Novinky ze světa AI #65: Meta opět mění plány, umělá inteligence v klinických testech, AI od Intelu na olympiádě

Nejrůznější technologie umělé inteligence se letos dočkají své velkolepé premiéry na letní olympiádě v Paříži. AI však tento týden zazářila i v oblasti medicíny. Na druhou stranu se však objevují i některé kontroverznější zprávy, týkající se například cenzury jazykových modelů přicházejících z Číny.

Meta představila jazykový model Llama 3.1. Je největší i nejmenší zároveň

Společnost Meta tento týden vydala svůj dosud největší a nejschopnější jazykový model Llama 3.1 405B, který by měl být schopný konkurovat špičkovým modelům od konkurenčních OpenAI či Anthropic. Jeho trénink prý vývojářům zabral ekvivalent téměř 31 milionu pracovních hodin GPU, a jde o vůbec první LLM (large language model) z dílny Mety, který byl v tak velkém měřítku vycvičen. Překvapivé pak je, že Llama 3.1 je v porovnání s GPT-4 či Claude 3.5 celkově menší – například v počtu tokenů – v benchmarkových testech je však překonává.

Kromě uvedení nové verze modelu navíc Meta informovala o své vizi budoucnosti, v níž by Llama měla sloužit nad rámec základních možností AI nástrojů, a poskytnout tak vývojářům přístup k širšímu rozhraní. Společnost si však váží veškeré zpětné vazby, a tvrdí, že tato vize je do značné míry flexibilní a podmíněná spokojeností ze strany samotných uživatelů.

Musk chce, aby Tesla investovala miliardy dolarů do xAI

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk opět nedávno způsobil poprask na sociální síti X, když vytvořil neformální anketu, ve které se tázal, za by automobilka měla investovat 5 miliard dolarů do jeho tajemného AI startupu xAI. Musk příspěvek zveřejnil po úterním zhodnocení tržního výkonu Tesly za druhé čtvrtletí letošního roku, kdy společnost sice vykázala zisk, ten však zaostává za očekáváním analytiků. Prodejům elektromobilů se tedy v poslední době příliš nedaří, na druhou stranu však automobilka slaví úspěch právě v investicích do technologií ukládání energie či robotiky.

Výsledek Muskovy ankety byl poměrně jasný. Finanční podporu xAI schválilo téměř 68 % hlasujících. Samotná Tesla se však zatím k celé věci oficiálně nevyjádřila, a je tak možné, že jde o další z řady sociálních experimentů kontroverzního multimiliardáře.

Nemocnice testují AI diagnostiku nádorových onemocnění v praxi

Hned tři nemocniční systémy na území Anglie zahájily klinické testování AI technologie určené k detekci a klasifikaci rakoviny prostaty. Program zvaný ARTICULATE PRO je zaštiťován Oxfordskou univerzitou, která v tomto směru spolupracuje mimo jiné se společnosti Paige, průkopníkem v oblasti klinických aplikací umělé inteligence v rámci diagnostiky. Nemocnice zapojené do studie postupně AI začleňují do své standardní péče, přičemž se snaží vyhodnotit její potenciál z pohledu přesnění získávání výsledků vyšetření u rostoucího počtu pacientů trpících rakovinou prostaty. Testovaný systém The Prostate Suite byl vycvičen k identifikaci a katalogizaci nádorů získaných biopsií prostaty.

Obrázek: Novinky ze světa AI #65: Meta opět mění plány, umělá inteligence v klinických testech, AI od Intelu na olympiádě

Dokáže být AI pro lékaře v praxi skutečným přínosem? To se snaží zjistit klinická studie prováděná ve Velké Británii. Foto: Pixabay

Studie je pozoruhodná tím, že jednotlivá onkologická oddělení využívají různé druhy diagnostických nástrojů. Sjednocení výsledků s využitím umělé inteligence by tak mohlo pomoci komplexně posoudit, jak lze pacientům i lékařům nejlépe pomoci. Odborná i laická veřejnost z celého světa již nyní s napětím čeká na výsledky těchto revolučních klinických testů.

Nový čínský jazykový model podle všeho cenzuruje politicky citlivá témata

Spuštění AI modelu Kling vyvinutého pekingskou společnosti Kuaishou vzbudilo zájem veřejnosti nejen kvůli svému výkonu, ale kvůli zjevné cenzuře některých témat, které jsou na území Číny považována za tabu. K cenzuře podle všeho dochází pouze na úrovni promptů.Chatbot totiž sice dokáže generovat FullHD videa na základě pokynů uživatele, záměrně se však vyhýbá vstupním příkazům typu „demokracie v Číně“ nebo „protesty na náměstí Nebeského klidu“.

