Jak vydělat na boomu umělé inteligence? Investujte do akcií, které z její popularity těží

Jak můžete profitovat z rostoucí obliby umělé inteligence? Poznejte technologické společnosti, které jsou v čele tohoto průmyslového trendu, jejichž akcie si můžete bez problémů koupit a vydělat na tomto trendu.

Svět je svědkem výrazného posunu směrem k umělé inteligenci (AI) a nemálo lidí může přemýšlet nad tím, jak tohoto boomu využít. Velké technologické akcie v důsledku rychlého rozvoje AI jen v letošním roce zaznamenaly přírůstek tržní hodnoty přesahující bilion dolarů.

Dopad umělé inteligence na akciový trh je pozoruhodný, prudce rostou akcie technologických gigantů i výrobců čipů, kteří si snaží vydobýt na tomto trhu zásadní místo. Jak může investor na tomto trendu vydělat? Nejjednodušší cestou budou pravděpodobně ETF se zaměřením na umělou inteligenci, možností však jsou i jednotlivé akcie.

Jak společnosti využívají umělou inteligenci?

Umělá inteligence se vytváří pomocí strojového učení, které zahrnuje trénování systému s obrovským množstvím dat. Poté se vycvičený systém používá k vyvozování závěrů o nových datech, která nikdy neviděl.

Obrázek: Jak vydělat na boomu umělé inteligence? Investujte do akcií, které z její popularity těží

Foto: Se souhlasem Finex

Nejjednodušším příkladem je systém určený k detekci objektů na obrázcích. Obrázky s těmito objekty jsou poskytnuty systému, který se „učí“, jak tyto objekty detekovat na jiných obrázcích. Čím více objektů na snímcích detekuje, tím je detekční systém přesnější.

Společnosti využívají umělou inteligenci dvěma hlavními způsoby:

  • Mnoho technologických společností využívá umělou inteligenci ke zvýšení výkonu svých stávajících provozních postupů, například prostřednictvím různých aplikací, včetně robotiky, autonomních vozidel nebo virtuálních asistentů. Například Google, dceřiná společnost Alphabetu, používá umělou inteligenci k filtrování nevyžádané pošty pro uživatele služby Gmail. Amazon používá AI k doporučování produktů zákazníkům, zatímco Netflix využívá AI k řízení tvorby obsahu a doporučení.
  • Některé společnosti také přímo profitují z rozvoje umělé inteligence prodejem hardwaru, softwaru, služeb nebo odborných znalostí, které tato technologie potřebuje.

Společností, potažmo jejich akcií, které těží z boomu umělé inteligence je celá řada, a některé z těch nejzajímavějších jsou zmíněny níže.

Nvidia

Společnost Nvidia, která vyrábí grafické čipy, využila boomu umělé inteligence a její grafické karty se staly de facto standardem v datových centrech po celém světě. Tréninková fáze strojového učení vyžaduje velký výpočetní výkon, následující fáze, fáze inference, vyžaduje sice méně výkonu, ale stále se bez kvalitních čipů neobejde. Grafické procesory (GPU) značky Nvidia se používají především pro vykreslování videoher, velmi dobře se však také uplatňují v tréninkové i inferenční fázi strojového učení.

Podnikání společnosti Nvidia v oblasti datových center přitom tvoří stále rostoucí podíl na celkových tržbách firmy. Tento segment nesouvisí pouze s umělou inteligencí – grafické karty Nvidia se používají k akceleraci nejrůznějších aplikací v datových centrech – umělá inteligence je však jednou z hnacích sil růstu společnosti.

Její čipy jsou oblíbené pro náročné pracovní úlohy, které vyžadují aplikace, jako jsou rozsáhlé jazykové modely, a společnost právě uvedla na trh novou sadu inferenčních platforem určených speciálně pro generativní AI.

Další oblastí uplatnění umělé inteligence jsou autonomní vozidla. Nvidia přitom vyvíjí platformy, včetně hardwaru a softwaru, které mohou pohánět asistenční funkce pro řidiče i plně autonomní řízení.

