Jak nastartovat auto s vybitou baterií? Chytrá powerbanka nabije mobil, notebook a nastartuje motor

Běžné powerbanky slouží k jedinému účelu – nabíjet mobilní zařízení. DOCA 15000 si navíc poradí s nabitím notebooku a díky přibaleným startovacím kabelům i s nastartováním automobilu s vybitou autobaterií. Jak obstála v redakčním testu a pro koho se hodí nejvíce?

Většina powerbank (externích baterií k mobilním zařízením) cílí pouze na majitele smartphonů. Na inSmart.cz ale nejsme velkými fanoušky „obyčejných“ zařízení. Poohlédli jsme se proto po modelech, které dokáží něco víc, viz náš nedávný test nejrychlejší powerbanky světa Yukuma 10. Startovací powerbanka DOCA 15000 zachrání motoristy s vybitou baterií, nabídne SOS signalizaci díky dvojici svítilen a na cestách nabije mobil i notebook. Vyplatí se netradiční zařízení, které lze v e-shopech v České republice a na Slovensku sehnat za 2 000 Kč?

Obrázek: Jak nastartovat auto s vybitou baterií? Chytrá powerbanka nabije mobil, notebook a nastartuje motor

Powerbanka v kufříku? Výbava mile překvapí

Rozbalujeme powerbanku a místo tradiční krabice na nás čeká překvapení v podobě malého plastového kufříku. Výrobce po kufříku sáhl z praktického hlediska. Množství přibaleného příslušenství je překvapující. Uvnitř naleznete:

 • Powerbanku DOCA 15000;
 • startovací kabely pro nastartování automobilu či motorky;
 • microUSB kabel s redukcí na Apple Lightning a USB-C;
 • napájecí kabel a 8 nasazovacích koncovek pro nejčastější typy notebooků;
 • síťovou nabíječku pro nabíjení powerbanky;
 • nabíječku powerbanky do autozapalovače.

Po vzoru příslušenství do automobilů a nejrůznějších lékárniček je cílem, aby se z powerbanky mohla stát výbava vozidla, jíž bude mít majitel stále u sebe pro případ potřeby. Kufřík bez problému pojme veškeré zmíněné příslušenství a bez problémů jej lze zavřít i v případě, že vás nebaví věci úhledně skládat nazpět. Váha samotného zařízení je 0,45 kg, kufřík s kompletní výbavou poté váží 1,1 kg.

Praktický test: Mobil nabije 5x, notebook na cestách 2x

Rozměry pogumovaného těla powerbanky jsou 160 × 79 × 37,5 mm. Velikostí tak odpovídá tlustšímu telefonu. Na první pohled lze spatřit 2A USB konektor pro nabíjení chytrých zařízení, dvojici svítilen (bílá a červená s funkcí SOS signalizace) na přední straně powerbanky. Přehlédnout nelze ani konektor pro startovací kabely označený ikonou auta a nápisem „ENGINE START“.

Jak název napovídá, DOCA 15000 se může pochlubit 15 000 mAh Li-Pol akumulátorem. Ten je v praxi schopen nabít smartphone 5-7x. Výrobce udává 8-10 nabití smartphonu z plně nabité powerbanky, hodně však záleží na kapacitě akumulátoru nabíjeného telefonu.  Stav nabití powerbanky ukazuje světelný ukazatel u konektorů.

V našem případě jsme testovali nabíjení iPhone SE a Huawei Mate S. První jmenovaný lze bez problémů nabít hned 7x a ještě vám zbude energie na svícení vestavěnou SOS svítilnou. U druhého jmenovaného se jednalo o slušná 4 plná nabití.

Zmíněných 8 koncovek pro nejčastější typy notebooků pokrývá nemalou část trhu. Chybí magnetický adaptér pro Apple MacBook, který lze doobjednat a hranatý konektor pro notebooky Lenovo. Nabít lze většinu notebooků 1-2x. Pod stanem či na nomádských cestách se tak jedná o zajímavé řešení, jak nezůstat bez energie.

Kabel pro nabíjení notebooku se zapojuje do konektoru označeného „12V 16V 19V OUT“. Různé typy notebooků potřebují různé napětí a i na to výrobce myslel. Opakovaným stisknutím kulatého tlačítka dojde k přepínání voltáže, jejíž hodnota je signalizována vedle zdířky trojicí barevně odlišených diod. Opětovné nabití powerbanky je díky dodávané nabíječce příjemně rychlé. Plná je do 4 hodin.

