Robotické vozítko VIPER nebude na jižním pólu Měsíce hledat zamrzlou vodu a další zdroje důležité pro nadcházející mise. Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) se ocitl ve finanční tísni bez jistoty podpory od americké vlády. Podobný osud proto hrozí dalším projektům nachystaným na rok 2025.
V americkém Kongresu demokraty a republikány rozdělovaly otázky kolem vojenské pomoci Ukrajině a vědecké snažení NASA zapadlo jako méně důležité. Teď zase tamní politickou scénou rezonují blížící se listopadové prezidentské volby.
NASA nemá vůbec jisté vládní financování a musela seškrtat rozpočet pro příští rok, což odneslo hned několik plánovaných programů. Agentura ukončila vývoj robotického vozítka VIPER, jež mělo v září 2025 zamířit na Měsíc.
Vozítko mělo na jeho jižním pólu hledat zamrzlou vodu a další zdroje důležité pro trvalé lidské osídlení. Podle nasbíraných dat chtěla NASA vytvořit první globální mapu se zdroji vody na Měsíci, podle nichž si mohli astronauti vybírat místa přistání.
VIPER o hmotnosti asi 450 kilogramů však nakonec bude rozmontován, pokud se ho neujme někdo jiný z amerického průmyslu. Pokud se ho někdo do 1. srpna neujme, agentura použije jeho díly na jiné vesmírné projekty, napsal server Space.
Další programy v ohrožení
Na projekt VIPER zatím vynaložila 450 milionů dolarů (10,4 miliardy korun). Původně mělo vozítko na Měsíc zamířit už koncem roku 2023. Ještě předloni ale požádala NASA o odložení na letošek kvůli testování přistávacího modulu Griffin.
Další komplikace však vedly k odložení startu na konec roku 2025. Agentura hodlá v průzkumu Měsíce pokračovat, avšak bez vozítka VIPER. Seškrtaný rozpočet ji ovšem přiměl k obtížným rozhodnutím o dalších ambiciózních projektech.
NASA musela snížit financování vědeckých projektů pro rok 2025 o jednu miliardu dolarů, přiznala Nicola Foxová z ředitelství vědeckých misí NASA. Snížení rozpočtu se dotklo i mise na vypuštění rentgenového teleskopu Chandra.
Agentura pro něj vyčlenila pro příští rok 41,1 milionu dolarů. Nakonec pro něj zůstalo jen 5,2 milionu dolarů a projekt byl odložen na rok 2029. Hrozí také, že NASA nedokáže dopravit vzorky horniny z Marsu zpět na Zemi. Program Mars Sample Return je příliš drahý.
Zdroje: Space