Jetson Nano je malý počítačový modul, který dokáže fungovat sám o sobě a představuje velmi dostupnou platformu pro vývoj umělé inteligence.
Výbava obsahuje čtyřjádrový procesoru ARM Cortex-A57 s frekvencí 1,43 GHz a 128jádrovou grafiku Nvidia Maxwell s rychlostí až 921 MHz. Pro umělou inteligenci není příliš výkonná, zato však dosti úsporná. Pro výkon 472 gigaFLOPS spotřebovává pouhých 5 až 10 wattů; dostupných k systému je také 4 GB LPDDR4-1600 RAM paměti.
Hlavní konkurencí Jetson Nano bude dnes už legendární Raspberry Pi: a zdá se, že Raspberry v tomto případě nemůže zvítězit, Jetson Nano je ve všech ohledech rychlejší a výkonnější. Podobnou konkurencí je také Asus Tinker Board, určený především pro amatérské nadšence; a mnoho dalších variant maličkých a levných SoC, kupříkladu Pine.
Fascinující je cena: vývojářská sada stojí v základu jen 99 dolarů, což představuje něco kolem 2 200 korun; vzhledem k tomu, že standardní drahý hardware pro vývoj umělé inteligence jako Jetson AGX Xavier stojí 1 099 dolarů a více (téměř 25 tisíc korun), jde o velmi zajímavou nabídku jak pro nadšence, tak pro velké firmy, které experimentují a chtějí snadno škálovat počáteční vývoj bez toho, aby se musely plně umělé inteligenci věnovat. Přesto je ovšem Jetson Nano dražší než Raspberry Pi a podstatná část dalších „minipočítačů do kapsy“.
Hodně muziky za málo peněz
Série Jetson, kterou Nvidia vydává, je určená pro vývoj aplikací a technologií souvisejících s praktickou aplikací strojového učení, kupříkladu s autonomními vozidly nebo inteligentní robotikou.
Výhodou je, že Jetson Nano využívá stejnou architekturu jako high-endové produkty Nvidie a podporuje stejné frameworky strojového učení, včetně těch nejoblíbenějších jako TensorFlow a PyTorche nebo dále Caffe, Keras či MXNet.
Základem Jetson Nano je SoC (systém na čipu, nebo specifičtěji v tomto případě SoM – systém na modulu) s procesorem, RAM a dalšími součástmi na 264pinové SO-DIMM kartě.
Vývojářská sada zároveň zahrnuje dokovací stanici se čtyřmi USB 3.0 porty, micro USB portem, HDMI a DisplayPortem, ethernetem, PCIe a microSD čtečkou a dalšími klíčovými součástmi. Pro úložiště Jetson Nano spoléhá na SD kartu, zahrnuto je však integrovaných 16 GB eMMC úložiště.
Verze, která půjde brzy do prodeje, má cenu stanovenu o něco výše, od 129 dolarů – tedy necelé 3 000 korun – a to při koupi 1 000 kusů a více.
Zajímavý je i doprovodný projekt, který Nvidia představila a který může sloužit jako ukázka schopností počítačového modulu. Za necelých 6 000 korun si lze pomocí snadno dostupných součástek (včetně Jetson Nano) vyrobit robota jménem JetBot, který dokáže detekovat překážky, následovat objekty nebo být trénován na projetí specifické cesty.
A protože lidské kreativitě se meze nekladou, je téměř jistě, že velmi brzy někdo vytvoří z tohoto miniaturního počítače primitivní herní konzoli – případně na něm rozjede původního DOOMa, jak bývá dobrým zvykem.
Takže nakonec ta cena je jen pro firmy.
Dá se koupit (resp. zatím předobjednat) i v zahraničních eshopech.
https://www.arrow.com/en/products/945-13450-0000-000/nvidia
https://www.seeedstudio.com/NVIDIA-Jetson-Nano-Development-Kit-p-2916.html