Ohněm proti ohni: Selhání Facebooku v kauze Tommy Robinson ukazuje nerozhodnost impéria Marka Zuckerberga

Už dlouhou dobu se Facebook potýká s nepříjemným faktem internetové éry: jak bojovat s dezinformacemi a lhaním bez toho, aby se stal cenzorem? Sociální síť nakonec polovičatě přebíhá ode zdi ke zdi a jediné, co se jí daří, je poštvávat veřejné mínění proti sobě.

Tommy Robinson. Pokud napíšete toto jméno jako status na Facebooku, je možné, že váš příspěvek bude smazán, nebo dokonce nebudete moci na 24 hodin dávat komentáře a příspěvky publikovat.

Je to trochu sázka do loterie – jsou lidé, kterým se přesně toto stalo, jiní mohou napsat Tommy Robinson bez obavy z trestu, nic se jim nestane. Čím to je? Toť otázka; Facebook není okolo svých interních mechanismů zrovna sdílný. Pravděpodobně půjde o kombinaci řady faktoru, v nichž bude hrát roli „skóre“ uživatele. Utajené hodnocení, skóre důvěryhodnosti, začal Facebook uživatelům dávat už minulý rok; má filtrovat uživatele, kteří už byli trestáni za porušení pravidel nebo sdílí dezinformační a jiné webové stránky, které se Facebooku nelíbí.

Cenzura proti svobodě slova: Toť pradávný střet, který se v digitálním světě ještě znásobil.

Obrázek: Ohněm proti ohni: Selhání Facebooku v kauze Tommy Robinson ukazuje nerozhodnost impéria Marka Zuckerberga

Facebook střílí do vlastních řad

Doporučuji podívat se na nedávné příspěvky Josefa Šlerky, ředitele Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. V komentářích se zde celá problematika řeší do hloubky, a je vidět, že Facebook – automatizovaně? – trestá velmi nerozvážně.

Faktorem může být také to, zda jiní uživatelé nahlásili příspěvek jako závadný, to se však v tomto případě nezdá příliš pravděpodobným. Roli bude hrát také náhoda: Počet uživatelů Facebooku je obrovský a sociální síť své algoritmy kombinuje s prací skutečných lidí, což nejen komplikuje celou věc, ale zároveň vytváří různá rozporuplná hodnocení způsobená subjektivní zaujatostí konkrétních kontrolorů.

Facebook nedávno oslavil 15 let své existence. Stal se symbolem jedné generace a zažil vzestupy a pády

Samotná osobnost Tommyho Robinsona je absolutně nepodstatná; jde o celkový trend, který Facebook směrem k boji proti dezinformacím udává. Kdyby se alespoň americká síť s více než 2 miliardami uživatelů rozhodla, jak to tedy bude; pak by šlo časem její postoj korigovat nebo akceptovat.

Facebook však kolísá, nejasně, sem a tam a neustále svou pozici mění. Někdy se rozhodně do šíření dezinformací nezasahovat; jindy maže příspěvky. Teď, v případě Robinsona, se skoro zdá, že zavádí předběžnou cenzuru, byť je celá situace velmi netransparentní a nejasná.

Obrázek: Ohněm proti ohni: Selhání Facebooku v kauze Tommy Robinson ukazuje nerozhodnost impéria Marka Zuckerberga

Netransparentnost a nerozhodnost prokletím sociální sítě

Pokud si sociální síť velmi brzy nerozhodne svůj „etický“ postup sama, brzy ji k tomu donutí regulatorní orgány jednotlivých států, a to by jí mohlo způsobit nemalé problémy, obzvláště vzhledem k rozdílné legislativě.

Problémy giganta se množí, byť na jeho financích a počtu uživatelů se to zatím příliš nepodepisuje. Posuďte však sami, z našeho malého výčtu článku, s čím se síť potýká:

A to je hodně nekompletní výčet: Facebook je zkrátka velmi výbušné téma. Jednotící bod těchto potíží, kauz a problémů je ale vidět rychle. Data, dezinformace, soukromí; nejpalčivější problémy Facebooku. Řešení je obtížné, uživatelská komunita obrovská, finanční tlak značný, politické machinace nezanedbatelné. Zuckerbergova pozice je nezáviděníhodná, protože ať už udělá cokoliv, vždy se najdou velké skupinky lidí, pro které to bude špatně. Cestu neoblíbenosti si však sociální síť s chutí vyšlapává sama.

Jak polopravdy a dezinformace na internetu rozpoznat?

Není radno zapomenout, že na osudu Facebooku stojí kupříkladu také Instagram a WhatsApp, které americký obr pohltil.

Obrázek: Ohněm proti ohni: Selhání Facebooku v kauze Tommy Robinson ukazuje nerozhodnost impéria Marka Zuckerberga

Co se týče Tommyho Robinsona, do politických textů se pouštět nebudeme. Pro podrobnější informace doporučujeme kupříkladu text Adama Zbiejczuka z DeníkuN.

avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Brexitový útěk: Za data uživatelů Googlu z Británie budou zodpovědní Američané
Brexitový útěk: Za data uživatelů Googlu z Británie budou zodpovědní Američané
Obrázek: Test: Samsung Galaxy Z Flip může nastartovat novou éru smartphonů
Test: Samsung Galaxy Z Flip může nastartovat novou éru smartphonů
Obrázek: Britské řešení rozmarů počasí: Nový superpočítač za miliardu liber
Britské řešení rozmarů počasí: Nový superpočítač za miliardu liber
Obrázek: Po roce 2020 nebude Evropská investiční banka podporovat fosilní paliva
Po roce 2020 nebude Evropská investiční banka podporovat fosilní paliva

Evropská unie dlouhodobě mluví o ochraně životního prostředí a snižování emisí, řadí to mezi své programové priority a do ekologie...

Zavřít