Pokuty od Netflixu neexistují. Jde o hoax, za sdílení účtu si prostě připlatíte

Na některých českých webech jste si mohli v posledních dnech přečíst, že bude Netflix pokutovat uživatele, kteří sdílí své účty. Jde však jen o snahu o senzaci. Pokuty Netflix samozřejmě rozdávat nebude. Hrozí maximálně zablokováním přístupu k účtu při porušení podmínek. Jak nová pravidla vypadají?

Šokujících titulků je plný internet. Snaha zaujmout občas zajde do takových mezí, že jsou nadpisy plné polopravd, hoaxů a nepřesností. K těm se zařadily i poslední informace ohledně nových pravidel pro sdílení účtů streamovací služby Netflix.

Až doposud jste mohli své heslo sdílet s dalšími lidmi a Netflix takové chování ve většině zemí nijak nepostihoval. Firma však kvůli sdílení přichází o značné zisky, které by mohla investovat např. do tvorby nového obsahu a rozhodla se s takovým jednáním skoncovat. Nová pravidla zakazují sdílení účtů a vysvětlují, jak je jednání proti pravidlům služby sledované.

Obrázek: Pokuty od Netflixu neexistují. Jde o hoax, za sdílení účtu si prostě připlatíte

Netflix řada uživatelů sdílí se svými kamarády nebo rodinou, se kterou ale nesdílí jednu domácnost. Brzy tomu má být konec. Zdroj: Pixabay

Jak Netflix pozná, že sdílíte svůj účet?

Netflix postavil svůj kontrolní mechanismus a princip fungování sdílených účtů na vícero vrstvách. Mají následující podobu:

  • Uživatelé si v některých zemích musí nastavit tzv. Primární umístění: Jde o konkrétní domácnost a lokalitu, kde uživatelé účet sdílí. Netflix tak bude moci používat každý, kdo žije v dané domácnosti. Netflix v tomto případě pracuje s IP adresou a informacemi o Wi-Fi síti domácnosti. Pokud se uživatelé nepřipojí k domovské Wi-Fi alespoň jednou za 31 dní, hrozí jim zablokování. Českou republiku čeká tato volba a omezení s ní spojená až časem.
  • Správa přístupu k účtu a zařízení: Členové nyní mohou snadno spravovat, kdo má přístup k jejich účtu, na nové stránce Správa přístupu a zařízení.
  • Přenos profilu: Lidé používající sdílený účet mohou nyní snadno přenést profil na nový účet, za který zaplatí – zachovají si tak svá personalizovaná doporučení, historii sledování, Můj seznam, uložené hry a další.
  • Sledování na cestách: Členové mohou i nadále snadno sledovat Netflix na svých osobních zařízeních nebo se přihlásit k nové televizi, například v hotelu nebo na dovolené. Možné je to díky dočasnému přístupovému kódu, který je platný po dobu 7 dní. Pak je třeba vygenerovat nový.
  • Dokoupení dalšího člena: Členové s tarifem Standard nebo Premium v mnoha zemích (včetně Kanady, Nového Zélandu, Portugalska a Španělska) si mohou přidat další členský podúčet až pro dvě osoby, se kterými nežijí – každá s vlastním profilem, personalizovanými doporučeními, přihlašovacím jménem a heslem. To vše za příplatek 7,99 kanadských dolarů měsíčně na osobu v Kanadě, 7,99 novozélandských dolarů na Novém Zélandu, 3,99 eura v Portugalsku a 5,99 eura ve Španělsku. Jak si můžete všimnout, cena za tento příplatek se v jednotlivých zemích liší.

Jak vypadá zablokování přístupu k účtu?

Pokud Netflix detekuje podezřelý přístup, zobrazí místo přehledu uživatelů obrazovku, kde můžete přejít na vlastní předplatné, nebo musíte zadat ověřovací kód zaslaný majiteli účtu. Lze očekávat, že služba spoléhá především na fakt, že bude neustálé ověřování uživatele dostatečně otravovat, takže si nakonec vlastní předplatné raději zaplatí.

Obrázek: Pokuty od Netflixu neexistují. Jde o hoax, za sdílení účtu si prostě připlatíte

Kvalitní tvorba stojí velké peníze. Omezení sdílení má pomoci zvýšit firemní rozpočet. Foto: Se souhlasem Netflix

Doba, kdy si skupinky uživatelů navzájem sdílely jeden účet se blíží ke konci. Jakkoliv se nám to nemusí líbit, jednoho dne to přijít muselo a podobnou cestou se vydává většina služeb fungujících na bázi předplatného. Je pravděpodobné, že trh s předplatným se do budoucna ještě výrazně změní a delší dobu se mluví např. o jakémsi ultimátním předplatném, které by propojovalo vícero služeb do jedné platby. To je však zatím v nedohlednu.

Uživatelé mají dostatek alternativ, aby se svobodně rozhodli, zda jim Netflix za měsíční poplatek stojí. Pokud ne, zrušení služby je otázkou několika kliknutí.

Zdroj: Netflix

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024