Vědci nevylučují, že těleso velké jako trojice fotbalových hřišť může při svém průletu v roce 2029 dopadnout na Zemi. Přestože je šance malá, následky by byly katastrofální.
Problémem je vzdálenost, ve které 370 metrové těleso vážící 40 milionů tun kolem Země proletí. Asteroid pojmenovaný 99942 Apophis totiž proletí pouhých 30 000 kilometrů od povrchu Země, což je více jak 12x méně, než střední vzdálenost od Země k Měsíci (pro srovnání, průměr Země je 12 742 km). Ve vermírném měřítku se tedy bude jednat o velmi těsný průlet.
V dubnu kolem Země proletěl 600m asteroid ve vzdálenosti 1,77 milionu kilometrů. I tuto vzdálenost astronomové považují za blízký průlet. Kolize by byla lokální katastrofou, nikoliv však pravděpodobně globální. Např. takový asteroid Chicxulub, který způsobil vyhynutí dinosaurů, měl v průměru kolem 10 km.
Výpočty se různí, průlet bude velmi blízký
Pokud jsou výpočty vědců správné, nemělo by ke úplné srážce dojít. Těsný průlet ovlivní dráhu tělesa a to se tak dostane k modré planetě za dalších 7 let v roce 2036. „Objektů, u kterých existuje nenulová pravděpodobnost kolize se Zemí je spousta,“ zmiňuje Dr. Richarf P. Binzel z MIT, který se podílí na výzkumu asteroidu. „Odhadovat můžeme přesnou dráhu jen u prvního průletu kolem Země, dále už hraje roli spousta faktorů, které je těžké předvídat,“ dodává. V roce 2004 se pravděpodobnost srážky odhadovala na vysokých 2,7 procent, nyní prý odhady klesly na 0,00001 procenta.
Pokud by těleso Zemi zasáhlo, vytvořilo by kráter široký kolem 2 km a více jak 400 metrů hluboký, což by stačilo pro „vymazání“ celého města z povrchu. Asteroid podobné velikosti do Země narazí přibližně jednou za 80 000 let. Dopad by odpovídal energii 880 milionů tun TNT, tedy 65 000x více, než měla atomová bomba u Hirošimy.
Na MIT vzniká sonda, která v roce 2029 bude Apophis sledovat a detailně analyzovat. Společně s NASA by jej univerzita chtěla vypustit v roce 2026. Cílem bude analýza složení tělesa, která by nám měla více napovědět další informace o naší soustavě. Asteroid proletí kolem Země 13. dubna 2029 a viditelný by měl být pouhým okem.
A je to pátek třináctého 😉