Jak připojit ke smartphonu či notebooku myš, klávesnici, monitor, LAN konektor a ještě jej u toho všeho nabíjet? Vyzkoušeli jsme multiport adaptér, díky němuž uděláte ze smartphonu počítač a rozšíříte jakékoliv USB-C zařízení o 9 portů. Jaký je?
USB-C konektor je krásná věc. Výrobci jej jako standard využívají u nových notebooků, díky čemuž mohou být menší a stejně tak smartphonů a tabletů. Nepochybně mu patří budoucnost, ale abyste do moderních zařízení, kde je USB-C často náhradou za obrazové výstupy, napájení a další porty, po kabelu připojili další periferie typu klávesnice, myš či LAN, nezbývá než sáhnout po adaptéru.
Na trhu se nachází spousta adaptérů, které se často specializují na konkrétní typ konektoru (např. LAN) a řeší jen zlomek toho, co by uživatel potřeboval. Vybrali jsme proto zajímavý kombinovaný adaptér, díky němuž připojíte k USB-C zařízení několik monitorů a dalších periferií.
Integrované konektory:
- 1x LAN 1000Mbit/s
- 3x USB 3.0
- 1x USB-C
- 2x HDMI 4K @ 30Hz
- 1x čtečka SD (až 104 MB/s UHS-I)
- 1x čtečka MicroSD (až 104 MB/s UHS-I)
Minix NEO-C Plus Multiport Adapter USB-C seženete v českých e-shopech za cenu kolem 1 900 Kč. V minimalistickém balení naleznete USB-C adaptér v podobě malé obdélníkové krabičky z hliníku (k dispozici je šedá a stříbrná varianta) s protiskluzovými nožičkami. Adaptér můžete po vybalení začít okamžitě používat. Stačí jej integrovaným kabelem připojit k USB-C zařízení, v našem případě v současnosti nejlepším Android smartphonu na trhu – Huawei Mate 20 Pro.
Nabídka konektorů je bohatá, připojíte obraz i data
Na bočních stěnách zařízení se nachází jednotlivé porty, na jedné potom USB-C kabel pro připojení k zařízení. Konkrétně na těle adaptéru nalezneme 1x USB-C (samec), 1x USB-C (samice), 3x USB 3.0, 2x HDMI s podporou 4K @ 30Hz. Dále potěší gigabitový Ethernet a dvojice slotů pro karty – micro SD a SD. Na straně se sloty se nachází také modrá dioda signalizující provoz adaptéru.
Připojení ke koncovému zařízení, např. chytrému telefonu či notebooku, probíhá skrze zmíněný USB-C kabel na konci krabičky. Následně je na vás, jaké periferie a výstupy zvolíte. Konkrétně při připojování telefonu k monitoru, klávesnici a myši jsme sáhli po HDMI a dvojici USB 3.0. Dále jsme skrze klasickou nabíječku k telefonu zapojili do adaptéru napájení, aby se telefon při připojení rychle nevybíjel. Pokud tak neučiníte, bude právě koncové zařízení sloužit jako zdroj napájení.
Po chvíli používání se adaptér lehce zahřeje na 40-50 °C, nicméně nejde o nic hrozného a je zřejmé, proč výrobce sáhl po hliníku – slouží totiž zároveň jako pasivní chladič. Dílenskému zpracování není co vytknout a krabičku lze doporučit každému, kdo hledá způsob, jak připojit novější notebook či smartphone k obrazovému výstupu, nebo připojit rozličné periferie. Zamrzí snad jen chybějící audio výstup.
Kdo nepotřebuje 9 portů, může sáhnout po menší variantě NEO C MINI, která nabízí 1x HDMI, 2x USB a stojí o několik stovek méně. Právě ochuzená verze se už ale tolik nevyplatí a zajímavější jsou v jejím případě nabídky konkurence.
Zkoušeli jste to i s Win10?
Děkujeme za trefný dotaz, adaptér funguje i s Windows počítači. Testováno na modelu od Minixu s USB-C – MINIX NEO N42C-4