Novinky ze světa AI #5: Umělá inteligence počítá váhu Kim Čong Una a tvoří proslov dánské premiérky

V pravidelné rubrice opět přinášíme pětici zajímavostí o aktuální situaci ohledně umělé inteligence. Dozvíte se například, jak se různé státy popasovaly s myšlenkou využití AI či zda-li nám po vzoru Matrixu skutečně hrozí vyhynutí na úkor vlády strojů.

Jižní Korea nechala AI spočítat váhu diktátora Kim Čong-Una

Zatímco se zbytek světa snaží řešit především bezpečnostní rizika spojená s užíváním umělé inteligence, Jižní Korea se vydává tak trochu vlastním směrem. Rozhodla se totiž AI využít ke zjištění osobních informací o severokorejském vůdci Kim Čong-Unovi. Tato data jsou zpravidla velmi přísně střežena, a i skutečný věk diktátora je dodnes předmětem spekulací. Jihokorejská vláda však neustále bdí a snaží se získávat potřebné informace zejména o Kimově zdraví, které je v poslední době údajně značně podlomeno.

Obrázek: Novinky ze světa AI #5: Umělá inteligence počítá váhu Kim Čong Una a tvoří proslov dánské premiérky

Jihokorejská rozvědka si na pomoc přizvala umělou inteligenci. Ta analyzovala mimo jiné věk Kim Čong-Una. Zdroj: Pixabay

Při nedávné tiskové konferenci pak vládní zástupci uvedli, že jim v analýze zdravotního stavu pomáhá také umělá inteligence, která dokonce odhadla i fyzickou váhu Kim Čong-Una. Ta by prý měla přesahovat 140 kg. Ačkoliv je tak toto využití AI pro špionážní účely poněkud netradiční, opět ukazuje, čeho všeho je dnes umělá inteligence schopna.

Austrálie zvažuje přísná omezení pro užívání umělé inteligence

S myšlenkou výrazného omezení přístupu k prostředkům generativní AI si aktuálně pohrává Austrálie. Ačkoliv řada tamních výzkumných institucí využívá umělou inteligenci ke zlepšení své práce, narůstají také obavy o její zneužití. Hrozí, že se bude opakovat scénář, který jsme mohli nedávno sledovat v Itálii? Vše je zatím ve fázi dohadů a vyhodnocování zpráv analytiků a expertů. Je tedy možné, že se Austrálie dočká určitých omezení v oblasti AI, obdobně jako to aktuálně chystají i další státy v rámci zřizování nových regulačních úřadů, celkový zákaz se však nejspíš nechystá.

Obrázek: Novinky ze světa AI #5: Umělá inteligence počítá váhu Kim Čong Una a tvoří proslov dánské premiérky

Stále více světových zemí začíná otevírat otázku regulací přístupu k nástrojům umělé inteligence. Zdroj: Unsplash

Premiérka Dánska přednesla řeč o nebezpečnosti AI. Zprávu jí napsala umělá inteligence

Diskuzi ohledně bezpečnosti umělé inteligence před několika dny vyvolali také politici v Dánsku. V parlamentu vystoupila mimo jiné premiérka země Mette Frederiksenová, která v závěru zasedání přednesla svou tradiční řeč. V jejím průběhu pak přítomné seznámila s tím, že sama není autorkou textu. Frederiksenová si na pomoc přizvala i ChatGPT, který prý za ni proslov napsal. Premiérka tak chtěla poukázat na potenciální rizika spojená s užíváním AI. Lze tedy očekávat, že i Dánko v dohledné době přijme regulační opatření ohledně umělé inteligence?

AI a umělci: mezi tvůrci je víc nadšenců než odpůrců

V médiích se poměrně často objevují zprávy o tom, jak umělá inteligence postupně bere práci umělcům, a zda se v tomto případě jedná o porušení autorských práv. Podle magazínu Bloomberg však mezi tvůrci panuje spíše pozitivní přístup k využívání nástrojů umělé inteligence. Ta se tak mnohdy ukazuje jako neocenitelný pomocník ve finálních úpravách výsledného díla, případně při čerpání inspirace. S postupem času se pak může ukázat, že se AI stane plnohodnotným umělcem produkujícím skutečně originální díla, která tak doplní lidské autory v galeriích či na hudebních albech.

Obrázek: Novinky ze světa AI #5: Umělá inteligence počítá váhu Kim Čong Una a tvoří proslov dánské premiérky

AI a umělci do značné míry spolupracují. Dokáže se ale umělá inteligence časem osamostatnit a vytvářet vlastní díla? Zdroj: Pixabay

Experti varují před novým strašákem. Stojíme na prahu apokalypsy?

Neuplyne týden, kdy bychom se nedočetli ani o negativistických postojích ohledně narůstající síly generativní AI. Tentokrát na tuto strunu hrají stovky vědců a odborníků, kteří ve formě otevřeného dopisu vyzývají k obezřetnosti. V případě, že zůstane otázka regulace umělé inteligence příliš dlouho otevřená, hrozí prý lidstvu vyhynutí. Podle této zprávy by se celosvětové řešení této problematiky mělo postavit na úroveň jiných globálních hrozeb, například pandemie či jaderné války.

Mezi signatáři dopisu pak nechybí ani ředitel společnosti OpenAI Sam Altman, který nedávno varoval politiky v americkém Kongresu. Ačkoliv jde o skutečně apokalyptický scénář, který hovoří v superlativech, může zveřejnění tohoto dopisu výrazně posunout legislativu jednotlivých zemí i nadnárodních organizací v oblasti vhodného právního podchycení v rámci přístupu a využívání možností umělé inteligence.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu