Experimenty americké armády s umělou inteligencí jsou stále ambicióznější. Severní velitelství armády USA nedávno dokončilo řadu testů experimentu GIDE (Global Information Dominance Experiments), což je kombinace umělé inteligence, cloud computingu a senzorů, která by podle generála Glena VanHercka mohla Pentagonu poskytnout schopnost předvídat události „několik dní dopředu“. Vše sice není tak mystické, jak to zní, ale mohlo by to vést k zásadní změně vojenských a vládních operací.
Systém založený na strojovém učení v reálném čase detekuje změny v nezpracovaných datech, které by mohly naznačovat možné problémy. Pokud například satelitní snímky ukazují známky toho, že se ponorka znepřáteleného státu chystá opustit přístav, umělá inteligence by mohla tuto událost automaticky detekovat a upozornit na ni velení.
„Vojenským analytikům může trvat hodiny nebo dokonce dny, než tyto informace projdou – technologie GIDE by mohla odeslat upozornění během několika sekund,“ řekl VanHerck pro magazín The Drive.
GIDE je rychlejší než analytici
Poslední zkušební provoz s označením GIDE 3 byl zatím nejrozsáhlejší. Všech 11 amerických velitelství a širší ministerstvo obrany při něm použilo kombinaci vojenských a civilních senzorů k řešení scénářů, kdy by např. incident v Panamském průplavu mohl představovat nepříjemný logistický problém. Podle generála není použitá technologie vyloženě nová, ale armáda vše spojila dohromady do jednoho celku.
Platforma by mohla být relativně brzy uvedena do reálného provozu. VanHerck věří, že armáda je připravena software nasadit do ostrého provozu a mohla by jej ve větším měřítku ověřit na příštím globálně integrovaném cvičení na jaře 2022.
Prediktivní umělá inteligence najde hrozby i slabiny
Výhody prediktivní umělé inteligence jsou poměrně jasné. Namísto pouhé reakce na události nebo spoléhání se na zastaralé informace by Pentagon mohl podnikat proaktivní kroky, jako je nasazení sil nebo posílení obrany. AI by na základě dat mohla v reálném čase upozornit na akty agrese, dokud jsou ještě v počáteční nebo přípravné fázi.
Stále však existují určitá omezení. Umělá inteligence hledá neobvyklé stopy, jako je větší počet zaparkovaných aut nebo letadel, neobvyklé vzorce chování apod. Nemůže však sama s jistotou říci, co se děje – na vyhodnocení dat se tak stále budou významně podílet i lidé. GIDE i tak může přinést zcela zásadní změny v rychlosti detekce nebezpečných událostí a v ideálním případě dokáže úplně předejít nečekaným útokům. Zatím jsme však na začátku.