Umělá inteligence (AI) může podle nové studie „zabít“ jedinou profesi, o níž si všichni mysleli, že ji naopak vytvoří. Podle odborníků, kteří se na výzkumu nepodíleli, nás ale stále potřebovat bude.
Veřejnost i některé odborníky doslova omráčila rychlost, jakou se vývoj AI ubírá. To vzbudilo vážné obavy z nezaměstnanosti. Jedna profese však vypadala nedotknutelně – prompt inženýrství (prompt Engineering).
Jedná se o proces navrhování efektivních promptů (požadavků či dotazů) velkým jazykovým modelům. Prompty jsou vlastně takové krátké fráze, které jsou zadány do jazykového modelu, a slouží k vyvolání požadovaného výstupu.
Při prompt inženýrství se tyto výzvy navrhují tak, aby co nejlépe vyvolávaly požadované odpovědi a minimalizovaly riziko nepřesných výstupů. Inženýrství promptů je důležité pro zlepšování výkonnosti velkých jazykových modelů.
Chvíli to vypadalo, že se otevřela nová prestižní pracovní příležitost uprostřed boomu generativní umělé inteligence. Některé firmy za takovou práci nabízely šesticiferné mzdy, což vyvolávalo obavy z úplného zrušení pozice softwarového inženýra.
Stále budeme potřební
Výzkumníci z kalifornské společnosti VMware ale zkazili některým snílkům radost. Velké jazykové modely jsou podle jejich závěrů schopné samostatně optimalizovat a tvořit vlastní prompty, upozornil server Business Insider.
Experti zadávali velkému jazykovému modelu výzvy týkající se pozitivního myšlení a požádali ho o optimalizaci samotných výzev, což označili za „automaticky generované výzvy“. Jazykový model bych efektivnější než kdejaký promt inženýr.
„Zlepšování výkonu při ručním ladění výzev je pracné. Je nepopiratelné, že automaticky generované výzvy fungují lépe,“ napsali autoři práce s tím, že velké jazykové modely mohou být při tomto procesu dokonce i kreativní.
V některých případech už tyto nástroje výzvy uživatelů na pozadí lehce sami optimalizují. Někteří odborníci se však domnívají, že velké jazykové modely stále budou potřebovat lidi, aby se do tohoto procesu zapojili, protože se neustále vyvíjejí.
Zdroj: Business Insider