Obrázek: Novinky ze světa AI #65: Meta opět mění plány, umělá inteligence v klinických testech, AI od Intelu na olympiádě

Čínské úřady se neštítí aplikovat cenzuru ani na velké jazykové modely, a omezit tak možnosti GenAI. Foto: Unsplash

Podobné chování čínského softwaru není ve světě technologií ničím překvapivým. Tamní regulatorní úřady zavádějí omezení i pro jiné jazykové modely, přičemž se chtějí ujistit, zda-li fungují v souladu se základními socialistickými hodnotami. Nástroje umělé inteligence tak budou testovány na základě jejich přístupu k citlivým tématům, včetně osoby čínského prezidenta Si Ťin-pchinga či kritice komunistické strany. Tyto přísné předpisy bezpochyby omezí dosud téměř nezastavitelný pokrok země v oblasti technologií, který je strašákem pro západní civilizaci.

Umělá inteligence bude klíčovou součástí letošní olympiády. V hlavní roli bude technologie od Intelu

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v průběhu letošního roku postupně představil svůj plán na inkorporaci technologií AI do největší sportovní události posledních čtyř let. Iniciativa Olympic AI Agenda má podporu řady technologických lídrů v čele se společností Intel.

Obrázek: Novinky ze světa AI #65: Meta opět mění plány, umělá inteligence v klinických testech, AI od Intelu na olympiádě

Téma umělé inteligence se bude prolínat i letošní olympiádou. Foto: Se souhlasem MOV

Umělá inteligence tak bude sportovcům sloužit například k ochraně na sociálních sítích, nebo posílí víceúčelovou komunikační platformu Athlete365. Organizátoři olympiády pak AI využijí ke sledování nejrůznějších dat v reálném čase, čímž chtějí přispět ke zefektivnění řízení budoucích ročníků her. To se týká například vytipování oblastí vyžadujících přístup k elektrické síti či strategie rozmístění kamer. S umělou inteligencí budou pracovat i mediální partneři ve vysílání jednotlivých sportovních přenosů.

Hlavní využití AI však bude bezpochyby znát i v rámci samotných sportů. Oficiální časoměřič, společnost OMEGA, bude díky umělé inteligenci poskytovat rychlejší a přehlednější data, stroboskopická analýza pak pomůže například v disciplínách typu skoky do vody či gymnastika. MOV tak chce dát najevo, že se nebrání inovacím, a že AI má v moderním pojetí sportu místo i na tak vrcholové úrovni, jakou olympijské hry bez pochyby jsou.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: HONOR uvedl na český trh Magic V3: Nejtenčí skládací telefon světa vypadá fantasticky. Kolik stojí?
HONOR uvedl na český trh Magic V3: Nejtenčí skládací telefon světa vypadá fantasticky. Kolik stojí?
Obrázek: IFA 2024: HONOR má výkonný 1kg notebook s magnetickou odnímatelnou kamerou
IFA 2024: HONOR má výkonný 1kg notebook s magnetickou odnímatelnou kamerou
Obrázek: Umělá inteligence pro každého. Samsung chce dostat AI do všeho a všem
Umělá inteligence pro každého. Samsung chce dostat AI do všeho a všem
Obrázek: Miniaturní počítač s umělou inteligencí se vejde do dlaně: ASUS představil NUC 14 Pro AI
Miniaturní počítač s umělou inteligencí se vejde do dlaně: ASUS představil NUC 14 Pro AI
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Obrázek: Perseidy tento víkend naposledy rozzáří letošní noční oblohu. Jak a kde je pozorovat?
Perseidy tento víkend naposledy rozzáří letošní noční oblohu. Jak a kde je pozorovat?
Obrázek: Perseidy, Měsíc i polární záře: Dnes večer koukejte na noční oblohu, podívaná bude stát za to
Perseidy, Měsíc i polární záře: Dnes večer koukejte na noční oblohu, podívaná bude stát za to
Obrázek: Rusko blokuje aplikaci Signal: Jak snadno obejít cenzuru, kdyby to jednou nastalo i u nás?
Rusko blokuje aplikaci Signal: Jak snadno obejít cenzuru, kdyby to jednou nastalo i u nás?