Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru

V průběhu týdne byl v americkém Texasu proveden tzv. wet dress rehearsal test raketového systému Starship. Jedná se o závěrečnou velkou zkoušku před samotným ostrým startem.

Americká vesmírná společnost SpaceX v průběhu tohoto týdne potvrdila, že jejich raketový dopravní systém s poněkud prvoplánovým označením Starship úspěšně absolvoval klíčový wet dress rehearsal test. Ten byl prováděn v pondělí 23. ledna na základně Starbase v oblasti Boca Chica ve státě Texas.

Starship by měl sloužit k cestování na Měsíc i na Mars

Raketový systém Starship, který chce společnost SpaceX v budoucnu využít jako znovupoužitelný dopravní prostředek pro cesty na Mars či Měsíc, se skládá ze samotné lodi a boosteru, tedy nosné rakety. V případě systému Starship se nyní užívá prototyp Booster 7, který nahradil předchozí nosič Booster 4 po jeho vyřazení. Vlastní loď nese označení Ship 24.

Obrázek: Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru

Raketový systém Starship má za sebou tzv. wet dress rehearsal test, který simuluje prakticky celý proces startu. Zdroj: Se souhlasem SpaceX

Zařízení by mělo být schopno převážet zhruba 100 tun nákladu, přičemž se počítá i s transportem lidské posádky. Start by měl probíhat stejně jako poslední test ze základny Starbase v Texasu, případně pak z nově budované rampy na floridském mysu Canaveral.

Test je věrohodnou simulací ostrého startu

Účelem wet dress rehearsal testu je vyzkoušet si plnohodnotný proces přípravy rakety ke startu, včetně naplnění nádrží palivem a iniciace odpočtu pro zážeh motorů. Ten je zpravidla zastaven až několik sekund před startem. Všechny operace musí následovat daný časový plán, který bude následně plánem i pro ostrý let.

Během testu byl systém Starship naplněn více než 4,5 miliony kilogramů paliva na bázi kapalného kyslíku a metanu. Po dobu tankování byla zhruba 120 metrů vysoká raketa pevně uchycena k odpalovací rampě pomocí silných ramen.

Po realizaci testu byl jeho úspěch oznámen prostřednictvím Twitteru společnosti SpaceX. „Dnešní test pomůže ověřit kompletní sekvenci odpočítávání startu a také výkonnost lodi Starship a orbitální rampy pro operace podobné letu,“ stálo pod příspěvkem komentujícím celou událost.

Ještě není vyhráno, našlápnuto má ale Starship nadějně

Raketový systém čeká ještě zkouška motorů, kdy během statického zážehu dojde k aktivaci všech 33 motorů Raptor, které mají raketu pohánět. V případě úspěchu se bude jednat o nejvýkonnější operační raketu na světě, která výrazně předčí SLS (Space Launch Systém) pod správou NASA.

Obrázek: Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru

Pokud bude úspěšný i test zážehu motorů, mohli bychom se v brzké době dočkat i orbitálního letu systému Starship. Zdroj: Se souhlasem SpaceX

V případě, že bude statický zážehový test úspěšný, bude pozemní testování rakety Starship prakticky u konce a bude možné začít plánovat orbitální start. Podle generálního ředitele SpaceX Elona Muska bychom se mohli ostrého startu dočkat během února či března. Zda-li se společnosti podaří dodržet tento termín, nebo dojde k posunu, zůstává otázkou. Důležité však je, že se díky úspěchu posledního testu projekt Starship posunul opět o krok blíž k meziplanetárnímu cestování.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu