Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru

V průběhu týdne byl v americkém Texasu proveden tzv. wet dress rehearsal test raketového systému Starship. Jedná se o závěrečnou velkou zkoušku před samotným ostrým startem.

Americká vesmírná společnost SpaceX v průběhu tohoto týdne potvrdila, že jejich raketový dopravní systém s poněkud prvoplánovým označením Starship úspěšně absolvoval klíčový wet dress rehearsal test. Ten byl prováděn v pondělí 23. ledna na základně Starbase v oblasti Boca Chica ve státě Texas.

Starship by měl sloužit k cestování na Měsíc i na Mars

Raketový systém Starship, který chce společnost SpaceX v budoucnu využít jako znovupoužitelný dopravní prostředek pro cesty na Mars či Měsíc, se skládá ze samotné lodi a boosteru, tedy nosné rakety. V případě systému Starship se nyní užívá prototyp Booster 7, který nahradil předchozí nosič Booster 4 po jeho vyřazení. Vlastní loď nese označení Ship 24.

Obrázek: Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru

Raketový systém Starship má za sebou tzv. wet dress rehearsal test, který simuluje prakticky celý proces startu. Zdroj: Se souhlasem SpaceX

Zařízení by mělo být schopno převážet zhruba 100 tun nákladu, přičemž se počítá i s transportem lidské posádky. Start by měl probíhat stejně jako poslední test ze základny Starbase v Texasu, případně pak z nově budované rampy na floridském mysu Canaveral.

Test je věrohodnou simulací ostrého startu

Účelem wet dress rehearsal testu je vyzkoušet si plnohodnotný proces přípravy rakety ke startu, včetně naplnění nádrží palivem a iniciace odpočtu pro zážeh motorů. Ten je zpravidla zastaven až několik sekund před startem. Všechny operace musí následovat daný časový plán, který bude následně plánem i pro ostrý let.

Během testu byl systém Starship naplněn více než 4,5 miliony kilogramů paliva na bázi kapalného kyslíku a metanu. Po dobu tankování byla zhruba 120 metrů vysoká raketa pevně uchycena k odpalovací rampě pomocí silných ramen.

Po realizaci testu byl jeho úspěch oznámen prostřednictvím Twitteru společnosti SpaceX. „Dnešní test pomůže ověřit kompletní sekvenci odpočítávání startu a také výkonnost lodi Starship a orbitální rampy pro operace podobné letu,“ stálo pod příspěvkem komentujícím celou událost.

Ještě není vyhráno, našlápnuto má ale Starship nadějně

Raketový systém čeká ještě zkouška motorů, kdy během statického zážehu dojde k aktivaci všech 33 motorů Raptor, které mají raketu pohánět. V případě úspěchu se bude jednat o nejvýkonnější operační raketu na světě, která výrazně předčí SLS (Space Launch Systém) pod správou NASA.

Obrázek: Obří vesmírná loď Starship má za sebou další klíčový test před letem do vesmíru

Pokud bude úspěšný i test zážehu motorů, mohli bychom se v brzké době dočkat i orbitálního letu systému Starship. Zdroj: Se souhlasem SpaceX

V případě, že bude statický zážehový test úspěšný, bude pozemní testování rakety Starship prakticky u konce a bude možné začít plánovat orbitální start. Podle generálního ředitele SpaceX Elona Muska bychom se mohli ostrého startu dočkat během února či března. Zda-li se společnosti podaří dodržet tento termín, nebo dojde k posunu, zůstává otázkou. Důležité však je, že se díky úspěchu posledního testu projekt Starship posunul opět o krok blíž k meziplanetárnímu cestování.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Obrázek: Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Obrázek: Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Obrázek: Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Obrázek: Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Obrázek: Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Obrázek: Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?
Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?