Sonda DART se brzy zapíše do historie. Při vůbec prvním testu planetární obrany v historii už pozítří narazí do asteroidu. Jak bude vše probíhat a co chce NASA zjistit?
V rámci mise DART (Double Asteroid Redirection Test) narazí sonda do menšího z páru asteroidů Didymos. K nárazu dojde již v úterý 27. září, přičemž přesný čas byl odhadnut na 1:14 SEČ v noci. Pokud vše půjde dobře, sonda do asteroidu zvaného Dimorphos narazí a bude pořizovat snímky až do okamžiku dopadu. Tyto snímky si budeme moci prohlédnout v reálném čase. Jak bude vše probíhat? Máme pro vás detailní přehled.
Krok za krokem aneb co čeká misi DART?
Mise NASA DART odstartovala téměř před rokem, 24. listopadu 2021, aby vyzkoušela použití „kinetického impaktoru“ ke změně dráhy asteroidu. Jedná se o první test planetární obrany svého druhu. Vědci doufají, že náraz do tělesa dokáže změnit jeho dráhu tak, aby nedošlo ke kolizi se Zemí.
Cílem sondy je asteroid Dimorphos, který má v průměru asi 170 metrů a obíhá kolem většího tělesa s názvem Didymos. Jeden oběh trvá 11 hodin a 55 minut. Asteroidy jsou od Země vzdáleny asi 9,6 milionu kilometrů a nepředstavují žádné riziko srážky s naší planetou, uvedla NASA. DART by měl do Dimorphosu narazit při rychlosti asi 23 760 km/h.
I když byl sondy jasný před jejím vypuštěním v roce 2021, v posledních 24 hodinách dojde k důležité části mise. Tehdy DART provede svůj závěrečný manévr, který ji nasměruje k dopadu na Didymos.
„Po závěrečném manévru 25. září, přibližně 24 hodin před dopadem, bude navigační tým znát polohu cílového Didymosu s přesností na 2 kilometry,“ uvedli představitelé NASA ve svém prohlášení. „Odtud se bude DART autonomně navádět ke srážce s asteroidem.“
4 hodiny do dopadu aneb vstup do konečné fáze
Přibližně čtyři hodiny před dopadem vstoupí sonda DART do takzvané konečné fáze. Kamera DRACO sondy by měla být zaměřena na asteroid Didymos a hledat její „měsíc“ Dimorphos.
„V tomto okamžiku, tedy za čtyři hodiny, se zaměříme na Didymos, protože Dimorphos ještě neuvidíme,“ řekl Evan Smith, zástupce systémového inženýra mise DART z Laboratoře aplikované fyziky Univerzity Johna Hopkinse (JHUAPL) v Laurelu ve státě Maryland.
Během terminální fáze již nebudou letoví dispečeři DARTu vydávat pozemní povely. Sonda bude plně autonomně zaměřena pomocí svého inteligentního navigačního systému.
2 hodiny do dopadu začne živý přenos
V 23:30 SEČ začne NASA v reálném čase vysílat proud fotografií z kamery Draco. Právě tato kamera bude zobrazovat asteroidy Didymos a Dimorphos, jak se zvětšují v zorném poli DARTu.
„V hodinách před dopadem bude obrazovka vypadat převážně černá, s jediným světelným bodem. Tímto bodem je binární systém asteroidů Didymos, který se skládá z většího asteroidu Didymos a menšího asteroidu, který obíhá kolem něj, Dimorphos,“ napsala NASA v popisu videa.
Snímky v tomto streamu budou mírně zpožděné kvůli době, kterou potřebuje signál k tomu, aby dorazil na Zemi ze vzdálenosti 11 milionů km. NASA již zveřejnila jeden pohled na Didymos z DARTu a také pohled na Jupiter a jeho měsíce.
„Po nárazu bude vidět jen černá obrazovka – kvůli ztrátě signálu. Přibližně po 2 minutách se tento stream změní na opakovaný – zobrazující poslední okamžiky vedoucí k dopadu,“ napsala NASA.
Úterý 27. září o půlnoci začne komentovaný přenos z NASA
Přímý přenos NASA z dopadu asteroidu DART začne v úterý o půlnoci. NASA uvedla, že právě tento přenos bude obsahovat nezpracované a nejaktuálnější záběry dopadu asteroidu v jeho průběhu. Webový přenos bude provozován z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (JHUAPL), která pro NASA na misi dohlíží.
50 minut do nárazu
Přibližně 50 minut před dopadem sondy DART na Dimorphos by se sonda měla konečně zaměřit na menší z dvojice asteroidů.
„50 minut před dopadem, bude Dimorphos už cca 40 minut viditelný,“ řekl Smith a dodal, že jak menší z asteroidů, tak jeho mateřský Didymos by měly být v záběru kamery sondy DART. „Oba objekty budou stále v zorném poli, ale my se vydáme přímo k Dimorphosu a pokusíme se ho sondou zasáhnout.““
20 minut do nárazu
V 00:54 SEČ bude DART pouhých 20 minut před nárazem do Dimorphosu a jeho inteligentní navigační systém se přesně uzamkne tak, aby asteroid trefil.
„Dvacet minut před nárazem přejdeme na něco, čemu se říká přesné uzamčení, při kterém zcela ignorujeme Didymos a míříme přímo pouze na Dimorphos,“ řekl Smith. „V tuto chvíli pojednou motory sondy na maximum.“
3 minuty do nárazu
V úterý v noci, krátce po 01:11 SEČ, vypne DART své iontové motory a připraví se na nevyhnutelné. Náraz do Dimorphosu proběhne v rychlosti 23 760 km/h.
„Dvě a půl minuty před nárazem vypneme všechny tahové motory a budeme se přibližovat,“ řekl Smith. „Po celou dobu budeme přenášet obraz.“
Náraz do asteroidu a ztráta spojení
Okamžik, na který jsme čekali téměř rok. Pokud se DART trefí do cíle, dojde k přerušení živého stramu z kamery DRACO. Elena Adamsová, vedoucí inženýrka systémů mise DART na JHUAPL, uvedla, že existuje 91% až 99% šance na úspěšný dopad, pokud kamery DART uvidí na Dimorphos.
Náraz by měl vyvrhnout obrovský oblak úlomků a prachu, který by měla vidět malá družice LICIACube. Tento cubesat se během startu svezl s družicí DART.
LICIACube (zkratka pro „Light Italian Cubesat for Imaging Asteroids“ – lehký italský cubesat pro zobrazování asteroidů) byla postavena Italskou kosmickou agenturou a 11. září byla vypuštěna z DARTu.
3 minuty po nárazu uvidíme místo dopadu
Tři minuty po nárazu DARTu do Dimorphosu by měla LICIACube proletět kolem místa nárazu.
LICIACube pořídí snímky kráteru, který vznikl při srážce DARTu, a poté je odešle na Zemi. Snímky budou pravděpodobně zveřejněny 28. září, protože podle NASA je potřeba čas na to, aby je malý cubesat poslal zpět.
„Očekáváme, že první snímky v plném rozlišení obdržíme a zpracujeme několik dní po dopadu sondy DART,“ uvedl v prohlášení Simone Pirrotta, vedoucí projektu LICIACube Italské kosmické agentury.
NASA bude dále sledovat dráhu asteroidu a vyhodnotí, jaký vliv na jeho dráhu měl dopad sondy. Pokud by se ukázalo, že byl vliv dostatečný na to, aby došlo ke znatelnému vychýlení z kurzu, získala by Země nový způsob, jak se chránit proti nebezpečným asteroidům.
Zdroje: NASA, Space.com