Stoupající počet případů nákazy ptačí chřipkou H5N1 u zvířat a lidí ve Spojených státech přiměl Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ke studii šíření viru. Má potenciál šířit se mezi savci a způsobovat vážně příznaky, vyplynulo z výzkumu.
Virus H5N1 v USA infikoval nejméně 46 lidí a zhruba 50 druhů savců včetně skotu. Podle CDC představuje pro širokou veřejnost malé riziko. Vědci podle serveru Live Science však nechtěli nic ponechat náhodě a prozkoumali, zda se virus adaptuje na savce.
Experti vystavili viru H5N1 několik fretek. Ty mají v plicích podobnou strukturu receptorů, které může virus použít ke vstupu do buněk, jako lidé. Podle výsledků publikovaných v odborném časopisu Nature se H5N1 mezi skupinou zvířat přenášel snadno.
„Neznamená to, že když se virus přenáší u fretek, bude se přenášet i u lidí,“ uklidnil Troy Sutton, veterinární výzkumník z Pensylvánské státní univerzity, který se na studii nepodílel. Spíše virus zlepšuje své schopnosti šířit se mezi savci, dodal.
Vědci pro studii použili vzorky viru odebrané od infikovaného zaměstnance mléčné farmy v Texasu. Virus obsahoval mutaci E627K umožňující jeho efektivnější replikaci při nižších teplotách. Teplota lidského těla je o něco nižší než u ptáků.
Rizikový přímý kontakt se zvířaty
Tato mutace tak hraje důležitou roli ve schopnosti ptačí chřipky infikovat lidi. Pozorování neidentifikovala tuto mutaci u jiných infikovaných lidí a zvířat. Vědci studovali virus s touto mutací pro případ, že by se začal objevovat častěji.
Fretky měly závažnější příznaky než lidé – horečka, průjem, potíže s dechem. V některých případech zvířata uhynula. Příznaky u infikovaných lidí byly mírnější, patřilo mezi ně například zrudnutí očí. Pro to ale mají autoři studie vysvětlení.
Fretky totiž vystavili milionům virových částic podle standardních výzkumných postupů. Člověk by takovou dávku normálně nedostal. Jenomže i lidé mohou být vystaveni mnohem většímu množství viru skrze nepasterizované kravské mléko.
Lidé v USA se mohli ptačí chřipkou nakazit buď přímým kontaktem se zvířaty, přenosem vzduchem nebo kontaktem s kontaminovanými povrchy. Vědci při studiu infikovaných fretek zjistili, že zbylé dvě cesty přenosu nejsou tak účinné jako přímý kontakt.
To znamená, že virus nemá potenciál šířit se rychlostí covidu-19. Kromě toho nebyly zaznamenány žádné případy přenosu z člověka na člověka… i když CDC letos zaznamenala jeden případ infikovaného člověka, který údajně nebyl v kontaktu se zvířaty.
Zdroje: Live Science, Nature