Koncovky pro notebooky v balení:

 1. 6,0 × 1,4 mm – Samsung, Sony, Fujitsu
 2. 5,5 × 2,5 mm – Fujitsu, Acer, Toshiba, HP, Dell
 3. 5,5 × 2,1 mm – Fujitsu, Acer, Toshiba, HP, Dell
 4. 5,5 × 1,7 mm – Acer, Sony
 5. 4,8 × 1,7 mm – Asus, HP
 6. 5 × 1 mm – Samsung
 7. 7,4 × 5 mm – DELL, HP
 8. 7,9 × 5,5 mm – Lenovo, IBM

Startování automobilu v praxi

Přibalené startovací kabely nejsou v kufříku pro nic za nic. Jedná se patrně o nejdůležitější funkci testovaného modelu. Kabely stačí zapojit do speciální zdířky powerbanky a následně je připojit k autobaterii. Startovací kabely jsou bohužel poměrně krátké a mohly by být o kus delší.. Takto nám nezbylo nic jiného, než položit powerbanku na motor automobilu. Na funkčnost to nicméně vliv nemá.

Chvíle napětí, otáčíme klíčkem… a automobil chytá na první dobrou. 2l benzínový motor lze takto nastartovat až 20x, vždy s 10 sekundami mezery. Především v zimě a na nejrůznějších festivalech, kde jsou vybité autobaterie častou nepříjemností, je DOCA 15000 pomocník k nezaplacení. Podporovány jsou benzínové motory do objemu 6000CC (6l) a novější dieselové motory.

Závěrečné hodnocení

Powerbanka nás příjemně překvapila svými možnostmi i zpracováním. DOCA 15000 je za cenu kolem 2 000 Kč zařízením, které vás nenechá na holičkách při prvních mrazech, kdy auta přestávají startovat. V letních měsících se zase jedná o šikovné řešení pod stan či na cesty, kde nabije telefon i notebook. Pochválit lze rychlé nabití powerbanky, rozsáhlé příslušenství v kufříku a odolnost zařízení. Z nevýhod lze zmínit vyšší váhu powerbanky, která však odpovídá funkcím a kratší startovací kabely.

Obrázek: Domácí bezpečnostní kamera v podobě létajícího dronu? Skvělý nápad, řekl si Amazon
Domácí bezpečnostní kamera v podobě létajícího dronu? Skvělý nápad, řekl si Amazon
Obrázek: Amazon oznámil vlastní cloudovou herní platformu Luna
Amazon oznámil vlastní cloudovou herní platformu Luna
Obrázek: Už žádné placené doplňky k Chromu. Google mění pravidla
Už žádné placené doplňky k Chromu. Google mění pravidla
Obrázek: Muskův startup Neuralink implantuje čipy do mozku. Má řešit poranění míchy či trvalé poškození mozku
Muskův startup Neuralink implantuje čipy do mozku. Má řešit poranění míchy či trvalé poškození mozku
Obrázek: Jak se vrátit ke starému vzhledu Facebooku? Pomohou rozšíření pro prohlížeče
Jak se vrátit ke starému vzhledu Facebooku? Pomohou rozšíření pro prohlížeče
Obrázek: VPN řešení pro firmy zcela zdarma? Synology překvapilo a nabízí licenci na svou VPN Plus až do září 2021
VPN řešení pro firmy zcela zdarma? Synology překvapilo a nabízí licenci na svou VPN Plus až do září 2021
Obrázek: Canon reaguje na nedostatek webkamer na trhu: Stačí fotoaparát a program do PC
Canon reaguje na nedostatek webkamer na trhu: Stačí fotoaparát a program do PC
Obrázek: Problém se zvukem po namočení telefonu: Reproduktor chrastí a nehraje nahlas. Jak vše napravit?
Problém se zvukem po namočení telefonu: Reproduktor chrastí a nehraje nahlas. Jak vše napravit?
Obrázek: Kapesní notebook? Počítač s opravdu miniaturními rozměry nahradí běžný PC
Kapesní notebook? Počítač s opravdu miniaturními rozměry nahradí běžný PC

Notebook do kapsy není o mnoho větší než běžný smartphone. Výrobce GPD představil druhou generaci zařízení GDP Pocket 2. Miniaturní...

Zavřít