Video zveřejněné na serveru YouTube ukazuje devítiletou opici z rodu makaků (nespecifikovaného druhu) jménem Pager, jak hraje hru na počítači pomocí vlastního mozku.
Fascinující video ukazuje během prvních dvou minut joystick, který je použitý pro kalibraci – reálně s ním není hra ovládána. Později už opička žádný ovladač nemá a celou aplikaci (prastarý a pořád milovaný Pong) ovládá pomocí vlastní mysli.
Neuralink patří mezi tak zvané BCI, brain-computer interface neboli rozhraní mozek-počítač, které má například fyzicky postiženým lidem pomoci ovládat přístroje a zařízení, které by jinak nemohli. Přenos elektrických signálů z mozku do počítače je vysoce experimentální technologie, která ale přináší stále zajímavější výsledky.
Nepředstavitelná budoucnost
Obzvláště pro pacienty trpící na poranění míchy by mohly BCI čipy představovat absolutní transformaci života. Upozorňujeme však, že technologie ještě musí projít mnoha roky vývoje a není jasné, zda bude bezpečná ani reálně využitelná.
Když před několika měsíci ukázal Elon Musk na prezentaci prase, šlo ukázku přejít spíše s úsměvem. Nové video už ale budí úžas, a ukazuje skutečný potenciál, který BCI čipy mají.
Na videu je vidět také tyčka, kterou makak olizuje – z ní dostává banánové smoothie, které ho motivuje u přístroje zůstat a zabývat se jím. Není součástí ovládacího rozhraní počítače.
I přesto, že vývoj je stále ještě v plenkách, nelze než obdivovat technologii, která v budoucnu může představovat ohromný skok v kvalitě života. Sci-fi filmy, v nichž se projevuje různá telepatie a telekineze, sice představují něco jiného, jejich působivost je ale srovnatelná s BCI čipy. Neuralink je jen jedním z mnoha projektů (známý primárně díky osobnosti Elona Muska), ve spojení s podobnými vědeckými snahami z celého světa ovšem představuje fascinující budoucnost medicíny.
Zdroj: YouTube, titulní fotografie: Freepik