Peníze jsou jako víra, při současné inflaci budou vaše úspory za 40 let na nule

Co má společného náboženství a česká koruna? Víru. V případě koruny víru v to, že si za ni něco koupíte a že má určitou hodnotu.

Pavel Niedoba je zakladatel české kryptoměnové směnárny Simplecoin. V rámci probíhající konference Cryptobyte 2023 v Liberci představil svůj pohled na tisknutí peněz a na to, co s tím mohou udělat kryptoměny v čele s Bitcoinem. Na inSmart.cz pro vás přinášíme souhrn přednášky.

Pozor na inflaci. Pokud neinvestujete, požírá vaše finance

Současná inflace, která se pohybuje kolem 13 %, je nebezpečným jevem, který požírá úspory obyvatel. Kdo neinvestuje, přichází o podstatnou část kupní síly svých financí. V řádu dní a měsíců to příliš nepoznáme, v řádu let už jde o obrovské částky. Už během 5 let se kupní síla vašich úspor dostane na 50 % a během 40 let, tedy pokud jste právě dokončili školu a začínáte spořit na důchod, by vám z peněz na konci tohoto období  nezbylo nic.

Obrázek: Peníze jsou jako víra, při současné inflaci budou vaše úspory za 40 let na nule

Jak se v závislosti na výši inflace změní hodnota vašich financí? Při 15 procentech bude ze 100 Kč za 5 let 49 Kč. A za 20 let už je to jen 6 Kč. Foto: Redakce inSmart.cz

Komu patří ČNB?

Komu patří ČNB? Zajímavou otázku si Pavel Niedoba položil v souvislosti s tím, komu v realitě patří ČNB. V rámci pátrání po majiteli zjistil, že ČNB nemá konkrétního majitele. Jedinou osobou, která má na ČNB přímý vliv je podle Niedoby prezident, který může jmenovat bankovní radu. ČNB však, na rozdíl od jiných institucí, nikomu nepatří.

K nejasnému právnímu postavení České národní banky přispívá ústava i v pasáži, podle které guvernéra a členy bankovní rady jmenuje jediný člověk, prezident republiky, který je ze své funkce ústavně neodpovědný. Je tedy prezident zřizovatelem a majitelem ústřední banky? Jistě ne, což ale podle odborníků svědčí o tom, že dosud platný model je unikát, jaký nemá ve světě obdobu,shrnuje situaci Český rozhlas.

Bitcoin způsobil zásadní změny

Bitcoin a následný vznik altcoinů způsobil paniku států a politiků. Ti si uvědomili, že nad kryptoměnami nemají žádnou kontrolu. Pokusili se to tak napravit zákony a legislativními nástroji typu Markets in Crypto-Assets (MiCA). Niedoba se obává, že snaha států o čím dál větší kontrolu nad našimi životy bude pokračovat.

Obrázek: Peníze jsou jako víra, při současné inflaci budou vaše úspory za 40 let na nule

Legislativa chce kryptoměn změnit. Digitální Euro a další měny budou velkým zásahem do našeho soukromí. Foto: Redakce inSmart.cz

Problémem podle Niedoby také je, že fotbal má v Česku 10× větší popularitu než politika. To politikům umožňuje schvalovat „totalitní“ nástroje, jako je již zmíněná MiCA. „Do 5 let bude možné udělat vládní hardfork Bitcoinu. EU by tak mohla nařídit, že budou uživatelé používat modifikovaný Bitcoin, který v sobě bude mít zaintegrované způsoby, jak vše kontrolovat,“ zmínil Niedoba.

Pavel Niedoba považuje  za viníka regulací Marka Zuckerberga, zakladatele Facebooku a společnosti Meta. Zuckerberg od své vize na projekt digitální měny Libra odstoupil.

Hrneme se k určité formě totality. Digitální měny, jako je Digital Juan či Digital Euro umožní státům absolutní kontrolu nad našimi životy a financemi. Měnová reforma bude snadnější než kdy předtím.

Na digitální euro si nešáhnete. Kontrola nad finančními toky bude absolutní. Foto: Midjourney

Jak z toho ven?

Niedoba nevidí řešení. Když už kryptoměny a blockchain technologii máme, tak bychom je měli poskytnout vládám. Mohly by se tak začít využívat např. systémy na digitální hlasování přes decentralizovanou identitu. Pro lidi by to znamenalo možnost snáze rozhodovat o dění kolem sebe. Kdyby existovala snadná možnost, jak se angažovat a hlasovat např. o tom, zda se ve vaší obci postaví nové hřiště či silnice, určitě by tak lidé činili. To však zatím zní spíše jako sci-fi.

Vládám k podobnému kroku podle Niedoby chybí větší motivace. Zásadní tak bude, aby se šance chopili podnikatelé a za politiky přišli s hotovou platformou.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3" OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3″ OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny