Německý týdeník publikoval rozhovor se Schumacherem. Později se ukázalo, že za slavného závodníka odpovídala AI

Magazín Die Aktuelle nedávno otiskl rozhovor s umělou inteligencí, která vystupovala jako slavný jezdec Formule 1 Michael Schumacher. Jaké měl incident následky a jak prohlubuje problematiku používání AI v našich životech?

Řada studentů i pracujících se snaží využívat umělou inteligenci k usnadnění práce. Ve většině případů probíhá tato spolupráce prakticky nevinně, a jen zřídka se zatím objevují díla, která kompletně pochází z obvodů AI. Některé texty vytvořené umělou inteligencí pak mohou vyvolat vysloveně pobouření.

Jméno Schumacher táhne nejen v Německu

Takový případ se nedávno stal i v Německu. Tamní časopis Die Aktuelle, který spadá do mediální skupiny Funke, publikoval jedno ze svých nejnovějších čísel s titulní stranou lákající na první rozhovor s Michaelem Schumacherem, slavným pilotem Formule 1. Stránku pak doplňovala Schumacherova fotografie.

Obrázek: Německý týdeník publikoval rozhovor se Schumacherem. Později se ukázalo, že za slavného závodníka odpovídala AI

Michael Schumacher je i dnes německou automobilovou chloubou. Zdroj: Unsplash

Závodník, který od své vážné nehody během zimního sportování v roce 2013 žije v úplném ústranní, přičemž ani jeho nejbližší příbuzní veřejnost o jeho současném zdravotním stavu neinformují, se za svého profesionálního života stal skutečnou legendou. O to více pak čtenáři Die Aktuelle po více než deseti letech dychtili po autentickém rozhovoru. Ten se však bohužel nekonal.

Místo jezdce umělá inteligence

Přestože totiž titulní stránka týdeníků odkazovala na rozhovor s pilotem formulí, uvnitř se ukrýval text, kde místo Schumachera odpovídala AI. Nutno podotknout, že se autoři rozhovoru nijak nesnažili práci umělé inteligence skrýt. V článku bylo uvedeno, že jde o dialog redaktora s umělou inteligencí, která měla za úkol se do Schumachera vtělit.  I přesto se však pracovníci Die Aktuelle stali terčem kritiky a útoků ze strany čtenářů i zástupců společnosti Funke.

Rozhovor vedl k vyhazovu hlavní editorky

V reakci na zveřejnění článku tak vedení Funke rozvázalo pracovní poměr s výkonnou editorkou Die Aktuelle Anne Hoffmanovou. Ta pro magazín pracovala již od roku 2009. Podle jejích nadřízených Hoffmanová nechala vydat text, který kvůli vysoké míře nevkusu a zavádějících informací neměl nikdy vyjít. Rozhovor s umělou inteligencí s tváří Michaela Schumachera prý neodpovídá standardům, které si plátek stanovil, a proto byla Hoffmanová vyhozena s okamžitou platností.

Článek si navíc našel cestou i k Schumacherově rodině, která prohlásila, že podnikne patřičné právní kroky k očištění jména jejich slavného příbuzného.

Obrázek: Německý týdeník publikoval rozhovor se Schumacherem. Později se ukázalo, že za slavného závodníka odpovídala AI

Kauza ohledně strojově vytvořeného rozhovoru otřásla veřejností. Zdroj: Pixabay

Je veřejnost na texty z pera AI připravena?

Na první pohled je reakce společnosti Funke pochopitelná a do jisté míry i adekvátní. Celý incident však otevírá řadu nových otázek ohledně integrace umělé inteligence do našeho každodenního života. Je jasné, že pokud by Die Aktuelle rozhovor zveřejnil bez přiznání toho, že jde o debatu s AI, byl by čin mnohem více ostudný. Takto však podle všeho mělo jít o demonstraci toho, co výpočetní algoritmy dokáží. Bohužel si k tomu autoři článku zvolili ne příliš vhodné a citlivé téma okolo Michaela Schumachera, které rezonuje celým světem, a nikoliv jen Německem.

Nelze však vyloučit, že budou podobné rozhovory v budoucnu vznikat. V kombinaci s rozvojem tzv. deepfake technologie se navíc můžeme dočkat i video-interview s těmito hvězdami, které již prostor k dotazům možná nikdy neposkytnou. V případě, že se pak ohlédneme zpět za touto kauzou, zjistíme, že možná nešlo ani tak o neúctu či nevkus, ale o další z prostředků, jak připravit veřejnost na nástup éry umělé inteligence.

Zdroje: 1, 2

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?