Většina Američanů se chybně domnívá, že umělá inteligence má nějakou formu vědomí. Experti specializující se na tuto technologii se přitom většinově shodují, že AI vědomá není a podle některých názorů ještě hodně dlouho nebude. Autoři průzkumu se však obávají epidemie závislosti na této technologii.
Vědci z Univerzity ve Waterloo v Kanadě se 300 Američanů zeptali, jestli má jazykový model ChatGPT nějakou formu vědomí a duševních dovedností, třeba schopnost plánování, uvažování a cítění emocí. Ptali se také, jak často ho používají.
Odpovědi byly převážně znepokojivé. Dvě třetiny z dotazovaných si podle vědců chybně myslí, že velké jazykové modely jako ChatGPT mají určitou formu vědomí, mohou cítit a mají vzpomínky, napsal s odkazem na průzkum web ReadWire.
Umělá inteligence však podle výzkumníků nedisponuje žádnou formou vědomí, nemá intelektuální schopnosti ani emoční inteligenci. Jazykové modely skládají odpovědi z již existujících informací a fungují na bázi pokročilých statistických modelů a strojového učení. Nechápou svět, v němž žijí a nemohou mít zážitky.
Podle vědců může víra ve vědomí u AI vést i k větší důvěře v technologie, což je pozitivní. Postupně si ale může mnoho lidí vytvořit s umělou inteligencí sociální vazby.
Síla konverzace
Lidé by emocionálně byli na jazykových modelech stále závislejší, což by narušovalo jejich sociální život a interakce mezi lidmi, obávají se odborníci. Navíc by se mohli na AI začít příliš spoléhat, ona však zatím stoprocentně spolehlivě nefunguje.
„I když většina odborníků popírá, že by současná umělá inteligence mohla být vědomá, náš průzkum ukazuje, že pro většinu široké veřejnosti je vědomí umělé inteligence již realitou,“ řekla profesorka psychologie Clara Colombattová.
Výsledky průzkumu rovněž ukázaly, že čím více lidé ChatGPT používají, tím pravděpodobněji mu připisují určitou formu vědomí. „Tyto výsledky demonstrují sílu jazyka, protože samotná konverzace nás může přivést k myšlence, že takový agent, který vypadá a funguje úplně jinak, může myslet,“ pokračovala Colombattová.
Autoři průzkumu rovněž upozorňují na důležitost regulace v navrhování, vývoji i zavádění umělé inteligence právě kvůli naší morální odpovědnosti, kterou AI mít ani nemůže, související s etickými a právními systémy.
Zdroje: ReadWire