Výzkumníci z New York University a Stanfordu mají jasno: Pokud přestanete na měsíc používat Facebook, budete šťastnější, spokojenější se svým životem a budete také méně pravděpodobně ohroženi pocity nervozity, deprese nebo osamění.
Po návratu navíc zřejmě budete nejen Facebook, ale i další sociální sítě méně používat. Studie ukázala i další zajímavé souvislosti; ti uživatelé, co si dali měsíční abstinenci od Facebooku, se více věnovali přátelům a rodině nebo sledovali televizi – méně však četli nebo jiným způsobem vstřebávali zpravodajství, což nemusí být nutně špatná věc.
Studie se účastnilo 2 488 lidí, kteří Facebook používali v průměru hodinu denně. Rozdělili se na dvě skupiny, jedna si účet deaktivovala a druhá nikoliv, po měsíci se účastníci vyjádřili, jak se cítili.
Problém se studií ovšem tkví v tom, že účastníci své pocity hlásili sami, což není zrovna nejpřesnější vědecká metoda, byť relevantní. Nalezené korelace dávají smysl, je však nutné brát je s nadhledem a špetkou skepse.
Ideální také není, že podle textu ve studii měli účastníci nadále přístup k Messengeru, což je naprosto klíčová funkce Facebooku a potenciálně může výsledky zkreslovat. Není také jasné, jaký efekt by mělo dlouhodobější odtržení od Facebooku nebo vícero sociálních sítí najednou.
Zkrátka – obrázek není úplný.
Facebook jsem opustil před několika lety a je mi fajn. Tehdy ikona pro zrušení chyběla (možná ji mezitím zavedl, netuším), musel jsem se poinformovat jinde, abych mohl odejít. Vydíral, jako bych bez něj měl nadosmrti zůstat bez přátel. Facebook mne štval věčnými žádostmi o doplnění profilu, nic mu nebylo dost.… Číst více »