Vyzkoušeli jsme budoucnost: Jak změní práci brýle s rozšířenou realitou?

Před 4 lety ukázal vyhledávací gigant se svým projektem Google Glass, že rozšířená realita si do našich životů jednoho dne cestu najde. Projekt Googlu, jak tomu tak bývá u podobných pokusů, přišel příliš brzy a trh na něj nebyl připravený. Doba se posunula a my jsme měli na letošním ročníku veletrhu CeBIT příležitost vyzkoušet si nové modely od několika výrobců a vyslechli si jejich vize. Jaké jsou?

Nasazujeme si brýle a před pravým okem se rázem objevuje obraz, který se jakoby vznáší ve vzduchu. Displej uchycený k brýlím na první pohled vypadá příliš malý, ale po nasazení máte pocit, jako byste před sebou měli televizor s metrovou úhlopříčkou. Ukazovat může cokoliv, ale největší benefity technologie se ukáží při interakci s okolím.

Obrázek: Vyzkoušeli jsme budoucnost: Jak změní práci brýle s rozšířenou realitou?

Z laika odborníkem na servery. Zkušený operátor může díky živému videu technika navádět a ukázat mu správný postup…

S kamerou i bez, s LCD i projektorem

Brýlí jsme vyzkoušeli hned několik a rozdíly v kvalitě obrazu byly obrovské. Vlastně nejen obrazu. Výrazně se lišilo zpracování, stejně jako některé funkce. Někteří výrobci, jako třeba Epson, sází na displeje pro obě oči. Jiné modely jej mají většinou pouze pro jedno.

Na brýlích může být vedle zobrazovacího panelu také kamera pro snímání okolí. Při demonstraci brýlí s kamerou procházíme situací, kdy v serverovně máme zapojit několik kabelů. Brýle samotné v reálném čase streamují video do vzdáleného PC skrze WiFi. Operátor u počítače může v počítačovém programu označit, jaké porty máme přepojit. Vše vypadá, jako by se ve vzduchu vznášel kruh označující správné kabely. Díky funkci sledování objektu pak nevadí ani pohyby hlavou a zakroužkovány jsou stále ty správné části serveru.

K čemu jsou podobné brýle dobré?

Představte si, že máte někomu ukázat, jak se správně zapojuje server, nebo jak má dělník zkompletovat zařízení. Pokud půjde o složitější postup skládající se z přesného sledu kroků, bude zaměstnanci chvíli trvat, než si vše zapamatuje. Řešením mohou být právě ony brýle pro rozšířenou realitu, které mu poradí kdykoliv bude potřeba. Technologickou překážkou zatím zůstává dlouhodobější napájení brýlí bez kabelů s externím zdrojem.

Na akci Spotlight v Berlíně jsme si vyzkoušeli také připravované brýle z dílny Konica Minolta. Přestože chytré brýle nebyly hlavním bodem programu (byla jím budoucnost pracovišť a práce jako takové), jednalo se o milé překvapení. Prototyp kvalitou obrazu přesahoval většinu konkurence. Hlavní rozdíl byl v použité optice a fungování na principu projektoru. Miniaturní projekční jednotka vysílala obraz na optiku, které jej směrovala přímo do oka. Výhodou použité technologie je fakt, že nebyly vidět jednotlivé pixely a obraz byl zřetelný a ostrý.

Obrázek: Vyzkoušeli jsme budoucnost: Jak změní práci brýle s rozšířenou realitou?

 

KM pro prezentaci připravila demo, ve kterém jste si vyzkoušeli právě zmíněnou kompletaci objektu. V tomto případě se na displeji zobrazoval interaktivní průvodce. Pomocí ovládání v podobě rukavice jsme mohli skenovat čárové kódy a postupně procházet průvodcem, který nám říkal, kolik kostek jaké barvy a tvaru máme vzít z boxu. Na závěr, po nabrání stavebního materiálu, průvodce ukázal správný způsob sestavení do požadovaného objektu. Jednoduchá myšlenka se skvělým uplatněním.

Záznam z uvedení produktů pro kancelář budoucnosti:

Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním