Mikrotransakce ve hrách jsou legální hazard cílený na děti a dospívající

Oblíbené otevírání bedýnek s kosmetickými, nebo v horším případě dokonce funkčními předměty, je častou kratochvílí ve hrách pro více hráčů. Představuje však skryté nebezpečí: s hazardem seznamuje zranitelnou cílovou skupinu.

Ke hrám jako CS: GO nebo PUBG již neodmyslitelně patří bedýnky koupitelné za skutečné peníze, které obsahují nějakou drobnost, kupříkladu „skin“ na zbraň nebo virtuální kus oblečení.

Jejich princip je v každé hře jiný, ale základ zůstává stejný: hráč si bedýnku koupí, jejím potenciálním, předem neznámým obsahem je řada různých předmětů. Čím vyšší kvalita (či spíše vzácnost), tím menší šance na to, že je hráč z bedny získá. Pro nejvzácnější předměty je šance v řádu tisícin procenta i méně.

To, že by hráč z bedny získal předmět s hodnou vyšší, než je vstupní investice, je minimální. Valnou většinu získaných předmětů jde prodat skrze online tržiště na Steamu a získat část nákladů zpět, nebo dokonce prodejem vydělat, alespoň teoreticky. Z těchto transakcí získá hra i Steam určitou nízkou procentuální částku pro sebe, čímž své finance ještě navyšují. Jenže majorita předmětů, které z bedýnek vypadnou, mají tržní hodnotu výrazně nižší.

Otevírání bedýnek na YouTube, jeden příklad za všechny:

Poznámka: U popsaných skutečností existují výjimky; například v RPG Path of Exile mají hráči vždy jistotu, že ze zakoupené bedýnky jim vypadne předmět v hodnotě stejné nebo vyšší, než za kterou by jej koupil samostatně; nejedná se však o tržní hodnotu, ale o cenu určenou samotnými vývojáři. Stále jde o hazard, na kterém hráč prakticky nemůže nijak vydělat nebo své peníze získat zpět.

Snadná a dostupná závislost pro každého

Realita je však taková, že jen málokdo peníze získá – většina je nenávratně ztratí, chce se říci „prohraje“.

Už z tohoto zjednodušeného popisu vyplývá, že jde o jasný hazard: lákadlo potenciálně drahého nebo prestižního předmětu vyvažuje extrémně nízká šance na výhru. Jsou ti, kteří systém mikrotransakcí prostřednictvím bedýnek obhajují: vždyť hráč nemůže získat reálné peníze, takže nejde o hazard. Cílem hazardní soutěže však nemusí nutně být jen finanční prostředky, ale i jiné cennosti; cenností je v tomto případě třeba grafický efekt na virtuální střelnou zbraň.

Není těžké vytvořit si závislost na kupování a otvírání beden s mikrotransakcemi. Hráč před očima vidí ten velmi drahý předmět, který může z bedýnky vypadnout, a který chce.

„Vždyť je to jen pět dolarů, to je pár korun.“

Z pár korun jsou tisíce a často mladí hráči jsou schopni utratit neuvěřitelné částky za pixely, které nemají žádnou reálnou přidanou hodnotu.

Obrázek: Mikrotransakce ve hrách jsou legální hazard cílený na děti a dospívající

Bedýnka, kterou lze otevřít za reálné peníze s virtuálním oblečením. Zdroj: Bluehole/Polygon

Mnohem problematičtější, než samotná existence hazardního systému ve hrách, je publikum, které oslovuje. Ať už přímo (jistě, hráči by legálně měli hrát a nakupovat hry s tímto systémem až od 18 let, v praxi se tak neděje), tak také nepřímo, skrze populární streamery, kteří mnohdy sdílí své úspěchy (či spíše dlouhou řadu fatálních neúspěchů) při otevírání beden živě skrze platformu Twitch.

Tyto streamery sledují děti mnohdy už na základní škole. Brzy tak přičichnou k hazardu, který stále představuje rizikové jednání, na nějž se snadno utvoří závislost.

Zdánlivě nevinná zábava a zpestření videoher je ve skutečnosti velice problematická a nebezpečná.

Obrázek: Mikrotransakce ve hrách jsou legální hazard cílený na děti a dospívající

V současnosti probíhá ve vyspělejších státech diskuze o možnosti regulace tohoto typu mikrotransakcí ve videohrách. Ačkoliv běžně je státní byrokracie na světě až příliš, v tomto případě by neškodila: pokud totiž vláda aktivně bojuje proti skutečnému hazardu, měla by se vymezit i vůči tomu virtuálnímu, který je neméně nebezpečný a může závislé dostat do identické finanční tísně.

U dospělého člověka je jeho volbou, zda se bude věnovat hazardu skutečnému nebo virtuálnímu; s pozlátkem mikrotransakčních bedýnek se však setkávají především děti, studenti a další mladí lidé, kteří si je navíc mohou koupit velmi jednoduše a bez problému, se kterými by se setkali při pokusu oddávat se hazardu ve skutečném životě.

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Šmíd

Loot boxy jsou jen jedním z mnoha způsobů. I mobilní hry pro nejmenší vás kombinací řízené náhody a promyšlené psychologie nutí utrácet za nefér výhody ve hře. Představte si hru, kde musíte vyřešit úkol omezeným počtem tahů a do hry zasahuje prvek zdánlivé náhody. Hra vás nechá dojít ke konci,… Číst více »

Obrázek: Američtí piloti budou vyzbrojeni tryskovými drony s vlastními střelami
Američtí piloti budou vyzbrojeni tryskovými drony s vlastními střelami
Obrázek: USB-C v Apple iPhone 15: Vše, co potřebujete vědět o „novém“ konektoru
USB-C v Apple iPhone 15: Vše, co potřebujete vědět o „novém“ konektoru
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Jako chřipka: ChatGPT se stává díky studentům sezónním jevem
Jako chřipka: ChatGPT se stává díky studentům sezónním jevem
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Obrázek: PlayStation 5 čeká obří aktualizace. Přidá Dolby Atmos a možnost používat dva ovladače jako jeden
PlayStation 5 čeká obří aktualizace. Přidá Dolby Atmos a možnost používat dva ovladače jako jeden