Mezinárodní tým vědců učinil překvapivý objev v samotném srdci Mléčné dráhy. V hvězdokupě tam identifikoval černou díru o střední hmotnosti. Tento typ černých děr je velice vzácný, ve vesmíru jsme jich dosud našli jen pár. Hvězdokupa slouží jako pomyslné „krmivo“ pro supermasivní černou díru ve středu naší galaxie.
Mezinárodní tým astronomů pozoroval s pomocí observatoří Very Large Telescope, ALMA a Chandra hvězdokupu IES 13 nacházející se pouze 0,1 světelného roku od středu naší galaxie, kde je supermasivní černá díra Sagittarius A*.
Vědci si všimli nečekaného, zvláštního pohybu hvězd. Místo jejich náhodného uspořádání pozorovali jasné uspořádání v určitém vzoru. Z toho vyvodili dva závěry. V prvé řadě hvězdokupa integruje se Sagittarius A* v srdci Mléčné dráhy.
Uvnitř hvězdokupy však podle serveru Daily Galaxy muselo být ještě něco, co dokázalo udržovat pozorovaný kompaktní tvar IES 13. Následná podrobnější analýza ukázala, že v centru hvězdokupy se nachází černá díra střední hmotnosti.
Odborníci totiž zaznamenali rentgenové záření a ionizovaný plyn rotující kolem ní rychlostí několik set kilometrů za sekundu. Přítomnost černé díry navíc odhalila i neobvykle vysoká hustota hvězdokupy, která je v naší galaxii nevídaná.
Nesmírně vzácné objekty
Černé díry střední hmotnosti jsou nesmírně vzácné a není snadné je odhalit, píše dále s odkazem na výzkum Daily Galaxy. Nejsou dostatečně lehké k tomu, aby vznikly z hvězdy, která se stala supernovou, a nejsou ani tolik těžké, aby dosáhly statusu supermasivní.
Astronomové zatím popsali jen zhruba deset těchto objektů. „IES 13 je základní stavebním kamenem pro růst naší centrální černé díry,“ uvedl vedoucí výzkumu Florian Peißker s tím, že hvězdokupa nepřestává vědce udivovat ani po 20 letech od jejího objevení.
Vědci se domnívají, že černé díry střední hmotnosti vznikly krátce po velkém třesku a fungují jako jakási „semínka růstu“ pro supermasivní černé díry. Hrají tedy zásadní roli při vzniku supermasivních černých děr, jak odborníci předpokládají.
Tento objev podle nové studie představuje významný milník v našem chápání tvorby černých děr a evoluce celých galaxií. Detekce tohoto objektu ve středu Mléčné dráhy nabízí nový pohled na vznik a růst supermasivních černých děr, uzavírají astronomové.
Zdroje: Daily Galaxy