Výpočetní tomografie (CT) se stala nejen užitečným lékařským přístrojem, ale také fascinujícím nástrojem pro nahlédnutí dovnitř předmětů kolem nás. Tvůrci YouTube kanálu Lumafield nyní tuto metodu využili k prozkoumání vnitřností dvou headsetů pro rozšířenou a virtuální realitu – headsetu Apple Vision Pro a Meta Quest 3.
Zatímco zvenčí vypadají tyto přístroje poměrně kompaktně, uvnitř se ukrývají propracované technologie, které pomáhají vtáhnout uživatele do světa AR/VR. CT snímky odhalují důležité rozdíly v přístupu Applu a Mety k návrhu hardware. A není jich zrovna málo.
Apple ukázal, jak pracuje inženýr, když má prakticky neomezený rozpočet
Apple u Vision Pro vsadil na designově čistý a ladný tvar, což ale přineslo výzvy pro uspořádání vnitřních komponent. Hlavní deska je zde rozdělena do dvou částí uložených pod úhlem, aby se vešla do zakřivené skořepiny. Na jedné desce je výkonný čip M2 a na druhé R1 starající se o výpočty ze senzorů. Naopak Meta zvolila pro Quest 3 klasičtější tvar, jenž umožňuje použití standardní obdélníkové desky osazené čipem Snapdragon XR2 Gen 2.
Zajímavostí Vision Pro je motorek, který automaticky přizpůsobuje pozici čoček vzdálenosti očí uživatele. Meta se tomuto vyhnula návrhem, kdy si Quest 3 mohou uživatelé nasadit přes vlastní brýle. Absence pohyblivého mechanismu pomáhá snížit výrobní náklady. Když uživatel chce ještě lepší zážitek z virtuální reality, může si pro Quest 3 koupit vkládací dioptrické čočky.
Chlazení je u obou headsetů nutností, neboť procesory uvnitř generují velké množství tepla. Vision Pro využívá malých ventilátorů s tichými ložisky, které vzduch odvádí od obličeje nositele. Quest 3 má jednodušší konstrukci s jedním větším větrákem.
Vision Pro nemá integrovanou baterii. Headset je nutné připojit k externí baterii proprietárním konektorem. Quest 3 nese dobíjecí akumulátor přímo ve vnitřní konstrukci. To opět souvisí s rozdílným zaměřením obou produktů – Vision Pro je vlajkový drahý model určený pro profesionální využití, kde je potřeba provést rychlou výměnu baterie a pokračovat v práci. Quest 3 je levnější masová varianta, kde je cílem jednoduchost a nízká cena.
Pohled do útrob headsetů ukázal fascinující práci návrhářů
Rozdílům odpovídá i cena, která je u Quest 3 cca 5× nižší než u Apple Vision Pro. 512GB variantu Quest 3 koupíte za méně než 20 000 Kč a Meta Quest Pro vyjde na 27 000 Kč. Apple Vision Pro se u nás zatím oficiálně neprodává, ale stát by měl kolem 100 000 Kč. Je ale Vision Pro 5× či 4× lepší? To určitě ne. U produktu Applu si zkrátka připlácíte za technologie, design i značku.
CT snímky poskytují fascinující pohled pod kapotu těchto moderních zařízení. Ukazují, jak jedinečné požadavky na design a využití mohou ovlivnit vnitřní uspořádání součástek. Zatímco Apple u Vision Pro cílil za každou cenu na kompaktní design nehledě na cenu, Meta zvolila u Quest 3 pragmatičtější přístup s ohledem na výrobní náklady. Oběma jde ale o totéž – přinést uživatelům strhující zážitek z AR/VR.
Chcete se detailněji podívat na skeny headsetů? Není problém. Tvůrci je zveřejnili pro širokou veřejnost:
- Apple Vision Pro: https://app.lumafield.com/project/606210ca-ba73-40f0-8806-b0302f45afef
- Quest Pro: https://app.lumafield.com/project/1ba44a95-e2ed-4a25-babe-c09fa053ae4f
- Quest 3: https://app.lumafield.com/project/ae5aa2a7-8e95-4774-8a0e-6ae6c8b8fd2a
Zdroj: Lumafield