Vyzkoušeli jsme budoucnost: Jak změní práci brýle s rozšířenou realitou?

Před 4 lety ukázal vyhledávací gigant se svým projektem Google Glass, že rozšířená realita si do našich životů jednoho dne cestu najde. Projekt Googlu, jak tomu tak bývá u podobných pokusů, přišel příliš brzy a trh na něj nebyl připravený. Doba se posunula a my jsme měli na letošním ročníku veletrhu CeBIT příležitost vyzkoušet si nové modely od několika výrobců a vyslechli si jejich vize. Jaké jsou?

Nasazujeme si brýle a před pravým okem se rázem objevuje obraz, který se jakoby vznáší ve vzduchu. Displej uchycený k brýlím na první pohled vypadá příliš malý, ale po nasazení máte pocit, jako byste před sebou měli televizor s metrovou úhlopříčkou. Ukazovat může cokoliv, ale největší benefity technologie se ukáží při interakci s okolím.

Obrázek: Vyzkoušeli jsme budoucnost: Jak změní práci brýle s rozšířenou realitou?

Z laika odborníkem na servery. Zkušený operátor může díky živému videu technika navádět a ukázat mu správný postup…

S kamerou i bez, s LCD i projektorem

Brýlí jsme vyzkoušeli hned několik a rozdíly v kvalitě obrazu byly obrovské. Vlastně nejen obrazu. Výrazně se lišilo zpracování, stejně jako některé funkce. Někteří výrobci, jako třeba Epson, sází na displeje pro obě oči. Jiné modely jej mají většinou pouze pro jedno.

Na brýlích může být vedle zobrazovacího panelu také kamera pro snímání okolí. Při demonstraci brýlí s kamerou procházíme situací, kdy v serverovně máme zapojit několik kabelů. Brýle samotné v reálném čase streamují video do vzdáleného PC skrze WiFi. Operátor u počítače může v počítačovém programu označit, jaké porty máme přepojit. Vše vypadá, jako by se ve vzduchu vznášel kruh označující správné kabely. Díky funkci sledování objektu pak nevadí ani pohyby hlavou a zakroužkovány jsou stále ty správné části serveru.

K čemu jsou podobné brýle dobré?

Představte si, že máte někomu ukázat, jak se správně zapojuje server, nebo jak má dělník zkompletovat zařízení. Pokud půjde o složitější postup skládající se z přesného sledu kroků, bude zaměstnanci chvíli trvat, než si vše zapamatuje. Řešením mohou být právě ony brýle pro rozšířenou realitu, které mu poradí kdykoliv bude potřeba. Technologickou překážkou zatím zůstává dlouhodobější napájení brýlí bez kabelů s externím zdrojem.

Na akci Spotlight v Berlíně jsme si vyzkoušeli také připravované brýle z dílny Konica Minolta. Přestože chytré brýle nebyly hlavním bodem programu (byla jím budoucnost pracovišť a práce jako takové), jednalo se o milé překvapení. Prototyp kvalitou obrazu přesahoval většinu konkurence. Hlavní rozdíl byl v použité optice a fungování na principu projektoru. Miniaturní projekční jednotka vysílala obraz na optiku, které jej směrovala přímo do oka. Výhodou použité technologie je fakt, že nebyly vidět jednotlivé pixely a obraz byl zřetelný a ostrý.

Obrázek: Vyzkoušeli jsme budoucnost: Jak změní práci brýle s rozšířenou realitou?

 

KM pro prezentaci připravila demo, ve kterém jste si vyzkoušeli právě zmíněnou kompletaci objektu. V tomto případě se na displeji zobrazoval interaktivní průvodce. Pomocí ovládání v podobě rukavice jsme mohli skenovat čárové kódy a postupně procházet průvodcem, který nám říkal, kolik kostek jaké barvy a tvaru máme vzít z boxu. Na závěr, po nabrání stavebního materiálu, průvodce ukázal správný způsob sestavení do požadovaného objektu. Jednoduchá myšlenka se skvělým uplatněním.

Záznam z uvedení produktů pro kancelář budoucnosti:

Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?