Je libo tichý počítač? Chladič bez ventilátoru uchladí i výkonná PC

Výkonný počítač, který nevydá ani hlásku? Výrobce chladičů Noctua se rozhodl vyvinout chladič procesoru, který díky unikátnímu tvaru a zpracování nepotřebuje aktivní ventilátor vydávající hluk. Uchladit má i výkonná herní PC. 

Rakouská Noctua je vyhlášeným výrobcem chladičů pro stolní počítače. Oblíbená je především u hráčů a všech, kteří si staví výkonná stolní PC a chtějí mít co nejtišší zařízení. Výrobce totiž věnuje velkou část svých finančních prostředků do vývoje nových technologií i v tak nudné oblasti, jakou se může chlazení na první pohled zdát. Noctua se rozhodla vyslyšet přání svých zákazníků a připravuje chladič, který spolehlivě uchladí výkonné stroje bez vydání hlásky – na chladiči totiž nebude žádný aktivní ventilátor.

Pasivní chlazení s využitím masivního kovového chladiče bývá běžné u méně výkonných čipů, které tolik nehřejí. Procesory Intel a AMD využívané běžně ve stolních PC však poměrně dost topí a je běžné používat k nim aktivní chladič s výkonnými ventilátory.

Výrobce přestavil prototyp svého pasivního chladiče poprvé na veletrhu Computex 2019. Tehdy šlo o chladič typu tower s hliníkovými žebry, šesti heatpipes a váhou kolem 1,5 kg. Chladič byl schopný uchladit 120W CPU ve skříni bez jediného ventilátoru a CPU s až 180W TDP ve skříni s tichými ventilátory. Uvidíme, kam Noctua v rámci vývoje pokročila.

Nejpopulárnější procesory běžně používané v herních sestavách typu AMD Ryzen 7 5800X mají TDP kolem 100 W. Hráči mohou namítat, že nejlepším řešením pro ně zůstává vodní chlazení, což je určitě pravda. Oproti vodnímu chlazení však bude pasivní chladič absolutně tichý, nehrozí riziko poškození PC kapalinou a pořizovací náklady budou výrazně nižší. Popularitu pasivního chladiče však očekáváme především u pracovních stanic. Hráčům totiž nějaký ten hluk často nevadí.

Produkt by se měl objevit na trhu v druhém kvartálu roku 2021 a podle některých zdrojů by se měl na trhu objevit v řádu týdnů.

Obrázek: Je libo tichý počítač? Chladič bez ventilátoru uchladí i výkonná PC

Ilustrační fotografie s jiným z rodiny chladičů Noctua s aktivním ventilátorem. Všimněte si rozdílu v hustotě žebrování u pasivního modelu na fotografii z Twitteru. Foto: Se souhlasem Noctua

Proč mají stolní počítače především aktivní chlazení?

Aktivní chladiče, tedy ty s točícími se ventilátory, jsou nejjednodušším a především nejlevnějším řešením, jak odvádět teplo z procesoru. Teplo je nejprve vyzářeno do kovové části chladiče (tzv. heatsink), odkud jej odvádí ventilátory. Výrobci časo volí levnější materiály a především u sériových počítačů bývají chladiče mizerné. Dohánět to pak musí aktivní ventilátor s vysokými otáčkami, který bývá poměrně hlučný.

Noctua v rámci svého výzkumu zkusila navrhnout chladič, jenž by díky svému designu a použitým materiálům zvládl odvod tepla efektivně a bez hlučného ventilátoru. Umožnit to má unikátní návrh designu, díky kterému může v rámci chladiče docházet k přirozenému průtoku vzduchu. Samozřejmostí je pak dostatečná masa kovu, díky níž dokáže chladič absorbovat vznikající teplo.

Obrázek: Je libo tichý počítač? Chladič bez ventilátoru uchladí i výkonná PC

Další z ilustrativních fotografií. Pasivní chladič musí být z masivního kovu a využívat tzv. heatpipes – trubky naplněné speciální kapalinou pro lepší rozvod tepla do žebrování chladiče. Foto: Se souhlasem Noctua

Návrh chladiče bez ventilátoru má v sobě oproti chladičům s aktivními ventilátory jistý půvab i několik výhod. Jednou z nich je, že ubyla další pohyblivá součástka, která by se mohla pokazit. Největší výhodou je však samozřejmě absolutní ticho. Nyní to vypadá, že se vše povedlo a produkt se brzy dostane na trh. Cenu výrobce zatím nezveřejnil.

Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?