Levné minipočítače Raspberry Pi poprvé v historii zdražují. Mohou za to čipy

Minipočítače o velikosti platební karty jsou už dlouhá léta hitem. Dokáží nahradit základní PC, slouží ve výuce, ale pohání i důležitá zařízení v továrnách a kutilové je používají v robotice a pro výrobu dalších komplexních zařízení. Nyní musí výrobce malých a úsporných počítačů poprvé v historii zdražit. Má to však být jen dočasně.

Problémy světových dodavatelských řetězců se postupně dotknou většiny podniků. Nedostatek polovodičů zasáhl výrobce i zákazníky, mezi něž patří i výrobce počítačů Raspberry Pi. Jak společnost zmínila ve svém prohlášení, i přes veškerou snahu se jí nepodaří uspokojit zvýšenou poptávku trhu a vyrobí „pouze“ 7 milionů kusů svých zařízení. I tak jde o úctyhodné číslo a navíc jde o stejný počet, který Raspberry Pi vyrobila v roce 2020.

Výsledkem je nedostatek některých produktů, zejména Raspberry Pi Zero a 2GB varianty Raspberry Pi 4. Společnost očekává, že problémy v dodavatelském řetězci budou pokračovat po většinu roku 2022. Tyto problémy se budou nejvíce týkat starších produktů postavených na 40nm čipech: prakticky všeho, co není Raspberry Pi 4, Raspberry Pi 400 nebo Compute Module 4. S ohledem na tuto skutečnost společnost provedla několik změn, které mají zákazníkům, z nichž mnozí si pořizují Raspberry Pis pro své podnikání, pomoci zvládnout příštích dvanáct měsíců.

Obrázek: Levné minipočítače Raspberry Pi poprvé v historii zdražují. Mohou za to čipy

Malý minipočítač s dostatečným výkonem pro použití jako PC pro prohlížení internetu a sledování 4K videa. Foto: Pixabay

2GB Raspberry Pi 4 bude znovu stát 45 USD

V únoru loňského roku společnost oznámila, že přestává prodávat 1GB variantu Raspberry Pi 4 a mění cenu 2GB produktu na tradičních 35 USD. Společnost tak pomohla nespočtu lidí z nízkopříjmových skupin, kteří během pandemie studovali a pracovali z domova.

Bohužel zvýšení nákladů způsobené současným nedostatkem znamená, že tento produkt není v současné době za tuto sníženou cenu ekonomicky výhodný. Proto jej výrobce dočasně zdražuje zpět na 45 dolarů.

1GB Raspberry Pi 4 se vrací na trh

Aby došlo k uspokojení poptávky, Raspberry Pi opět vrací na trh 1GB variantu za cenu 35 USD. Zákazníci si tak mohou vybrat: méně paměti za stejnou cenu; nebo stejná paměť za vyšší cenu.

Windows 10 je možné spustit na levném minipočítači o velikosti kreditní karty

Informace pro zájemce o Raspberry Pi 3B+

Při rozdělování našich omezených zásob 40nm čipů budeme upřednostňovat Compute Module 3, Compute Module 3+ a Raspberry Pi 3B před modelem Raspberry Pi 3B+.

Raspberry Pi 3B+ je v mnoha ohledech shodné s Raspberry Pi 4 a má stejnou certifikaci FCC. Díky tomu by pro ty, kteří na Raspberry Pi 3B+ staví svá zařízení, neměl být problém s migrací na model 4.

Obrázek: Levné minipočítače Raspberry Pi poprvé v historii zdražují. Mohou za to čipy

Model 3+ mohou zájemci nahradit verzí Model 4. Foto: Se souhlasem Raspberry Pi Foundation

Vše je dočasné

Žádné z těchto rozhodnutí není příjemné. V celé historii Raspberry Pi jsme nikdy nezvýšili cenu produktu a často se nám dařilo snižovat ceny mezi generacemi a někdy i v rámci nich. Stejně tak je dlouhodobá dostupnost našich produktů ze skladových zásob důležitá pro naše průmyslové zákazníky. Tyto dočasné změny jsou však podle nás nejlepším způsobem, jak podpořit všechny naše zákazníky v této zvláštní době,“ zní v prohlášení.

Dobrou zprávou je, že se nám podařilo udržet cenovou hranici pro všechny naše produkty kromě jednoho. Navíc očekáváme, že v příštích dvanácti měsících budeme mít dostatek 28nm křemíku, abychom podpořili jak stávající zákazníky Raspberry Pi 4 a Compute Module 4, tak zákazníky přecházející z Raspberry Pi 3B+.

Změny v ceníku nebudou mít dlouhého trvání. Jakmile se globální problémy s dodavatelským řetězcem zlepší, chce výrobce co nejrychleji vrátit ceny na původní úroveň.

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W