nikdy snažší. Díky AI již stačí pouze zabroukat melodii, a Youtube Music díky AI skladbu během pár sekund identifikuje. Foto: Freepik

Amazon Web Services chce transformovat vesmírný průmysl pomocí GenAI

Společnost Amazon Web Services (AWS) se nedávno svěřila se svými investičními plány do generativní umělé inteligence s cílem rozšířit své pole působnosti do kosmického sektoru. Ředitel AWS Clint Crosier pro server spacenews.com uvedl, že firma dokonce zřídila specializovaný tým, který bude s klienty spolupracovat na vývoji vesmírných technologií nové generace. Současně také vzniká laboratoř pro GenAI, kde bude možné tyto technologie testovat. Crosier dále věří, že generativní umělá inteligence může pomoci kosmickým společnostem při řízení provozu na neustále se přetěžujících oběžných drahách s využitím komplexních simulací. Společnost AWS tak v nadcházejících letech předpokládá nárůst popularity GenAI v oblasti vesmíru a kosmonautiky. Podaří se tato očekávání naplnit?

Obrázek: Novinky ze světa AI #57: OpenAI nechce krást, AI ve vesmíru i lepidlo na pizze

Umělá inteligence má své místo i v kosmu. To si alespoň myslí vedení společnosti Amazon Web Services, která do těchto technologií aktuálně investuje: Foto: Se souhlasem NASA

Vědci využili strojové učení k záchraně ohroženého druhu rostliny

Umělá inteligence byla zapojena do hledání partnerky pro jedinou známou samčí rostlinu druhu Encephalartos woodii, který je ve volné přírodě považován za vyhynulý. Britský výzkumný univerzitní projekt využívá drony a AI k pátrání po pralesech v Jihoafrické republice, kde byl unikátní exemplář nalezen. První lety dronů v roce 2022 pořídily za pomoci multispektrálního senzoru desítky tisíc snímků, na nichž nyní umělá inteligence hledá známky samičí rostliny E. woodii.

V rámci projektu byl použit algoritmus pro rozpoznávání rostlin podle tvaru, přičemž model byl vytrénován na uměle vytvořených obrázcích ohroženého druhu, které byly umístěny do různých prostředí. Autoři práce přirovnávají příběh k nešťastné a neopětované lásce, přesto ale věří, že se druh E. woodii podaří zachovat.

Obrázek: Novinky ze světa AI #57: OpenAI nechce krást, AI ve vesmíru i lepidlo na pizze

Lokalizovat ohrožené druhy zvířat a rostlin v hlubinách pralesa je jako hledání jehly v kupce sena. Umělá inteligence však dokáže pomoci. Foto: Unsplash

Umělá inteligence od Googlu poradila uživateli dát si na pizzu lepidlo

AI Overviews vezme stránku výsledků a s použitím umělé inteligence na jejich základě připraví odpověď. To vše tak, aby uživatel nemusel otevírat jiné webové stránky. Nová funkce vyhledávače společnosti Google čelí kritice kvůli nepřesným až bizarním odpovědím na některé dotazy. V nedávno nahlášeném incidentu se jeden z uživatelů na umělou inteligenci obrátil s dotazem, proč se mu na pizzu nelepí sýr. Dočkalo se mu poněkud nestandardní nabídky řešení v podobě nanesení lepidla na pokrm. Nešlo přitom o ojedinělou událost – podobné nesmysly hlásili na sociální síti X i další uživatelé.

Při hlubším zkoumání případu s lepidlem na pizze se pak podařilo dohledat, že AI nejspíš vycházela z 11 let starého příspěvku na online fóru Reddit, který měl původně sloužit jako vtip než odborná kulinářská rada. Google AI Overviews však celou situaci vyhodnotil jako relevantní, a neváhal ji předat dál jako věrohodnou výstupní informaci.

Obdobně úsměvný případ se pak týkal dotazu „Kolik kamenů mám sníst?“, na který umělá inteligence odpověděla „Doporučuje se jíst alespoň jeden kámen denně, protože obsahují minerály a vitamíny, které jsou důležité pro zdraví trávicího traktu.“ Problém AI Googlu tak podle všeho nekončí, a bude ještě nějakou dobu trvat, než se jazykové modely podaří vyladit tak, aby byly podobné excesy úplně eliminovány, či alespoň sníženy pod únosnou mez. Google si za to částečně může sám – v poslední aktualizaci svého vyhledávače totiž zvýšil relevanci pro uživatelsky generovaný obsah, který se nyní často umisťuje výše než odborné weby.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Úvodní foto: Copilot AI

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: HONOR uvedl na český trh Magic V3: Nejtenčí skládací telefon světa vypadá fantasticky. Kolik stojí?
HONOR uvedl na český trh Magic V3: Nejtenčí skládací telefon světa vypadá fantasticky. Kolik stojí?
Obrázek: IFA 2024: HONOR má výkonný 1kg notebook s magnetickou odnímatelnou kamerou
IFA 2024: HONOR má výkonný 1kg notebook s magnetickou odnímatelnou kamerou
Obrázek: Umělá inteligence pro každého. Samsung chce dostat AI do všeho a všem
Umělá inteligence pro každého. Samsung chce dostat AI do všeho a všem
Obrázek: Miniaturní počítač s umělou inteligencí se vejde do dlaně: ASUS představil NUC 14 Pro AI
Miniaturní počítač s umělou inteligencí se vejde do dlaně: ASUS představil NUC 14 Pro AI
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Obrázek: Perseidy tento víkend naposledy rozzáří letošní noční oblohu. Jak a kde je pozorovat?
Perseidy tento víkend naposledy rozzáří letošní noční oblohu. Jak a kde je pozorovat?
Obrázek: Perseidy, Měsíc i polární záře: Dnes večer koukejte na noční oblohu, podívaná bude stát za to
Perseidy, Měsíc i polární záře: Dnes večer koukejte na noční oblohu, podívaná bude stát za to
Obrázek: Rusko blokuje aplikaci Signal: Jak snadno obejít cenzuru, kdyby to jednou nastalo i u nás?
Rusko blokuje aplikaci Signal: Jak snadno obejít cenzuru, kdyby to jednou nastalo i u nás?