Příprava na videohovor a případné problémy s webovou kamerou

Webové kamery jsou velmi užitečné a dokonce nezbytné, pokud se chystáte na pracovní Zoom call nebo třeba pohovor. Faktem ale je, že mohou způsobovat potíže s některými aplikacemi. Pokud vaše webová kamera nefunguje v aplikaci Zoom, nebo jiných softwarech, buďte v klidu. Příčin tohoto problému může být celá řada a v tomto článku se zaměříme na to, jak tyto nesnáze řešit.

Příčiny nefunkčnosti webové kamery

Nefunkční webová kamera může být způsobena nefunkčním hardwarem, chybějícími nebo zastaralými ovladači, problémy s nastavením ochrany osobních údajů nebo problémy s antivirovým softwarem.

Systém Windows obvykle instaluje ovladače zařízení automaticky, když zjistí nový hardware. Přesto, pokud jste nedávno upgradovali na systém Windows 10, může být nutné aktualizovat ovladače hardwaru ručně. Některé aplikace v obchodě Windows Store podporují pouze novější modely webových kamer, takže vaše starší zařízení může být nekompatibilní. Většina programů pro stolní počítače však starší kamery stále podporuje.

Obrázek: Příprava na videohovor a případné problémy s webovou kamerou

Foto: Freepik

Postupujte podle následujících kroků v uvedeném pořadí, abyste vyřešili potíže s webovou kamerou a znovu ji zprovoznili:

  • Zkontrolujte nastavení antivirového programu. Antivirový software může příležitostně narušovat činnost webových kamer. Prozkoumejte nastavení softwaru a zjistěte, zda antivirový program nebrání spuštění kamery.
  • Připojte webovou kameru k jinému počítači. Pokud používáte externí kameru, připojte ji k jinému zařízení a ujistěte se, že funguje. Pokud s ní máte problémy na více počítačích, je problém ve webové kameře.
  • Zkontrolujte připojení zařízení. Pohybem kabelu nebo jeho odpojením a opětovným zapojením lze někdy problém vyřešit.
  • Zkontrolujte port USB. Problémy s připojením mohou nastat na straně počítače. Připojte do portu USB něco jiného, abyste vyloučili vadný nebo špatně namapovaný port.

Začněte problém řešit jednoduše a s klidem

Když se nějaká aplikace nechová podle vašich očekávání, měli byste ji zkusit okamžitě restartovat. Pokud restartování aplikace Zoom nepomůže, zkuste restartovat zařízení. Dále se ujistěte, že máte v zařízení nainstalovány všechny nejnovější aktualizace systému.

Pokud je zařízení aktuální, možná je aplikace Zoom zastaralá. Navštivte oficiální stránku pro stažení aplikace Zoom a vyberte aplikaci nebo rozšíření Zoom vhodné pro vaše zařízení nebo prohlížeč. Dále chcete aktualizovat ovladač webové kamery, pokud není aktuální.

Zkuste se podívat do nastavení

V  některých případech je potřeba ručně prostřednictvím stránek výrobce nebo Správce zařízení (v systému Windows) vyřešit problém. Řešením, pro situaci, kdy webová kamera nereaguje, je její odebrání (odinstalování) ze zařízení a nová čistá instalace.

V počítačích se systémem Windows to můžete provést prostřednictvím Správce zařízení. Kromě toho můžete pomocí funkce Odstraňování problémů zjistit, zda s webovou kamerou není něco v nepořádku.

Obrázek: Příprava na videohovor a případné problémy s webovou kamerou

Většinou je problém banální. Foto: Se souhlasem společnosti Logitech

Udělejte si zkušební hovor

V případě, že se vám podařilo úspěšně nastavit vaši kameru a všechno funguje, pak není vůbec špatným nápadem vyzkoušet si váš hovor na nečisto. Obzvláště pokud máte novou webkameru, pak budete chtít vědět, jak během hovoru vypadáte, jaký je zvuk a jaká oblast za vámi je v obraze přenášena. Můžete proto cvičně zavolat například někomu z rodiny nebo kolegovi, který vám pomůže s úpravami pozice kamery, světla a dalších faktorů, které ovlivňují samotnou kvalitu hovoru. Na co se hlavně zaměřit?

Zvuk

Co se týče zvuku, základním požadavkem je ujistit se, že jste dostatečně blízko, aby vás bylo slyšet. Pokud můžete, odstraňte rušivé zvuky během schůzky. A nezapomeňte při poslechu ztlumit mikrofon. Jinak vás všichni uslyší, jak píšete na klávesnici nebo pohybujete papíry.

Pozadí

Chcete, aby se lidé soustředili na váš obličej, ne na to, co je za vámi. Příliš kreativní pozadí mohou rozptylovat druhou stranu hovoru. Vyhněte se proto populárním možnostem umisťování pozadí jako je knihovna, exotické destinace, nebo dokonce pohyblivé pozadí. Zdánlivě nudná prázdná stěna s jedním rámečkem vám může prokázat větší službu.

Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním