Naše dojmy z nového PlayStationu 5 Pro: Má smysl připlatit si za vyšší výkon?

Společnost Sony uvedla na trh vylepšenou variantu Pro herní konzole PlayStation 5. Pokroků ve výbavě je celá řada, ale zároveň se může mnohým fanouškům zdát, že za vysoký příplatek toho ve výsledku moc nedostanou. Pro spoustu hráčů to může být pravda, ale najdou se i případy, ve kterých upgrade rozhodně smysl dává.

PlayStation 5 oslavil své čtvrté narozeniny a podle všeho to vypadá, že má ještě alespoň čtyři další roky služby před sebou. Aktuálně se odhaduje, že by příští generace, tedy PlayStation 6, mohl začít být aktuálnějším tématem někdy mezi roky 2027 až 2028. Generační obměny konzolí se navíc prodlužují a kdo ví, zda nebude muset sloužit ještě déle.

Obrázek: Naše dojmy z nového PlayStationu 5 Pro: Má smysl připlatit si za vyšší výkon?

Nový PlayStation 5 Pro míří na český trh. Jaký je? Foto: Redakce inSmart.cz

V Sony jsou si toho zřejmě plně vědomi a proto na trh zavítala vylepšená verze PlayStation 5 Pro. To aby bylo čím lákat jak nováčky, kteří s nákupem aktuální generace stále ještě váhali, tak skalní příznivce a fanjšmekry, kterým se možná už aktuální model mohl za ty roky trochu okoukat. Jenže zatímco u předchozí generace model s přívlastkem Pro zdražil jen nepatrně, příplatek u PlayStationu 5 Pro oproti základnímu modelu z něj dělá prakticky luxusní zboží.

PlayStation 5 Pro Specifikace

  • Procesor: AMD Zen 2 8 jader / 16 vláken na taktu až 3,85 GHz
  • Grafický čip: RDNA AMD Radeon s výpočetním výkonem 16,7 TF
  • Operační paměť: 16 GB GDDR6 + 2 GB DDR5
  • Úložiště: 2TB SSD + slot na rozšíření standardním NVMe SSD
  • Konektivita: Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth, HDMI 2.1, USB-C (2×), USB-A (2×)
  • Zdroj: 390 W
  • Obsah balení: Konzole PlayStation 5 Pro, ovladač DualSense, manuál, kabely USB-C, HDMI 2.1, napájení, podpěra pro horizontální pozici
  • Cena: 20 290 korun

Výkonná mašina s odlehčeným balením

PlayStation 5 Pro přináší vedle lehce pozměněného designu s žebrováním po stranách hlavní novinky v podobě vyššího výkonu, většího disku a dokonalejšího softwarového dopočítávání obrazu. Vedle toho je tu pár dalších drobností, jako třeba extra 2 GB operační paměti typu DDR5, lehce přetaktovaný procesor a podpora Wi-Fi 7. To vše napovídá, že nové „Pročko“ je zkrátka výkonnější varianta pro ty, kteří chtějí hezčí kvalitu obrazu s plynulejší snímkovou frekvencí.

Obrázek: Naše dojmy z nového PlayStationu 5 Pro: Má smysl připlatit si za vyšší výkon?

Velký, těžký, výkonný. PS5 Pro nabízí vyšší výkon. O kolik? Foto: Redakce inSmart.cz

Ne všechny novinky jsou ovšem pozitivní. V první řadě se PlayStation Pro neprodává ve verzi s diskovou jednotkou, k mání je pouze digitální verze s tím, že mechaniku si můžete v případě potřeby dokoupit. Výrobce vám dokonce do balení nedá ani vertikální stojánek, což je něco, co v základní výbavě původního PlayStationu bylo. Porovnávat tedy novinku můžeme s digitální edicí základního modelu, která vychází na 11 490 korun. Pro verze stojí ovšem rovnou 20 290 korun. Plus necelé 3 000 korun za diskovou jednotku, plus 700 korun za vertikální stojánek a jsme na 24 tisících korun za plnou výbavu. A to už je opravdu hodně.

Polepším si, pokud už PS 5 doma mám?

Hlavní otázka každopádně zůstává: o kolik si polepším, pokud už doma PlayStation 5 mám? Odpověď na papíře může znít působivě. Verze Pro má na grafickém čipu o 67% více výpočetních jednotek, což by mělo znamenat asi o 45% reálný nárůst výkonu oproti standardní verzi.

WP DataTables

Plynulost her dále šponuje i vylepšený výpočetní výkon pro technologii ray-tracing (práce se světlem a stíny, odrazy a odlesky) a rovněž technologie PSSR neboli PlayStation Spectral Super Resolution. Jde o dopočítávání vyššího rozlišení obrazu na základě umělé inteligence.

V podstatě znamená fakt, že pokud vás na PlayStationu 5 štvala nutnost si vybírat mezi režimem hezčího a ostřejšího obrazu při 30 snímcích za sekundu nebo horší kvality obrazu a 60 snímků za sekundu, s Pro modelem by tato starost měla odpadnout, jelikož vám konzole nabídne kombinaci obojího, tedy hezčí obraz s 60 snímky za sekundu. To všechno jsou však převážně sliby ze strany Sony. A jaká je realita?

Hrajeme aneb Vyrobeno pro náročného zákazníka

Když jsem konzoli vybalil z krabice, překvapilo mne, že je vlastně pořád menší, než základní PlayStation 5. A to přesto, že je pořád mohutnější, než loňská revize, které se neoficiálně říká Slim. Konzoli viditelně chybí disková jednotka, ovšem o to je štíhlejší. Jelikož kupuji výhradně digitální kopie her, vůbec mne to netrápí, ale stejně tak chápu, že ty co si potrpí na fyzické nosiče, asi absence jednotky pořádně naštve. Mě osobně víc mrzí, že v balení není vertikální stojánek, který jsem si ke konzoli dokoupil.