Autonomní vozidlo musí v reálném čase zpracovávat obrovské množství dat z mnoha senzorů a kamer, detekovat objekty, jako jsou chodci a jiná vozidla, a činit složitá rozhodnutí. To vyžaduje obrovský výpočetní výkon, a právě ten poskytují platformy společnosti Nvidia.

Grafické karty Nvidia mohou být jednoho dne nahrazeny specializovanějšími procesory určenými pro umělou inteligenci, ale prozatím se společnost nachází v záviděníhodné pozici.

IBM

Tato starší technologická společnost je integrovaným poskytovatelem hardwaru, softwaru a služeb pro velké podnikové zákazníky. Její počítačové systémy jsou v některých odvětvích stále velmi populární, přičemž se zákazníky pravidelně uzavírá víceleté smlouvy v hodnotě stovek milionů dolarů.

Strategie IBM v oblasti umělé inteligence spočívá v použití technologie způsobem, který rozšíří lidskou inteligenci, zvýší efektivitu nebo sníží náklady. Ve zdravotnictví se technologie AI společnosti IBM používá k vytváření individuálních plánů péče, urychlení procesu uvádění nových léků na trh a ke zlepšení kvality péče. V odvětví finančních služeb IBM prostřednictvím akvizice společnosti Promontory Financial Group z roku 2016 využívá umělou inteligenci, aby pomohla klientům s náročným úkolem dodržování finančních předpisů.

Trh s produkty a službami AI je sice roztříštěný, ale IBM v tomto odvětví zaujímá vedoucí postavení.

IBM je komplikovaná společnost, která prochází transformací, a umělá inteligence není zdaleka její jedinou růstovou příležitostí. Pokud byste však uvažovali o investici do společnosti, která má dobré předpoklady těžit z rozmachu AI, IBM je dobrou volbou.

3. Microsoft

O společnosti Microsoft se v poslední době hodně mluví díky jejímu partnerství s OpenAI. Microsoft začal do tohoto technologického start-upu investovat v roce 2019 a nedávno vložil do OpenAI dalších 10 miliard dolarů po spuštění ChatGPT.

Microsoft představil novou verzi svého vyhledávače Bing poháněnou ChatGPT a společnost klade značný důraz na to, aby funkce GPT začlenila do celého svého produktového portfolia, včetně služby cloudové infrastruktury Azure, webového prohlížeče Edge, softwarového balíku pro produktivitu Office a služby Bing.

Generální ředitel Satya Nadella opakovaně prohlásil, že považuje umělou inteligenci za příští významnou počítačovou platformu, a investice 10 miliard dolarů do OpenAI je známkou jeho přesvědčení o potenciálu umělé inteligence a důkazem, že Microsoft chce být lídrem tohoto přechodu, aby nezůstal pozadu, jako tomu bylo v případě mobilních zařízení.

Microsoft využívá sílu AI i dalšími způsoby, včetně automatizované klinické dokumentace ve zdravotnictví, která má snížit papírování a administrativní potřeby. S pomocí cloudové služby Azure pak umožňuje zákazníkům vytvářet vlastní AI nástroje.

Slovo závěrem:

Boom umělé inteligence představuje nejen technologickou revoluci, ale i významnou investiční příležitost.

Společnosti jako Nvidia, IBM a Microsoft jsou klíčovými hráči v této rychle se rozvíjející sféře, která zahrnuje vše od vylepšení stávajících pracovních postupů až po průkopnické inovace v autonomních vozidlech a zdravotnictví. Lidé, kteří hledají způsoby, jak těžit z této globální transformace, mají možnost využít různých nástrojů, jako jsou individuální akcie nebo ETF se zaměřením na AI.

Strategická investice do těchto oblastí může přinést značný výnos, ale je třeba mít na paměti také potenciální rizika spojená s rychlým vývojem a konkurencí na trhu. Sledování trendů a porozumění jednotlivým segmentům AI trhu však mohou být klíčové pro úspěch v této nadějné a dynamické investiční oblasti.

Upozornění: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?