Vlna podvodů se snaží využít shonu a blížícího se konce roku, který mnohé uživatele přiměje kliknout na lákavou nabídku. Kdo by nechtěl od pojišťovny získat peníze, na které má nárok? Jde však o podvod, který může skončit okradením důvěřivých i ztrátou osobních údajů.
Podvod se snaží uživatele přesvědčit, že musí reagovat rychle. Tento psychologický trik je jednou z nejúčinnějších metod, kterou v dnešní době podvodníci hojně využívají. E-mail obsahuje výzvu k rychlému jednání, a to do 24 hodin, jinak částka ve výši několika tisíc korun nebude „vyplacena“.
Peníze nečekejte. Naopak, podvodníci čekají na ty vaše
„Jde o další pokus zviklat ty, kteří nad textem váhají. Jediné, co riskují, že přijdou o své vlastní peníze. Pokud se přihlásí na zaslaný odkaz, podvodníkům umožní přístup ke svému bankovnímu účtu,“ vysvětluje Jan Svoboda, bezpečnostní ředitel VZP ČR. Pokud nechcete přijít o peníze na účtu, na zprávy nereagujte. Působí sice věrohodně, ale je o tradiční phishing. „E-mail obsahuje reálné kontaktní informace VZP ČR, součástí je „registrační číslo“ případu, text téměř neobsahuje žádné překlepy. Jedná se o sofistikovaný podvod,“ uzavírá Jan Svoboda.
… zajimavy pokus … VZP Company … vite uz o tom @VZPtweetuje? pic.twitter.com/VXIuv80Ral
— Petr Svoboda (@SvobodaLab) December 13, 2024
Podvod se šíří formou SMS a e-mailů. V případě, že byste přeci jen měli nutkání na zprávu nějak reagovat, můžete zavolat na oficiální zákaznickou linku VZP, jejíž číslo najdete na oficiálních stránkách. Na odkazy a výzvy v e-mailu neklikejte a nesnažte se podvodníkům dále odpovídat. Odkazy totiž vedou na stránky, které se vás budou snažit přimět zadat vaše platební údaje.
Jak podvod poznat? Oficiální instituce jako VZP by nikdy nežádala o potvrzení správnosti bankovních údajů touto formou. VZP má přístup k bankovním údajům svých klientů a v případě přeplatku je vrací na účet, ze kterého byly platby prováděny. Legitimní komunikace by obsahovala více identifikačních údajů pojištěnce (např. číslo pojištěnce). Mnohé prozradí také e-mail odesílatele a apel na rychlou akci ze strany klienta.
Pokud tak učiníte, snaží se podvodníci provést ověření platby a všemožně vás přesvědčit, že musíte potvrzení provést. Pokud podlehnete, dojde k výběrům z vašeho účtu a můžete přijít o peníze. Alternativně chtějí podvodníci také číslo platební karty. A pokud jste své platební údaje na podvodné stránce zadali (není nezbytně nutné vyplněný formulář odeslat, některé se automaticky průběžně na pozadí odesílají podvodníkům), kontaktujte svoji banku a řešte vše rychlou blokací účtů a karet.
Zdroj: VZP
Úvodní foto: Freepik