Jak nejlépe pochopit procesy probíhající skrytě uvnitř mozku? Tím, že se do něj podíváte. Vědecký tým z University of Minnesota vytvořil na 3D tiskárně průhlednou lebku, kterou poté voperoval myši. Chce tak dlouhodobě sledovat a pochopit změny způsobené způsobené Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.
Vynález průhledné lebky vědecký tým nazval „See-Shell“, tedy něco jako skořápku, skrze kterou lze vidět. „Snažíme se zjistit, jestli můžeme vizualizovat a interagovat s velkými částmi mozkové kůry myšího mozku po delší časové období,“ zmínil spoluautor studie, Suhasa Kodandaramaiah.
See-Shell má vědcům pomoci pochopit stavy, jako je otřes mozku, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a další degenerativní stavy mozku. „Studii jsme nemohli dělat na lidech, ale poznatky jsou nesmírně důležité pro pochopení fungování mozku a zlepšení léčby při onemocněních a zraněních mozku,“ zmiňuje odborník na neurovědu Timothy Ebner.
Video zveřejněné univerzitou ukazuje zrychlený sken myšího mozku tak, jak je vidět přes See-Shell. Změny jasu obrazu jsou způsobené nárůsty a poklesem mozkové aktivity. Nepatrné záblesky jsou spojené s momenty, kdy je se mozková centra aktivují.
Skenovat mozek jednou za čas pro výzkum nestačí, vědci chtějí neustálý dohled
Lebka z 3D tiskárny vznikla naskenováním myší lebky a následným upravením dat pro 3D tisk. Původní části lebky byly následně myši voperovány a nahrazeny průhlednou náhradou See-Shell. Imunitní systém myši studované výzkumníky transplantovanou část těla neodmítl, díky čemuž přežila několik měsíců. Vědecký tým se nechal slyšet, že by svůj vynález chtěl komerčně poskytnout výzkumníkům z celého světa.
Zdroj: twin-cities.umn.edu