Obrázek: Naše dojmy z nového PlayStationu 5 Pro: Má smysl připlatit si za vyšší výkon?

Jak se na novém PS5 Pro hraje? Foto: Redakce inSmart.cz

PlayStation 5 Pro mne po prvních dnech používání rozhodně baví a v tomto ohledu jej vnímám opravdu pozitivně. Hry, u kterých základní model někdy i v režimu výkonu vypotil něco mezi 40 a 60 FPS teď mají prakticky skálopevných 60 FPS a v některých titulech jdou i výš. Zkrátka se vytratil pocit, že musím při hraní dělat nějaké kompromisy. Obraz prostě vypadá skvěle při zachování parádní plynulosti. Zároveň ale dodám, že jsem u základního modelu neměl nikdy pocit, že by grafika u režimu výkonu byla nějak zásadně ošklivější. Ve výsledku jde především o plynulost, což ovšem byla i má hlavní priorita, proč si Pro model pořídit.

Vyzkoušel jsem hry jako Marvel’s Spider-Man 2, Alan Wake 2 nebo Star Wars Jedi: Survivor. Všechny zmíněné mají nyní režimy výkonu, které drží oněch 60 FPS při vyšších grafických detailech srovnatelných s režimem kvality obrazu na PlayStationu 5. Specificky Jedi: Survivor, který měl původně v některých členitějších herních prostředích viditelné poklesy plynulosti je na Pro konzoli pořád krásně plynulý. Alan Wake 2 rovněž vylepšil výkon a přidal i režim s lepším ray-tracingem, který sice nabídne znatelně věrnější odrazy světla, ale pořád za cenu ztráty plynulosti. Hra každopádně v režimu výkonu pořád vypadá naprosto skvěle, takže není důvod se hnát za oním pozlátkem v podobě lepší práce s odrazy světla.

Právě tím narážím na to, že ani z PlayStationu 5 Pro se nevytratily režimy se zamknutými 30 FPS. Sony to hájí tím, že pokud chcete dosáhnout té opravdu nejlepší možné kvality obrazu (nebo právě lepšího ray-tracingu), pak pořád máte možnost udělat kompromis v plynulosti. Upřímně ale moc nechápu, kdo by to u novinky udělal, když v režimu výkonu nabízí už tak vylepšenou kvalitu grafiky. Snad jen pokud vám je plynulost opravdu ukradená a ray-tracing vás zcela fascinuje.

Vyšší hlučnost a chybějící exkluzivní obsah

Co je spíše takovým neutrálním dojmem z novinky je fakt, že pokud jste drželi tempo s novými hrami od studií Sony, s příchodem Pro modelu se vůbec nic nezmění. Budete tu hrát ty samé hry, jen budou trochu hezčí a plynulejší. Neexistuje v tuto chvíli žádná hra, která by se pyšnila tím, že jedině s Pro verzí dostanete ještě daleko lepší zážitek (nebo dokonce že by se ani jinde hrát nedala) a vše si vychutnáte i na základním modelu. Zároveň se ale spekuluje nad tím, že už příští rok mohou dorazit hry, které na PlayStationu 5 Pro nabídnou už opravdu znatelně lepší vizuální kvalitu, jmenovitě třeba Ghost of Yotei, Grand Theft Auto VI a další. Je tedy možné, že si spolu s Pro verzí kupujete také příslib do budoucna, abyste dostali ještě něco navíc.

Přidám i jeden negativní dojem. Zatímco konzole PlayStation 5, kterou jsem měl od listopadu 2020 byla hezky tichá za každé situace, nová varianta Pro je znatelně hlučnější. Oproti stolním PC nebo třeba konzolím PlayStation 4, kterým se žertovně přezdívalo „tryskové motory“ je novinka pořád hodně tichá, ale prostě se nemůžu ubránit dojmu, že zatímco v tichých scénach jsem ve svém obývacím pokoji PlayStation 5 prostě vůbec neslyšel, u Pro verze je hučení (resp. spíš pískání) ventilátoru jasně slyšitelné. Asi je to věc zvyku, ale v tom mě novinka minimálně v prvních dnech trochu zklamala.

Koupit, nebo počkat? Rozhodne ochota si připlatit

Odpověď na otázku, zda si máte nebo nemáte koupit novou konzoli je vlastně docela jednoduchá. Pokud hrajete jen příležitostně a nevěnujete příliš pozornosti grafickým nastavením a je vám jedno jestli hra má 30 nebo 60 FPS, pak budete plně spokojeni se základním PlayStationem 5. A ještě dost ušetříte. Naopak pokud jste opravdový nadšenec, která počítá snímky, pozorně zkoumá grafické detaily a ještě nemá problém si připlatit, pak je PlayStation 5 Pro prakticky jasná volba. Jedině s ním totiž dostanete z konzolových her to naprosté maximum, kterého lze v současnosti dosáhnout.

Obrázek: Naše dojmy z nového PlayStationu 5 Pro: Má smysl připlatit si za vyšší výkon?

Foto: Redakce inSmart.cz

Tak či onak se připravte na to, že 20 290 korun za novou herní konzoli je prostě vysoká částka a pokud váháte, pak je možná lepší počkat na nějakou případnou slevu. V Česku se najdou prodejci, kteří od vás rádi vykoupí staré zařízení a ještě vám nabídnou výkupní bonus, takže můžete ušetřit třeba v tomto ohledu.

Zdroj: Test redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Peklo: Ukrajina představila svůj nový raketový dron s děsivým názvem i schopnostmi
Peklo: Ukrajina představila svůj nový raketový dron s děsivým názvem i schopnostmi
Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?