Dalekohled na Havaji zachytil povrch Slunce na snímcích s dosud nejvyšším rozlišením vůbec. Z tohoto pohledu vypadá Slunce trochu jako poněkud roztavený karamelový popkorn.
Havajský Solární dalekohled Daniela K. Inouye začal pořizovat fotografie Slunce už v prosinci z hory Haleakala, kde sídlí. Observatoř disponuje nejmocnějším a největším solárním dalekohledem na planetě.
Až bude v létě plně dokončen – stále je ještě rozestavěný – bude dalekohled primárně určen ke studiu magnetického pole Slunce. Náš zdroj tepla, světla a UV záření totiž pro nás stále představuje z mnoha ohledů velkou neznámou.
Video výše vzniklo po 10 minutách pozorování. Můžeme vidět tekutou plazmu, která vystupuje a zase se vcucne zpět dolů, poté, co se mírně ochladí. Ačkoliv můžeme vidět i poměrně drobné objekty (v řádu desítek kilometrů), celková velikost prostoru, který sledujeme, je obří. Jedná se o 19 000 km krát 10 800 km, což vážně není zrovna málo.
Na sledování Slunce je nyní vhodná doba. Naši žlutou kulatou kouli bude zblízka brzy studovat sonda Parker, vypuštěná NASA už v roce 2018, a Evropa ještě letos dostane do vesmíru Solar Orbiter, který má rovněž z relativní blízkosti pozorovat Slunce. Má zjistit více informací o pólech.
Zdroj: Verge